Giro d'Italia 2018  |  Stage 3. Be'er Sheva (ISR) - Eilat (ISR)   

101st edition

229 km, 6 May 2018

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Quick-Step Floors 5h02'09"
2.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
3.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe
4.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Selle Italia
5.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo
6.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
7.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin
9.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
10.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin
11.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
12.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
13.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
14.
Michael WOODS
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
15.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
16.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
17.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
18.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin
19.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
20.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec
21.
Sam OOMEN
Team Sunweb
22.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
23.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
24.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team
25.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
26.
Maximilian SCHACHMANN
Quick-Step Floors
27.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale
28.
Roman KREUZIGER
Mitchelton - Scott
29.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
30.
Christopher FROOME
Team Sky
31.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin
32.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
33.
Wout POELS
Team Sky
34.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
35.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
36.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team
37.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida
38.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
39.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
40.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
41.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ
42.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
43.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
44.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
45.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin
46.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
47.
Michael MØRKØV
Quick-Step Floors
48.
William BONNET
Groupama - FDJ
49.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
50.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
51.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
52.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale
53.
Jan HIRT
Astana Pro Team
54.
Fabio ARU
UAE Team Emirates
55.
Georg PREIDLER
Groupama - FDJ
56.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
BMC Racing Team
57.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
58.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
59.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team
60.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
61.
Maurits LAMMERTINK
Team Katusha Alpecin
62.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
63.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
64.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
65.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
66.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
67.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott
68.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
69.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
70.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
71.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo
72.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
73.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
74.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
75.
Jürgen ROELANDTS
BMC Racing Team
76.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia
77.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky
78.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
79.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ
80.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
81.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
82.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
83.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
84.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
85.
Niklas EG
Trek - Segafredo
86.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
87.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
88.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
89.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
90.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
91.
Mitchell DOCKER
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
92.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
93.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
94.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors 27"
95.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
96.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 31"
97.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
98.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
99.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
100.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb
101.
Rémi CAVAGNA
Quick-Step Floors
102.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
103.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
104.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Team Dimension Data
105.
Eros CAPECCHI
Quick-Step Floors
106.
Florian SÉNÉCHAL
Quick-Step Floors
107.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
108.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
109.
Benjamin KING
Team Dimension Data
110.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
111.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
112.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
113.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates
114.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
115.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
116.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
117.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
118.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
119.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
120.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
121.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
122.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott 42"
123.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 48"
124.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 01'05"
125.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates 01'07"
126.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 01'14"
127.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
128.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
129.
Roy CURVERS
Team Sunweb
130.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
131.
Christian KNEES
Team Sky
132.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
133.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida
134.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
135.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 01'32"
136.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
137.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
138.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
139.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
140.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
141.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo
142.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
143.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ
144.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
145.
Jérémy ROY
Groupama - FDJ 02'10"
146.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
147.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
148.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
149.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ
150.
Chad HAGA
Team Sunweb 02'22"
151.
Chris HAMILTON
Team Sunweb
152.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb
153.
Kenny ELISSONDE
Team Sky
154.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
155.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
156.
Svein TUFT
Mitchelton - Scott 03'05"
157.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
158.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 03'07"
159.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
160.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
161.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data
162.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo
163.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team 03'11"
164.
Lennard HOFSTEDE
Team Sunweb
165.
Fabio SABATINI
Quick-Step Floors
166.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
167.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 03'14"
168.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia 04'11"
169.
Thomas SCULLY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
170.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia 05'15"
171.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida
172.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
173.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
174.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
175.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale

Stage information

Start, finish: Stage 3. Be'er Sheva (ISR) - Eilat (ISR)

Distance: 229 km

Date: 6 May 2018