Colombia - Oro y Paz 2018  |  General Classification    

1st edition

General Classification

6 February 2018 - 11 February 2018

Rider Team Time
1.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Sky 20h49'03"
2.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 00'08"
3.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 00'11"
4.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky 00'12"
5.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 00'43"
6.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'45"
7.
Julian ALAPHILIPPE
Quick-Step Floors 00'50"
8.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 01'10"
9.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa 01'12"
10.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick-Step Floors 01'18"
11.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa 01'26"
12.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo 01'46"
13.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM
14.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano 01'51"
15.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team 01'52"
16.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM 01'53"
17.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin 01'54"
18.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 01'55"
19.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM 01'58"
20.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky 02'02"
21.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM 02'18"
22.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 02'39"
23.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 02'40"
24.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team 03'14"
25.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate 03'49"
26.
John Anderson RODRIGUEZ SALAZAR
Delko Marseille Provence KTM 03'51"
27.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 03'52"
28.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia 03'53"
29.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa 03'56"
30.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
EPM 04'13"
31.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 04'14"
32.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 04'17"
33.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
34.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 04'58"
35.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Medellin 05'46"
36.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 05'53"
37.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH 06'07"
38.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 06'08"
39.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Medellin
40.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano 06'40"
41.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 06'42"
42.
Jetse BOL
Burgos - BH 07'04"
43.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 07'12"
44.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 07'45"
45.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 07'54"
46.
Alejandro SERNA TORO
Equipo Continental Orgullo Paisa 07'55"
47.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
GW - Shimano 08'35"
48.
Serghei TVETCOV
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 10'27"
49.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 10'59"
50.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 11'26"
51.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 12'07"
52.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky 12'19"
53.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 12'38"
54.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH 12'55"
55.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM 12'59"
56.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky 13'55"
57.
Daniel Eduardo ZAMORA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 14'31"
58.
Simon PELLAUD
Team Illuminate 15'12"
59.
Julian CARDONA TABARES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 16'43"
60.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy 16'44"
61.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 16'48"
62.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice 16'49"
63.
Cristhian Camilo TALERO REYES
GW - Shimano 17'05"
64.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
65.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 17'10"
66.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 17'21"
67.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Medellin 17'38"
68.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 18'40"
69.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Equipo Continental Orgullo Paisa 18'42"
70.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice 19'02"
71.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin 19'06"
72.
Juan Pablo RENDON JAIMES
GW - Shimano 19'24"
73.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team 19'55"
74.
Connor BROWN
Team Illuminate 20'34"
75.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 21'18"
76.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 21'47"
77.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky 21'51"
78.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team 23'25"
79.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team 24'07"
80.
Alessandro FEDELI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 24'38"
81.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 25'18"
82.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 25'24"
83.
Cameron PIPER
Team Illuminate 25'45"
84.
Raffaello BONUSI
Androni Giocattoli - Sidermec 25'46"
85.
Alonso Miguel GAMERO ZUNIGA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 26'38"
86.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 27'08"
87.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 27'26"
88.
Gavin MANNION
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 27'31"
89.
Alex HOWES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 28'05"
90.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 30'09"
91.
John MURPHY
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 30'35"
92.
Fernando GAVIRIA RENDON
Quick-Step Floors 30'36"
93.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa 31'05"
94.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 33'02"
95.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 34'23"
96.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 36'30"
97.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 36'45"
98.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 37'16"
99.
Juan Martin MESA PEREZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 37'37"
100.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 37'50"
101.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors 38'28"
102.
Victor LANGELLOTTI
Burgos - BH 38'40"
103.
Ruben COMPANIONI
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 38'42"
104.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
39'00"
105.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates 39'30"
106.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH 40'00"
107.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin 40'19"
108.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 40'31"
109.
Bryan Steven GOMEZ PEÑALOZA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 40'32"
110.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 40'40"
111.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 41'16"
112.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 41'44"
113.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Manzana Postobon Team 43'45"
114.
Francesco LAMON
Italy 44'35"
115.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors 44'40"
116.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
45'25"
117.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 46'05"
118.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice 46'39"
119.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH 48'31"
120.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 48'38"
121.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 50'18"
122.
Davide VIGANO
50'28"
123.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
124.
Alexey KURBATOV
50'51"
125.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo 52'05"
126.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 52'21"
127.
Martin LAAS
Team Illuminate 53'17"
128.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy 53'47"
129.
Carloalberto GIORDANI
Italy 54'03"
130.
Davide PLEBANI
54'13"
131.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH 54'24"
132.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias 57'35"
133.
Anton VOROBYEV
58'50"
134.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice 1h04'44"
135.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 1h07'53"
136.
Evgeny KOVALEV
1h09'22"
137.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias 1h12'11"
138.
Andrey SAZANOV
1h29'26"