Eneco Tour - 2018

24th edition

Stage 4. Blankenberge - Ardooie    

16 August 2018

Rider Team Time
1.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 3h44'46"
2.
Caleb EWAN
Mitchelton - Scott
3.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors
4.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
5.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert
6.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
7.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
8.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
9.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ
10.
Dylan GROENEWEGEN
Team Lotto NL - Jumbo
11.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
12.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
13.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
14.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
15.
Rudy BARBIER
Ag2r La Mondiale
16.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
17.
Zico WAEYTENS
Veranda's Willems - Crelan
18.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
19.
Florian SÉNÉCHAL
Quick-Step Floors
20.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale
21.
Ben SWIFT
UAE Team Emirates
22.
Michael MATTHEWS
Team Sunweb
23.
Max WALSCHEID
Team Sunweb
24.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
25.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
26.
Kevyn ISTA
WB Aqua Protect Veranclassic
27.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
28.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
29.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
30.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij
31.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
32.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
33.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
34.
Yves LAMPAERT
Quick-Step Floors
35.
Edward THEUNS
Team Sunweb
36.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
37.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert
38.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
39.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo
40.
Owain DOULL
Team Sky
41.
Xandro MEURISSE
Wanty - Groupe Gobert
42.
Dylan VAN BAARLE
Team Sky
43.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
44.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe
45.
Leonardo BASSO
Team Sky
46.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
47.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
48.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
49.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
50.
Sebastian LANGEVELD
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
51.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
52.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
53.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ
54.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ
55.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data
56.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
57.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida
58.
Lars BOOM
Team Lotto NL - Jumbo
59.
Borut BOŽIČ
Bahrain - Merida
60.
Thomas SCULLY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
61.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
62.
Maximilian SCHACHMANN
Quick-Step Floors
63.
Michael VALGREN ANDERSEN
Astana Pro Team
64.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
65.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
66.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Movistar Team
67.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
68.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
BMC Racing Team
69.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
70.
Marcel KITTEL
Team Katusha Alpecin
71.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
72.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
73.
Dion SMITH
Wanty - Groupe Gobert
74.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
75.
Niki TERPSTRA
Quick-Step Floors
76.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
77.
Sean DE BIE
Veranda's Willems - Crelan
78.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic
79.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
80.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
81.
Scott THWAITES
Team Dimension Data
82.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
83.
Nathan VAN HOOYDONCK
BMC Racing Team
84.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
85.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
86.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
87.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
88.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
89.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin
90.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
91.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
92.
Miles SCOTSON
BMC Racing Team
93.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
94.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
95.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
96.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Team Sky
97.
Stijn STEELS
Veranda's Willems - Crelan
98.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
99.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
100.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
101.
Matti BRESCHEL
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
102.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb
103.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
104.
Tim DECLERCQ
Quick-Step Floors
105.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
106.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij
107.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data
108.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
109.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
110.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
111.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
112.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
113.
Senne LEYSEN
Veranda's Willems - Crelan
114.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida
115.
Diego ROSA
Team Sky
116.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
117.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Groupe Gobert
118.
Roger KLUGE
Mitchelton - Scott 23"
119.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 24"
120.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
121.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
122.
Roy CURVERS
Team Sunweb 29"
123.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
124.
Lukas SPENGLER
WB Aqua Protect Veranclassic 33"
125.
David PER
Bahrain - Merida
126.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
127.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
128.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
129.
Aidis KRUOPIS
Veranda's Willems - Crelan
130.
Oscar GATTO
Astana Pro Team
131.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
132.
Logan OWEN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
133.
Davide CIMOLAI
Groupama - FDJ
134.
Svein TUFT
Mitchelton - Scott 36"
135.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo 39"
136.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo 42"
137.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data
138.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe 46"
139.
Mathew HAYMAN
Mitchelton - Scott
140.
Kristoffer HALVORSEN
Team Sky 01'12"
141.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo
142.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic 01'25"
143.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Lotto NL - Jumbo 01'35"
144.
Magnus CORT NIELSEN
Astana Pro Team
145.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin
146.
Marco MATHIS
Team Katusha Alpecin
147.
Filippo GANNA
UAE Team Emirates
148.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ
149.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
150.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 01'48"
151.
Julius VAN DEN BERG
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
152.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 02'09"
153.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 04'03"
154.
Dries DE BONDT
Veranda's Willems - Crelan 07'34"
155.
Christopher LAWLESS
Team Sky 11'36"