Tour of Norway 2018  |  Stage 3. Moss - Sarpsborg   

14th edition

175 km, 18 May 2018

Rider Team Time
1.
Dylan GROENEWEGEN
Team Lotto NL - Jumbo 4h09'16"
2.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data
3.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
4.
Trond Håkon TRONDSEN
Team Coop
5.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
6.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskadi Basque Country - Murias
7.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
8.
Kristoffer HALVORSEN
Team Sky 00'04"
9.
Niklas LARSEN
Team Waoo
10.
Leonardo BASSO
Team Sky
11.
Kristian AASVOLD
Team Coop
12.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
13.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
14.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic
15.
Maxime FARAZIJN
Sport Vlaanderen - Baloise
16.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
17.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
18.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
19.
Håkon Lunder AALRUST
Team Coop
20.
Kristoffer SKJERPING
Joker - Icopal
21.
Øivind LUKKEDAL
Team Coop
22.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport
23.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
24.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij
25.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias
26.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
27.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
28.
Markus HOELGAARD
Joker - Icopal
29.
Alexander KAMP
Team Waoo
30.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
31.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
32.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
33.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
34.
Carl Fredrik HAGEN
Joker - Icopal
35.
Nicholas SCHULTZ
Caja Rural - Seguros RGA
36.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
37.
Jonathan DIBBEN
Team Sky
38.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Icopal
39.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
40.
Floris GERTS
Roompot - Nederlandse Loterij
41.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA
42.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko Marseille Provence KTM
43.
Philip DEIGNAN
Team Sky
44.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
45.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
46.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
47.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex
48.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice
49.
Andreas VANGSTAD
Joker - Icopal
50.
Abram STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
51.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
52.
Antoine WARNIER
WB Aqua Protect Veranclassic
53.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
54.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
55.
Krister HAGEN
Team Coop
56.
Erik Nordsaeter RESELL
Uno - X Norwegian Development Team
57.
Julien EL FARES
Delko Marseille Provence KTM
58.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
59.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky
60.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport
61.
Jesper SCHULTZ
Team Waoo
62.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
63.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
64.
Sergio TORRES JORRO
Tarteletto - Isorex
65.
Stefan DENIFL
Aqua Blue Sport
66.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
67.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
68.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data
69.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
70.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
71.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal
72.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
73.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 00'18"
74.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM
75.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
76.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
77.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
78.
Louis BENDIXEN
Team Coop
79.
Boris VALLÉE
Wanty - Groupe Gobert 00'25"
80.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice 00'33"
81.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM 00'35"
82.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Lotto NL - Jumbo 00'38"
83.
Lukas SPENGLER
WB Aqua Protect Veranclassic
84.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 01'00"
85.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data 01'04"
86.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport 00'04"
87.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo 01'14"
88.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 01'26"
89.
Torkil VEYHE
Team Waoo 01'29"
90.
Syver Westgaard WAERSTED
Uno - X Norwegian Development Team 01'41"
91.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex 01'52"
92.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Waoo 02'04"
93.
Wesley KREDER
Wanty - Groupe Gobert 02'10"
94.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 00'04"
95.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 02'47"
96.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice 03'30"
97.
Sébastien DELFOSSE
WB Aqua Protect Veranclassic 03'39"
98.
Yannis YSSAAD
Caja Rural - Seguros RGA
99.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
100.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
101.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
102.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data
103.
David BOUCHER
Tarteletto - Isorex 04'25"
104.
Andrew LEIGH
Tarteletto - Isorex
105.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
106.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team 05'32"
107.
Audun Brekke FLOTTEN
Team Waoo
108.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data 07'33"
109.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
110.
Pascal EENKHOORN
Team Lotto NL - Jumbo
111.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
112.
Gatis SMUKULIS
Delko Marseille Provence KTM
113.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 09'23"
114.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
115.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
116.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 09'56"
117.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team 10'08"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Moss - Sarpsborg

Race Type: Sprint stage

Distance: 175 km

Date: 18 May 2018