Itzulia Basque Country 2018  |  Stage 2. Zarautz - Bermeo   

58th edition

152.7 km, 3 April 2018

Rider Team Time
1.
Julian ALAPHILIPPE
Quick-Step Floors 4h11'47"
2.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
3.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Bahrain - Merida
4.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
5.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 15"
6.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias
7.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
8.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
9.
Enric MAS NICOLAU
Quick-Step Floors
10.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Bahrain - Merida
11.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe
12.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
13.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky
14.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
15.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
16.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
17.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
18.
Jesper HANSEN
Astana Pro Team
19.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits
20.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Team Dimension Data
21.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal 40"
22.
Pieter SERRY
Quick-Step Floors 55"
23.
Bjorg LAMBRECHT
Lotto - Soudal
24.
Serge PAUWELS
Team Dimension Data
25.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
26.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team 58"
27.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin
28.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
29.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Merida 01'01"
30.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
31.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin
32.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
33.
Jose HERRADA LOPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 01'22"
34.
Robert KIŠERLOVSKI
Team Katusha Alpecin 01'25"
35.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 01'28"
36.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
37.
Neilson POWLESS
Team Lotto NL - Jumbo
38.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
39.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
40.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team 01'31"
41.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
42.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ
43.
Peter STETINA
Trek - Segafredo
44.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
45.
Michael WOODS
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 01'35"
46.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
47.
Michael MATTHEWS
Team Sunweb
48.
Ian BOSWELL
Team Katusha Alpecin
49.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 01'44"
50.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 01'53"
51.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 02'00"
52.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH
53.
Jordi SIMON CASULLERAS
Burgos - BH
54.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA 02'03"
55.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
56.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 02'15"
57.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 02'53"
58.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits
59.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale
60.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits
61.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
62.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ
63.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
64.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
65.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Trek - Segafredo
66.
Sergei CHERNETSKI
Astana Pro Team
67.
Brendan CANTY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
68.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cofidis, Solutions Crédits
69.
Willie SMIT
Team Katusha Alpecin
70.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data
71.
Benjamin KING
Team Dimension Data
72.
Maurits LAMMERTINK
Team Katusha Alpecin
73.
Alex HOWES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
74.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
75.
Pavel SIVAKOV
Team Sky
76.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
77.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH
78.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team 04'02"
79.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
80.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
81.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo
82.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb
83.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 04'49"
84.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky 05'41"
85.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
86.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
87.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
88.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 05'46"
89.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin 05'48"
90.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky
91.
Lawson CRADDOCK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
92.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
93.
Simon GERRANS
BMC Racing Team
94.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team
95.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
96.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
97.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Cofidis, Solutions Crédits
98.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
99.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos - BH
100.
Cyril GAUTIER
Ag2r La Mondiale
101.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
102.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
103.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida
104.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
105.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe 06'08"
106.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA 06'22"
107.
Chad HAGA
Team Sunweb 06'46"
108.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky 07'13"
109.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
110.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
111.
Pierre LATOUR
Ag2r La Mondiale
112.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos - BH
113.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
114.
Robert POWER
Mitchelton - Scott
115.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
116.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 07'22"
117.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 08'02"
118.
Michał KWIATKOWSKI
Team Sky
119.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Mitchelton - Scott
120.
Eros CAPECCHI
Quick-Step Floors
121.
James KNOX
Quick-Step Floors
122.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
123.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ
124.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
125.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
126.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
127.
Anass AIT EL ABDIA
UAE Team Emirates
128.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
129.
Michael STORER
Team Sunweb
130.
Richie PORTE
BMC Racing Team
131.
Michael ALBASINI
Mitchelton - Scott 08'51"
132.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
133.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick-Step Floors
134.
Matteo BONO
UAE Team Emirates
135.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
136.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
137.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
138.
Moreno MOSER
Astana Pro Team 09'06"
139.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott 09'27"
140.
Lachlan MORTON
Team Dimension Data 09'52"
141.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits 09'56"
142.
Michael GOGL
Trek - Segafredo 09'58"
143.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 10'25"
144.
Rémi CAVAGNA
Quick-Step Floors
145.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
146.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 10'34"
147.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 11'35"
148.
Floris DE TIER
Team Lotto NL - Jumbo 12'43"
149.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
150.
Sepp KUSS
Team Lotto NL - Jumbo
151.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
152.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team

Stage information

Start, finish: Stage 2. Zarautz - Bermeo

Race Type: Mountain stage

Distance: 152.7 km

Date: 3 April 2018