Tour de Suisse - 2018

General classification

Rider Team Country Time
1. Richie PORTE BMC Racing Team
AUS
29h28'05"
2. Jakob FUGLSANG Astana Pro Team
DEN
01'02"
3. Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Movistar Team
COL
01'12"
4. Enric MAS NICOLAU Quick-Step Floors
ESP
01'20"
5. Wilco KELDERMAN Team Sunweb
NED
01'21"
6. Simon ŠPILAK Team Katusha Alpecin
SLO
01'47"
7. Sam OOMEN Team Sunweb
NED
01'52"
8. Steven KRUIJSWIJK Team Lotto NL - Jumbo
NED
01'59"
9. Diego ULISSI UAE Team Emirates
ITA
02'27"
10. Arthur VICHOT Groupama - FDJ
FRA
02'41"
11. Tanel KANGERT Astana Pro Team
EST
03'07"
12. Bauke MOLLEMA Trek - Segafredo
NED
03'16"
13. Jack HAIG Mitchelton - Scott
AUS
03'29"
14. Pavel SIVAKOV Team Sky
RUS
03'47"
15. Ion IZAGIRRE INSAUSTI Bahrain - Merida
ESP
03'57"
16. Mikel LANDA MEANA Movistar Team
ESP
04'00"
17. Mathias FRANK AG2R La Mondiale
SUI
04'06"
18. Hugh CARTHY Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
GBR
04'32"
19. François BIDARD AG2R La Mondiale
FRA
05'08"
20. Bjorg LAMBRECHT Lotto Soudal
BEL
05'31"
21. Cyril GAUTIER AG2R La Mondiale
FRA
06'42"
22. Koen BOUWMAN Team Lotto NL - Jumbo
NED
07'50"
23. Jan POLANC UAE Team Emirates
SLO
09'47"
24. Jesper HANSEN Astana Pro Team
DEN
25. Tom Jelte SLAGTER Team Dimension Data
NED
11'28"
26. Julien BERNARD Trek - Segafredo
FRA
11'32"
27. Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN Team Dimension Data
ERI
12'18"
28. Gregor MÜHLBERGER Bora - Hansgrohe
AUT
12'33"
29. Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team
BEL
13'27"
30. Sebastian HENAO GOMEZ Team Sky
COL
13'35"
31. Lilian CALMEJANE Direct Energie
FRA
15'08"
32. Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Bahrain - Merida
ESP
15'13"
33. Maxime MONFORT Lotto Soudal
BEL
15'31"
34. Stefan KÜNG BMC Racing Team
SUI
15'34"
35. Hermann PERNSTEINER Bahrain - Merida
AUT
16'18"
36. Ivan SANTAROMITA Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ITA
18'20"
37. Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team
USA
19'12"
38. Mark PADUN Bahrain - Merida
UKR
21'26"
39. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
22'50"
40. Simon GESCHKE Team Sunweb
GER
23'39"
41. Lawrence WARBASSE Aqua Blue Sport
USA
24'09"
42. Enrico BATTAGLIN Team Lotto NL - Jumbo
ITA
24'12"
43. Jose Isidro MACIEL GONCALVES Team Katusha Alpecin
POR
24'45"
44. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
25'15"
45. Nans PETERS AG2R La Mondiale
FRA
27'35"
46. Ben GASTAUER AG2R La Mondiale
LUX
29'44"
47. Steff CRAS Team Katusha Alpecin
BEL
30'01"
48. Silvan DILLIER AG2R La Mondiale
SUI
31'35"
49. Michael MATTHEWS Team Sunweb
AUS
32'38"
50. Marcus BURGHARDT Bora - Hansgrohe
GER
32'39"
51. Philippe GILBERT Quick-Step Floors
BEL
33'30"
52. Yves LAMPAERT Quick-Step Floors
BEL
35'00"
53. Reto HOLLENSTEIN Team Katusha Alpecin
SUI
35'22"
54. Maurits LAMMERTINK Team Katusha Alpecin
NED
37'16"
55. Romain SICARD Direct Energie
FRA
37'25"
56. Willem Jakobus SMIT Team Katusha Alpecin
RSA
38'48"
57. Victor DE LA PARTE Movistar Team
ESP
41'32"
58. Enrico GASPAROTTO Bahrain - Merida
ITA
43'22"
59. Søren Kragh ANDERSEN Team Sunweb
DEN
44'49"
60. Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA Movistar Team
POR
46'04"
61. Eddie DUNBAR Aqua Blue Sport
IRL
46'20"
62. Magnus CORT NIELSEN Astana Pro Team
DEN
46'22"
63. Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
USA
47'07"
64. Nathan HAAS Team Katusha Alpecin
AUS
48'37"
65. Michael GOGL Trek - Segafredo
AUT
49'18"
66. Jasper STUYVEN Trek - Segafredo
BEL
49'41"
67. Omar FRAILE MATARRANZ Astana Pro Team
ESP
50'56"
68. Christopher JUUL JENSEN Mitchelton - Scott
DEN
51'01"
69. Igor ANTON HERNANDEZ Team Dimension Data
