Fyen Rundt - 2018

4th edition

Odense - Odense 201.7 km

16 June 2018

Rider Team Time
1.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 4h25'00"
2.
Michael MØRKØV
Quick-Step Floors
3.
Bas VAN DER KOOIJ
Alecto Cyclingteam
4.
Wim STROETINGA
Vlasman CT
5.
Kristian AASVOLD
Team Coop
6.
Herman DAHL
Joker - Icopal
7.
Trond Haakon TRONDSEN
Team Coop
8.
Andre LOOIJ
Monkey Town Continental Team
9.
Jason VAN DALEN
Delta Cycling Rotterdam
10.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
11.
Luuc BUGTER
Delta Cycling Rotterdam
12.
Rasmus Bøgh WALLIN
Team ColoQuick
13.
Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN
BHS - Almeborg Bornholm
14.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Waoo
15.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
16.
Justin TIMMERMANS
Delta Cycling Rotterdam
17.
Lucas ERIKSSON
18.
Michael CARBEL SVENDGAARD
Team Fortuneo - Samsic 00'05"
19.
Wim KLEIMAN
Monkey Town Continental Team
20.
Robbe GHYS
Sport Vlaanderen - Baloise 00'08"
21.
Øivind LUKKEDAL
Team Coop 00'10"
22.
Krister HAGEN
Team Coop
23.
Adriaan JANSSEN
Delta Cycling Rotterdam
24.
Louis BENDIXEN
Team Coop
25.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
26.
Pierre MONCORGÉ
Memil - CCN Pro Cycling
27.
Peter SCHULTING
Monkey Town Continental Team
28.
Gustav HÖÖG
Team Coop
29.
Mathias Alexander LARSEN
Team ColoQuick
30.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
31.
Markus HOELGAARD
Joker - Icopal
32.
Jannik Hyldtoft HANSEN
BHS - Almeborg Bornholm
33.
Matthew OVERSTE
Alecto Cyclingteam
34.
Erik SANDERSSON
35.
Emil Nygaard VINJEBO
Team ColoQuick
36.
Carl Fredrik HAGEN
Joker - Icopal
37.
Yoeri HAVIK
Vlasman CT
38.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team
39.
Ole FORFANG
Joker - Icopal
40.
Kim MAGNUSSON
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
41.
Rasmus Christian QUAADE
BHS - Almeborg Bornholm
42.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam
43.
Mathias NORSGAARD JØRGENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00'24"
44.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin 00'29"
45.
Ben HETHERINGTON
Memil - CCN Pro Cycling 00'32"
46.
Henrik EVENSEN
Joker - Icopal 00'47"
47.
Troels Rønning VINTHER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00'49"
48.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 00'53"
49.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise 00'56"
50.
Jasper SCHOUTEN
Alecto Cyclingteam 01'03"
51.
Isac LUNDGREN
52.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 01'12"
53.
Robert ORR
Memil - CCN Pro Cycling 01'19"
54.
René HOOGHIEMSTER
Alecto Cyclingteam
55.
Joost VAN DER BURG
Vlasman CT 01'23"
56.
Jasper BOVENHUIS
Vlasman CT
57.
Christian Moberg JØRGENSEN
Team ColoQuick 01'46"
58.
Daan VAN SINTMAARTENSDIJK
Alecto Cyclingteam 01'50"
59.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
60.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 02'00"
61.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team
62.
Mathias BREGNHØJ
BHS - Almeborg Bornholm
63.
Stephan BAKKER
Monkey Town Continental Team
64.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo 02'12"
65.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
66.
Emil TOUDAL
BHS - Almeborg Bornholm 02'24"
67.
Audun Brekke FLOTTEN
Team Waoo 03'30"
68.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise 03'53"
69.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Waoo 03'57"
70.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team 04'02"
71.
Fridtjof RØINAAS
Joker - Icopal 04'10"
72.
Alexander SALBY
Team ColoQuick 04'58"
73.
Andreas HYLDGAARD JEPPESEN
Team Waoo 06'42"
74.
Torkil VEYHE
Team Waoo
75.
Johan PRICE PEJTERSEN
Team ColoQuick 07'10"
76.
Eamon Lucas FRANCK
Delta Cycling Rotterdam 09'21"
77.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
78.
Niklas EG
Trek - Segafredo
79.
Sebastian LANDER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 09'24"
80.
Alexander KAMP
Team Waoo
81.
Jesper MORKOV CHRISTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
82.
Jesper BUNDGAARD WINKEL
09'27"