Colombia - Oro y Paz 2018  |  Stage 5. Pereira - Salento   

1st edition

163.7 km, 10 February 2018

Rider Team Time
1.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 3h42'33"
2.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
3.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Sky
4.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
5.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'17"
6.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
7.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick-Step Floors 00'29"
8.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
9.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 00'34"
10.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 00'37"
11.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM 00'39"
12.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa
13.
Julian ALAPHILIPPE
Quick-Step Floors
14.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team
15.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
16.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo 00'49"
17.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM
18.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM
19.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa
20.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 00'56"
21.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates 01'00"
22.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM 01'02"
23.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 01'05"
24.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 01'06"
25.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
26.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate 01'14"
27.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 01'19"
28.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 01'32"
29.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia 01'33"
30.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
31.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
32.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 01'42"
33.
John Anderson RODRIGUEZ SALAZAR
Delko Marseille Provence KTM 01'45"
34.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 01'50"
35.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
36.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 01'51"
37.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
38.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
39.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 02'14"
40.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano
41.
Jetse BOL
Burgos - BH 02'26"
42.
Julian CARDONA TABARES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
43.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'42"
44.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
EPM 02'45"
45.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH
46.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
47.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 02'56"
48.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
49.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
50.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Medellin
51.
Daniel Eduardo ZAMORA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
52.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates 03'09"
53.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Medellin 03'33"
54.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Equipo Continental Orgullo Paisa 03'39"
55.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky
56.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy
57.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
58.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky
59.
Alonso Miguel GAMERO ZUNIGA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 03'52"
60.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
61.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
62.
Alejandro SERNA TORO
Equipo Continental Orgullo Paisa
63.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
64.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
65.
Cristhian Camilo TALERO REYES
GW - Shimano
66.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
67.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
68.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM
69.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin
70.
Juan Pablo RENDON JAIMES
GW - Shimano
71.
Alessandro FEDELI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
72.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
73.
John MURPHY
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 04'21"
74.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 04'47"
75.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team 05'52"
76.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Manzana Postobon Team
77.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
GW - Shimano 05'56"
78.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team 06'02"
79.
Serghei ȚVETCOV
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 06'04"
80.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
81.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
82.
Gavin MANNION
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
83.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 06'13"
84.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
85.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 07'12"
86.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice 07'26"
87.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
88.
Simon PELLAUD
Team Illuminate
89.
Cameron PIPER
Team Illuminate
90.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 07'30"
91.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky 08'01"
92.
Alex HOWES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 08'18"
93.
Connor BROWN
Team Illuminate
94.
Victor LANGELLOTTI
Burgos - BH
95.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 10'40"
96.
Juan Martin MESA PEREZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 11'27"
97.
Bryan Steven GOMEZ PEÑALOZA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
98.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
Quick-Step Floors
99.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
100.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec
101.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
102.
Francesco LAMON
Italy
103.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
104.
Carloalberto GIORDANI
Italy
105.
Alexey KURBATOV
106.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
107.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
108.
Raffaello BONUSI
Androni Giocattoli - Sidermec
109.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
110.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
111.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
112.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
113.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH
114.
Davide VIGANO
115.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
116.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
117.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
118.
Martin LAAS
Team Illuminate 12'00"
119.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 12'29"
120.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
121.
Manuel PENALVER ANIORTE
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
122.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 12'45"
123.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 13'08"
124.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
125.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors 13'15"
126.
Davide PLEBANI
127.
Ruben COMPANIONI
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
128.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy
129.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias
130.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin 13'24"
131.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 13'31"
132.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Medellin 13'34"
133.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
134.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 13'38"
135.
Christian Leandro TAMAYO SAAVEDRA
GW - Shimano 14'43"
136.
Leonardo Javier VELARDEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
137.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors 16'28"
138.
Anton VOROBYEV
16'45"
139.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
140.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
141.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
142.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
143.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
144.
Kirill BOCHKOV
17'04"
145.
Evgeny KOVALEV
21'16"
146.
Nicolas Javier NARANJO SANCHEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 22'53"
147.
Andrey SAZANOV
25'08"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Pereira - Salento

Race Type: Mountain stage

Distance: 163.7 km

Date: 10 February 2018