Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2018  |  Stage 3. Crevalcore - Crevalcore   

7th edition

171 km, 24 March 2018

Rider Team Time
1.
Christopher LAWLESS
Team Sky 3h47'53"
2.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega
3.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
4.
Emīls LIEPIŅŠ
One Pro Cycling
5.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
6.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM
7.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
8.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
9.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
10.
Diego ROSA
Team Sky
11.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
12.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
13.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
14.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport
15.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
16.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
17.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
18.
Luke ROWE
Team Sky
19.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team
20.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott
21.
Jonathan DIBBEN
Team Sky
22.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
23.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
24.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 01'06"
25.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec
26.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus
27.
Māris BOGDANOVIČS
Amore & Vita - Prodir
28.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus
29.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
30.
Neilson POWLESS
Team Lotto NL - Jumbo
31.
Manuel PENALVER ANIORTE
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
32.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
33.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
34.
Odd Christian EIKING
Wanty - Groupe Gobert
35.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic
36.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
37.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
38.
Fabio MAZZUCCO
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
39.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
40.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
41.
Marco MINNAARD
Wanty - Groupe Gobert
42.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
43.
Eddie DUNBAR
Team Sky
44.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
45.
Tom BAYLIS
One Pro Cycling
46.
Fabien DOUBEY
Wanty - Groupe Gobert
47.
Peter WILLIAMS
One Pro Cycling
48.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
49.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team
50.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
51.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice
52.
Alessandro FEDELI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
53.
Attilio VIVIANI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
54.
Thomas DEGAND
Wanty - Groupe Gobert
55.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
56.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
57.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
58.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
59.
Arnaud GÉRARD
Team Fortuneo - Samsic
60.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo
61.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
62.
Guillaume MARTIN
Wanty - Groupe Gobert
63.
Thomas DERUETTE
WB Aqua Protect Veranclassic
64.
Xandro MEURISSE
Wanty - Groupe Gobert
65.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
67.
Romain HARDY
Team Fortuneo - Samsic
68.
Kim MAGNUSSON
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
69.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport
70.
Pascal EENKHOORN
Team Lotto NL - Jumbo 01'14"
71.
Federico ZURLO
MsTina - Focus 00'00"
72.
Brendan CANTY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 01'40"
73.
Lawson CRADDOCK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
74.
Sébastien DELFOSSE
WB Aqua Protect Veranclassic
75.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
76.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
77.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy 01'49"
78.
Antoine WARNIER
WB Aqua Protect Veranclassic
79.
Michael ALBASINI
Mitchelton - Scott 00'00"
80.
Pavel SIVAKOV
Team Sky
81.
Marco BERNARDINETTI
Amore & Vita - Prodir 02'04"
82.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA
83.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
84.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
85.
Davide GABBURO
Amore & Vita - Prodir
86.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
87.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
88.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA
89.
Mark CHRISTIAN
Aqua Blue Sport 00'00"
90.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport 02'04"
91.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
92.
Sepp KUSS
Team Lotto NL - Jumbo
93.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
94.
Gregory DANIEL
Trek - Segafredo
95.
Hayden MCCORMICK
One Pro Cycling
96.
Karol DOMAGALSKI
One Pro Cycling
97.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
98.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus
99.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
100.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
101.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice
102.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
103.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
104.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
105.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
106.
Leonardo BASSO
Team Sky 02'10"
107.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott 00'00"
108.
Logan OWEN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 02'39"
109.
William CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 03'16"
110.
Casper Phillip PEDERSEN
Aqua Blue Sport 00'00"
111.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
112.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
113.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
114.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia
115.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia
116.
Enrico LOGICA
Biesse - Carrera - Gavardo 07'31"
117.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy
118.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
119.
Enrico SALVADOR
Biesse - Carrera - Gavardo
120.
Federico ORLANDI
Biesse - Carrera - Gavardo
121.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
122.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
123.
Michael CARBEL SVENDGAARD
Team Fortuneo - Samsic
124.
James ORAM
One Pro Cycling
125.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic
126.
Maxime BOUET
Team Fortuneo - Samsic
127.
Mirko TROSINO
Amore & Vita - Prodir
128.
Brice FEILLU
Team Fortuneo - Samsic
129.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo 08'44"
130.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera - Gavardo
131.
Javier MORENO BAZÁN
Delko Marseille Provence KTM
132.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo
133.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
134.
Iltjan NIKA
Amore & Vita - Prodir
135.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
136.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
137.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia
138.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus
139.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
140.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega
141.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
142.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
143.
Emil DIMA
MsTina - Focus
144.
Jake KELLY
One Pro Cycling
145.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir
146.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
147.
Colin STÜSSI
Amore & Vita - Prodir
148.
Rémy DI GREGORIO
Delko Marseille Provence KTM
149.
Iuri FILOSI
Delko Marseille Provence KTM
150.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
151.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
152.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy
153.
Andrea ZANARDINI
Biesse - Carrera - Gavardo
154.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
155.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM
156.
Simone RAVANELLI
Biesse - Carrera - Gavardo
157.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
158.
Luca COLNAGHI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
159.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega

Stage information

Start, finish: Stage 3. Crevalcore - Crevalcore

Race Type: Sprint stage

Distance: 171 km

Date: 24 March 2018