Klasika Primavera de Amorebieta - 2018

64th edition

Amorebieta - Amorebieta 171.5 km

8 April 2018

Rider Team Time
1.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 4h06'11"
2.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
3.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana Postobon Team 00'10"
4.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team
5.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx
6.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto
7.
Nicholas SCHULTZ
Caja Rural - Seguros RGA
8.
Alexander EVTUSHENKO
Lokosphinx 00'26"
9.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
Manzana Postobon Team 00'30"
10.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team
11.
Brandon MCNULTY
Rally Cycling
12.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
13.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
14.
Nigel ELLSAY
Rally Cycling 00'33"
15.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
16.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 02'56"
17.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 03'29"
18.
Emerson ORONTE
Rally Cycling
19.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
20.
Ricardo GARCIA AMBROA
Team Euskadi
21.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
22.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
23.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
24.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
25.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto
26.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Massi - Kuwait Team
27.
Gabriel REGUERO CORRAL
VIB Sports
28.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi
29.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Caja Rural - Seguros RGA
30.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
31.
Robin CARPENTER
Rally Cycling 03'33"
32.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 03'34"
33.
Mamyr STASH
Lokosphinx 03'36"
34.
Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA
Team Euskadi 03'38"
35.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Team Euskadi
36.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx 03'45"
37.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi 04'18"
38.
César FONTE
W52 - FC Porto 04'30"
39.
Ryan ANDERSON
Rally Cycling 04'32"
40.
António CARVALHO
W52 - FC Porto
41.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA
42.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 06'31"
43.
Eric VALIENTE BONAFE
VIB Sports
44.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA 07'20"
45.
James MITRI
Burgos - BH
46.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx
47.
Kirill SVESHNIKOV
Lokosphinx
48.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Team Euskadi
49.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Team Euskadi
50.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Polartec - Kometa 10'15"
51.
Miguel Angel BALLESTEROS CANOVAS
Polartec - Kometa
52.
Wilson Estiben PENA MOLANO
Polartec - Kometa
53.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team
54.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos - BH 12'28"
55.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
56.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team
57.
Axel COSTA SORIA
VIB Sports
58.
Awet Tekle HABTOM
Polartec - Kometa
59.
Tyler MAGNER
Rally Cycling 12'30"
60.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias
61.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
62.
Oskar MALATSETXEBARRIA IBAIBARRIAGA
Massi - Kuwait Team