Giro d'Italia 2018  |  Stage 10. Penne - Gualdo Tadino   

101st edition

244 km, 15 May 2018

Rider Team Time
1.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 6h04'52"
2.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
3.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 34"
4.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
5.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
7.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
9.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
10.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin
11.
Benjamin KING
Team Dimension Data
12.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
13.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida
14.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
15.
Christopher FROOME
Team Sky
16.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
17.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
18.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
19.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida
20.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
21.
Wout POELS
Team Sky
22.
Michael WOODS
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
23.
Sam OOMEN
Team Sunweb
24.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
25.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
26.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team
27.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
28.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
29.
Georg PREIDLER
Groupama - FDJ
30.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale
31.
Fabio ARU
UAE Team Emirates
32.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team
33.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
34.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
35.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
36.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
37.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
38.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
39.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
40.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
41.
Maximilian SCHACHMANN
Quick-Step Floors
42.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
43.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
44.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
45.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
46.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
47.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
48.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
49.
Thomas SCULLY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
50.
Eros CAPECCHI
Quick-Step Floors
51.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates
52.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
53.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott
54.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
55.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
BMC Racing Team
56.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
57.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
58.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
59.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo
60.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
61.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin
62.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 59"
63.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 01'04"
64.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
65.
Manuele MORI
UAE Team Emirates 01'16"
66.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
67.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec 01'30"
68.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 01'32"
69.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
70.
Jan HIRT
Astana Pro Team
71.
Maurits LAMMERTINK
Team Katusha Alpecin 02'25"
72.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 02'29"
73.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 04'55"
74.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 05'21"
75.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec 05'45"
76.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 06'55"
77.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
78.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 08'10"
79.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
80.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
81.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb 08'18"
82.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 08'30"
83.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 12'03"
84.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
85.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
86.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
87.
Chad HAGA
Team Sunweb 14'59"
88.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 15'26"
89.
Kenny ELISSONDE
Team Sky 16'42"
90.
Jérémy ROY
Groupama - FDJ
91.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky 18'23"
92.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
93.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
94.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
95.
Fabio SABATINI
Quick-Step Floors 25'25"
96.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
97.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
98.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ
99.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
100.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
101.
Roy CURVERS
Team Sunweb
102.
Chris HAMILTON
Team Sunweb
103.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
104.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
105.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ
106.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
107.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ
108.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
109.
William BONNET
Groupama - FDJ
110.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
111.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
112.
Christian KNEES
Team Sky
113.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin
114.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
115.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb
116.
Roman KREUZIGER
Mitchelton - Scott
117.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
118.
Florian SÉNÉCHAL
Quick-Step Floors
119.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale
120.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
121.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
122.
Elia VIVIANI
Quick-Step Floors
123.
Mitchell DOCKER
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
124.
Lennard HOFSTEDE
Team Sunweb
125.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
126.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
127.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
128.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors
129.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo
130.
Rémi CAVAGNA
Quick-Step Floors
131.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin
132.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
133.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott
134.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
135.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
136.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
137.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin
138.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo
139.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
140.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
141.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
142.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
143.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
144.
Michael MØRKØV
Quick-Step Floors
145.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
146.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia 30'14"
147.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
148.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
149.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
150.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
151.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
152.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
153.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
154.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
155.
Niklas EG
Trek - Segafredo
156.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
157.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
158.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
159.
Jürgen ROELANDTS
BMC Racing Team
160.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data
161.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Team Dimension Data
162.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
163.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
164.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
165.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
166.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
167.
Svein TUFT
Mitchelton - Scott
168.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida
169.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF

Stage information

Start, finish: Stage 10. Penne - Gualdo Tadino

Distance: 244 km

Date: 15 May 2018