Rund um Köln 2018

54th edition

Köln - Köln 207.7 km

10 June 2018

Rider Team Time
1.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 4h53'17"
2.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
3.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
4.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
5.
Marcel KITTEL
Team Katusha Alpecin
6.
Aaron GROSSER
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
7.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
8.
Jannik STEIMLE
Team Vorarlberg - Santic
9.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
10.
Sean DE BIE
Veranda's Willems - Crelan
11.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
12.
Leon ROHDE
Heizomat - Rad-Net.de
13.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
14.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic
15.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
16.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
17.
Max KANTER
Development Team Sunweb
18.
Joshua HUPPERTZ
Team Lotto - Kern Haus
19.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
20.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
21.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
22.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
23.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling
24.
Jan BROCKHOFF
Leopard Pro Cycling
25.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
26.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
27.
Philipp MAMOS
Team Dauner D&DQ - Akkon
28.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
29.
Patrick HALLER
Heizomat - Rad-Net.de
30.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
31.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic
32.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
33.
Gian FRIESECKE
Team Vorarlberg - Santic
34.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
35.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
36.
Johannes HODAPP
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
37.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
38.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
39.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
40.
Julien EL FARES
Delko Marseille Provence KTM
41.
Jérémy LEVEAU
Delko Marseille Provence KTM
42.
Dorian LÜBBERS
Team Lotto - Kern Haus
43.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
44.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
45.
Simon PELLAUD
Team Illuminate
46.
Nils EEKHOFF
Development Team Sunweb
47.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin 00'09"
48.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
49.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid
50.
Meron Abraham BERHANE
Bike Aid
51.
Davide ORRICO
Team Vorarlberg - Santic
52.
Antoine WARNIER
WB Aqua Protect Veranclassic
53.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic
54.
Martin SALMON
Development Team Sunweb
55.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
56.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
57.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
58.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
59.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
60.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
61.
Florian NOWAK
Team Lotto - Kern Haus
62.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij
63.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
64.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
65.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij
66.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
67.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
68.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
69.
Felix GALL
Development Team Sunweb
70.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
71.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
72.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
73.
Thomas DERUETTE
WB Aqua Protect Veranclassic 00'26"
74.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan 00'28"
75.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus
76.
Cyrille THIERY
77.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
78.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems - Crelan
79.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin 00'30"
80.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
81.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
82.
Yannick MARTINEZ
Delko Marseille Provence KTM
83.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin
84.
Patrick LECHNER
Bike Aid 00'43"
85.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 00'46"
86.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM 00'53"
87.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
88.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
89.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij 00'57"
90.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan
91.
Arjen LIVYNS
Veranda's Willems - Crelan
92.
Kenny DE KETELE
Sport Vlaanderen - Baloise
93.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
94.
Paul TAEBLING
LKT Team Brandenburg 01'01"
95.
Stefan BISSEGGER
Akros - Renfer SA 01'27"
96.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha Alpecin 01'41"
97.
Simon LAIB
Team Dauner D&DQ - Akkon 01'52"
98.
Gatis SMUKULIS
Delko Marseille Provence KTM 02'16"
99.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice
100.
Charlie QUARTERMAN
Leopard Pro Cycling 03'12"
101.
Sébastien DELFOSSE
WB Aqua Protect Veranclassic 03'24"
102.
Julian BRAUN
Team Dauner D&DQ - Akkon
103.
Christopher HEIDER
Team Dauner D&DQ - Akkon
104.
Frederik DOMBROWSKI
Team Dauner D&DQ - Akkon
105.
Lukas RÜEGG
Team Vorarlberg - Santic
106.
Joann LEINAU
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 03'30"
107.
Florian STORK
Development Team Sunweb
108.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid
109.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
110.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
111.
Louis LEINAU
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 05'44"

Race information

Start, finish: Köln - Köln

Distance: 207.7 km

Date: 10 June 2018