1.HC

Driedaagse Brugge-De Panne 2018

42nd edition

Brugge - De Panne 202.4 km

21 March 2018

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Quick - Step Floors 4h41'08"
2.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
3.
Jasper PHILIPSEN
Hagens Berman - Axeon
4.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin
5.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
6.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
7.
Roy JANS
Cibel - Cebon
8.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
9.
Adam BLYTHE
Aqua Blue Sport
10.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
11.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert
12.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
13.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex
14.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott
15.
Zico WAEYTENS
Veranda's Willems - Crelan
16.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick - Step Floors
17.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
18.
Bryan COQUARD
Vital Concept Cycling Club
19.
Jimmy TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits
20.
Michael GOOLAERTS
Veranda's Willems - Crelan 00'07"
21.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha Alpecin
22.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
23.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
24.
Travis MCCABE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
25.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
26.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin
27.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
28.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
29.
Michal KOLÁR
Bora - Hansgrohe
30.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert
31.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
32.
Adrien PETIT
Direct Energie
33.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
34.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
35.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe 00'18"
36.
Wout VAN AERT
Veranda's Willems - Crelan
37.
Florian SÉNÉCHAL
Quick - Step Floors
38.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 00'20"
39.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 00'23"
40.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 00'26"
41.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits 00'27"
42.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice
43.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise 00'34"
44.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
45.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
46.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
47.
David BOUCHER
Tarteletto - Isorex
48.
Alexandre PICHOT
Direct Energie
49.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij 00'37"
50.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
51.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal
52.
Davide MARTINELLI
Quick - Step Floors
53.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic
54.
Lukas SPENGLER
WB Aqua Protect Veranclassic 00'44"
55.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe 00'49"
56.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport
57.
Sean BENNETT
Hagens Berman - Axeon 00'52"
58.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits 00'54"
59.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 01'22"
60.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 01'32"
61.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 01'37"
62.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex 01'44"
63.
Gianni MARCHAND
Cibel - Cebon 01'46"
64.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon
65.
Rémi CAVAGNA
Quick - Step Floors
66.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
67.
Dennis COENEN
Cibel - Cebon
68.
Timothy STEVENS
Cibel - Cebon
69.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
70.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon
71.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
72.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
73.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
74.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 01'50"
75.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept Cycling Club
76.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
77.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
78.
Bert DE BACKER
Vital Concept Cycling Club
79.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij
80.
Fabio JAKOBSEN
Quick - Step Floors 01'53"
81.
Kris BOECKMANS
Vital Concept Cycling Club 02'18"
82.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept Cycling Club 02'21"
83.
Mathew HAYMAN
Mitchelton - Scott 02'29"
84.
Yohann GENE
Direct Energie
85.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
86.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Groupe Gobert 03'46"
87.
Simone ANTONINI
Wanty - Groupe Gobert
88.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
89.
Sergio TORRES JORRO
Tarteletto - Isorex 03'48"
90.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
91.
Boris VALLÉE
Wanty - Groupe Gobert
92.
Niels DE ROOZE
Tarteletto - Isorex
93.
Stijn DE BOCK
Cibel - Cebon
94.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
95.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
96.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
97.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
98.
Jimmy DUQUENNOY
WB Aqua Protect Veranclassic
99.
Tim ARIESEN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
100.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex
101.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic
102.
Kamil MAŁECKI
CCC Sprandi Polkowice
103.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott
104.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 03'52"
105.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott 03'53"
106.
Daniel EATON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 03'56"
107.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
108.
Senne LEYSEN
Veranda's Willems - Crelan
109.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
110.
Marco HALLER
Team Katusha Alpecin
111.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
112.
Michiel DIELEMAN
Cibel - Cebon
113.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo
114.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
115.
Simon SELLIER
Direct Energie
116.
Romain CARDIS
Direct Energie
117.
Marco MATHIS
Team Katusha Alpecin
118.
Alexander CATAFORD
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
119.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
120.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
121.
Stijn STEELS
Veranda's Willems - Crelan
122.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
123.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems - Crelan
124.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 04'48"
125.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 06'14"
126.
Kevin DE JONGHE
Tarteletto - Isorex 10'34"
127.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
128.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
129.
Lennert TEUGELS
Cibel - Cebon
130.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
131.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy
132.
Tanner PUTT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team

Race information

Start, finish: Brugge - De Panne

Distance: 202.4 km

Date: 21 March 2018