Colombia - Oro y Paz - 2018

1st edition

Stage 4. Buga - Alto Boquerón (El Tambo), 149.5 km    

9 February 2018

Rider Team Time
1.
Julian ALAPHILIPPE
Quick-Step Floors 3h17'36"
2.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
3.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
4.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 00'03"
5.
Jhonatan Manuel NARVAEZ PRADO
Quick-Step Floors
6.
Egan Arley BERNAL GOMEZ
Team Sky
7.
Ivan Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa 00'08"
9.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM
10.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 00'11"
11.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
12.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
13.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
14.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
15.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
16.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
17.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Medellin
18.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo 00'15"
19.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
20.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM
21.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa 00'26"
22.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky
23.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
24.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
25.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
26.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
27.
Winner ANACONA GOMEZ
Movistar Team
28.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 00'31"
29.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team
30.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'33"
31.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
GW - Shimano
32.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 00'37"
33.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 00'43"
34.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 00'48"
35.
John Anderson RODRIGUEZ SALAZAR
Delko Marseille Provence KTM 00'53"
36.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
37.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia
38.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Medellin 00'56"
39.
Jetse BOL
Burgos - BH
40.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
41.
Gavin MANNION
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
42.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 01'03"
43.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM
44.
Rodrigo CONTRERAS PINZON
EPM
45.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH
46.
Oscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin 01'10"
47.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 01'12"
48.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'17"
49.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 01'20"
50.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 01'23"
51.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
GW - Shimano 01'28"
52.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 01'31"
53.
Simon PELLAUD
Team Illuminate 01'32"
54.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
55.
Connor BROWN
Team Illuminate 01'34"
56.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 01'39"
57.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
58.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH 01'55"
59.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 02'02"
60.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 02'04"
61.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
62.
Alejandro SERNA TORO
Equipo Continental Orgullo Paisa
63.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
64.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Medellin
65.
Cristhian Camilo TALERO REYES
GW - Shimano 02'16"
66.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
67.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 02'17"
68.
Serghei TVETCOV
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
69.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy
70.
Daniel Eduardo ZAMORA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 02'20"
71.
Ruben COMPANIONI
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 02'22"
72.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 02'39"
73.
Alonso Miguel GAMERO ZUNIGA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 02'40"
74.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM
75.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky 03'11"
76.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
77.
Alessandro FEDELI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
78.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
79.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates
80.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 03'37"
81.
John MURPHY
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 03'59"
82.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
83.
Raffaello BONUSI
Androni Giocattoli - Sidermec 04'04"
84.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team 04'08"
85.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 04'43"
86.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 04'44"
87.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec
88.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Manzana Postobon Team 05'17"
89.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 05'19"
90.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
91.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
92.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
93.
William David MUÑOZ PEREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
94.
Carloalberto GIORDANI
Italy 05'43"
95.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 05'49"
96.
Victor LANGELLOTTI
Burgos - BH 05'57"
97.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
06'14"
98.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team
99.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
100.
Alexey KURBATOV
101.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin 06'18"
102.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky 06'23"
103.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
104.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky
105.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
106.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
107.
Juan Pablo RENDON JAIMES
GW - Shimano
108.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 06'28"
109.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 06'34"
110.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick-Step Floors
111.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors
112.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
113.
Francesco LAMON
Italy
114.
Bryan Steven GOMEZ PEÑALOZA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
115.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
116.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
117.
Davide VIGANO
118.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
119.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 06'50"
120.
Fernando GAVIRIA RENDON
Quick-Step Floors 07'28"
121.
Manuel PENALVER ANIORTE
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
122.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors
123.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Equipo Continental Orgullo Paisa
124.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
125.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
126.
Julian CARDONA TABARES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
127.
Alex HOWES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
128.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias 08'23"
129.
Cameron PIPER
Team Illuminate
130.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy 08'28"
131.
Davide PLEBANI
08'31"
132.
Martin LAAS
Team Illuminate 08'52"
133.
Anton VOROBYEV
09'38"
134.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH 10'30"
135.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH 13'08"
136.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice 13'14"
137.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 13'47"
138.
Evgeny KOVALEV
14'56"
139.
Juan Martin MESA PEREZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 17'13"
140.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
141.
Christian Leandro TAMAYO SAAVEDRA
GW - Shimano 18'32"
142.
Kirill BOCHKOV
18'38"
143.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 18'43"
144.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias 18'44"
145.
Nicolas Javier NARANJO SANCHEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 19'18"
146.
Leonardo Javier VELARDEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 20'28"
147.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice 20'50"
148.
Andrey SAZANOV
29'54"