ESP
51'19"
70. Nikias ARNDT Team Sunweb
GER
52'11"
71. Olivier LE GAC Groupama - FDJ
FRA
53'25"
72. Rein TAARAMÄE Direct Energie
EST
54'10"
73. Ian STANNARD Team Sky
GBR
55'59"
74. Patrick KONRAD Bora - Hansgrohe
AUT
56'09"
75. Cameron MEYER Mitchelton - Scott
AUS
58'19"
76. Peter SAGAN Bora - Hansgrohe
SVK
1h00'17"
77. Michal GOLAS Team Sky
POL
1h02'08"
78. Mark CHRISTIAN Aqua Blue Sport
GBR
1h04'49"
79. Sep VANMARCKE Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
BEL
1h06'09"
80. Daniel OSS Bora - Hansgrohe
ITA
1h06'36"
81. Stijn VANDENBERGH AG2R La Mondiale
BEL
1h07'23"
82. Daniele BENNATI Movistar Team
ITA
1h07'25"
83. Michael ALBASINI Mitchelton - Scott
SUI
1h07'30"
84. Maarten WYNANTS Team Lotto NL - Jumbo
BEL
1h08'00"
85. Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team
KAZ
1h09'42"
86. Simon GERRANS BMC Racing Team
AUS
1h10'01"
87. Paul OURSELIN Direct Energie
FRA
1h10'51"
88. Kristijan KOREN Bahrain - Merida
SLO
1h11'13"
89. Edward THEUNS Team Sunweb
BEL
1h11'15"
90. Perrig QUEMENEUR Direct Energie
FRA
1h12'32"
91. Stefan DENIFL Aqua Blue Sport
AUT
1h12'47"
92. Gregory RAST Trek - Segafredo
SUI
1h13'36"
93. Adam HANSEN Lotto Soudal
AUS
1h15'02"
94. Benoit VAUGRENARD Groupama - FDJ
FRA
1h15'08"
95. Koen DE KORT Trek - Segafredo
NED
1h15'35"
96. John DEGENKOLB Trek - Segafredo
GER
1h15'53"
97. Oscar GATTO Astana Pro Team
ITA
1h16'16"
98. Fabien GRELLIER Direct Energie
FRA
1h17'40"
99. Tim DECLERCQ Quick-Step Floors
BEL
1h19'22"
100. Julien VERMOTE Team Dimension Data
BEL
1h19'34"
101. Sonny COLBRELLI Bahrain - Merida
ITA
1h19'35"
102. Nathan BROWN Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
USA
1h20'00"
103. Owain DOULL Team Sky
GBR
1h20'17"
104. Arnaud DEMARE Groupama - FDJ
FRA
1h21'08"
105. Tom LEEZER Team Lotto NL - Jumbo
NED
1h22'42"
106. Alessandro DE MARCHI BMC Racing Team
ITA
1h22'43"
107. Diego ROSA Team Sky
ITA
1h22'47"
108. Michael SCHÄR BMC Racing Team
SUI
1h25'01"
109. Ben SWIFT UAE Team Emirates
GBR
1h26'13"
110. Alexander KRISTOFF UAE Team Emirates
NOR
1h26'22"
111. Bert Jan LINDEMAN Team Lotto NL - Jumbo
NED
1h26'29"
112. Nick DOUGALL Team Dimension Data
RSA
1h27'40"
113. Thomas BOUDAT Direct Energie
FRA
1h29'29"
114. Davide CIMOLAI Groupama - FDJ
ITA
1h30'35"
115. Ramon SINKELDAM Groupama - FDJ
NED
1h32'29"
116. Maciej BODNAR Bora - Hansgrohe
POL
1h34'04"
117. Jasper DE BUYST Lotto Soudal
BEL
1h35'07"
118. Iljo KEISSE Quick-Step Floors
BEL
1h37'38"
119. Matti BRESCHEL Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
DEN
1h38'55"
120. Daniel PEARSON Aqua Blue Sport
GBR
1h39'46"
121. Oliviero TROIA UAE Team Emirates
ITA
1h40'04"
122. Filippo ZACCANTI Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ITA
1h40'34"
123. André GREIPEL Lotto Soudal
GER
1h40'59"
124. Damiano CUNEGO Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ITA
1h41'31"
125. Juraj SAGAN Bora - Hansgrohe
SVK
1h41'56"
126. Peter KONING Aqua Blue Sport
NED
1h42'16"
127. Marcel SIEBERG Lotto Soudal
GER
1h43'39"
128. Kristoffer HALVORSEN Team Sky
NOR
1h44'55"
129. Taylor PHINNEY Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
USA
1h44'59"
130. Eduard Michael GROSU Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ROU
1h45'11"
131. Jacopo GUARNIERI Groupama - FDJ
ITA
1h46'43"
132. Roberto FERRARI UAE Team Emirates
ITA
1h48'01"
133. Masakazu ITO Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
JPN
1h51'07"
134. Michael HEPBURN Mitchelton - Scott
AUS
1h52'18"
135. Sho HATSUYAMA Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
JPN
1h55'15"
136. Alan MARANGONI Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ITA
1h58'16"
137. Calvin WATSON Aqua Blue Sport
AUS
2h06'08"