EuroEyes Cyclassics Hamburg - 2018

23rd edition

Hamburg - Hamburg 216.4 km

19 August 2018

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Quick-Step Floors 4h46'02"
2.
Arnaud DEMARE
Groupama - FDJ
3.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates
4.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo
5.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
6.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
7.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
8.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
9.
Niccolo BONIFAZIO
Bahrain - Merida
10.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
11.
Jurgen ROELANDTS
BMC Racing Team
12.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
13.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
14.
Jasper DE BUYST
Lotto Soudal
15.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
16.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
17.
Michal GOLAS
Team Sky
18.
Mathias DE WITTE
Veranda's Willems - Crelan
19.
Tiesj BENOOT
Lotto Soudal
20.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
21.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
22.
Arjen LIVYNS
Veranda's Willems - Crelan
23.
André GREIPEL
Lotto Soudal
24.
Fabio SABATINI
Quick-Step Floors 11"
25.
Michael MORKOV
Quick-Step Floors 13"
26.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 14"
27.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin 16"
28.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott
29.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
30.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data 17"
31.
Pawel FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice 19"
32.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data 21"
33.
Mikael CHEREL
AG2R La Mondiale
34.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha Alpecin
35.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
36.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
37.
Jan BAKELANTS
AG2R La Mondiale
38.
Nans PETERS
AG2R La Mondiale
39.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
40.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
41.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
42.
Quentin JAUREGUI
AG2R La Mondiale
43.
Michal PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
44.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
45.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal
46.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
47.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb
48.
Kristijan KOREN
Bahrain - Merida
49.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
50.
Tom BOHLI
BMC Racing Team 23"
51.
Floris DE TIER
Team Lotto NL - Jumbo
52.
Ian STANNARD
Team Sky
53.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
54.
Clement CHEVRIER
AG2R La Mondiale
55.
Marcel SIEBERG
Lotto Soudal
56.
Ben GASTAUER
AG2R La Mondiale
57.
Simon GERRANS
BMC Racing Team
58.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
59.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo
60.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 28"
61.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
62.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 32"
63.
Gregory RAST
Trek - Segafredo
64.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
65.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
66.
Ivan GARCIA CORTINA
Bahrain - Merida
67.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida
68.
Antwan TOLHOEK
Team Lotto NL - Jumbo
69.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 45"
70.
Jose Isidro MACIEL GONCALVES
Team Katusha Alpecin 47"
71.
Christian KNEES
Team Sky
72.
Adam HANSEN
Lotto Soudal
73.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
74.
David LOPEZ GARCIA
Team Sky
75.
Luke ROWE
Team Sky
76.
Lachlan MORTON
Team Dimension Data
77.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ
78.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan
79.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
80.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
81.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
82.
Lennard HOFSTEDE
Team Sunweb
83.
Michael ALBASINI
Mitchelton - Scott
84.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
85.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
86.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
87.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
88.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 58"
89.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 01'01"
90.
Michael STORER
Team Sunweb 01'22"
91.
Matteo BONO
UAE Team Emirates
92.
Davide MARTINELLI
Quick-Step Floors 01'31"
93.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
94.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
95.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo 01'35"
96.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 01'40"
97.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
98.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott 01'58"
99.
Kasper ASGREEN
Quick-Step Floors 02'07"
100.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
101.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 02'19"
102.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 03'19"
103.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 04'15"
104.
Stan GODRIE
Veranda's Willems - Crelan
105.
William CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
106.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team
107.
Kim MAGNUSSON
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
108.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data 04'21"
109.
Simon CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
110.
Mitchell DOCKER
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
111.
Daniel MCLAY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
112.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems - Crelan 05'32"
113.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
114.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
115.
Winner ANACONA GOMEZ
Movistar Team 06'35"
116.
Ruben FERNANDEZ ANDUJAR
Movistar Team
117.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
118.
Moreno MOSER
Astana Pro Team
119.
Philip DEIGNAN
Team Sky
120.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo
121.
Pawel POLJANSKI
Bora - Hansgrohe 06'42"
122.
William BONNET
Groupama - FDJ
123.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
124.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 10'23"
125.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
126.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
127.
Moreno HOFLAND
Lotto Soudal
128.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
129.
Lawson CRADDOCK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
130.
Rémi CAVAGNA
Quick-Step Floors
131.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
132.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 14'28"