2.HC

Tour of Qinghai Lake 2018  |  Stage 11. Zhongwei - Zhongwei   

3rd edition

110 km

Rider Team Time
1.
Jacob TIPPER
Memil - CCN Pro Cycling 2h14'26"
2.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
3.
Andre LOOIJ
Monkey Town Continental Team
4.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
5.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
6.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
7.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
8.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team
9.
Georgios BOUGLAS
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
10.
Jan RYBA
AC Sparta Praha
11.
Meron Abraham BERHANE
Bike Aid
12.
Samuel VOLKERS
Memil - CCN Pro Cycling
13.
Jan STÖHR
AC Sparta Praha
14.
Nikita SOKOLOV
Vino - Astana Motors
15.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko Marseille Provence KTM
16.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
17.
Jacob HENNESSY
Mitchelton - BikeExchange
18.
Tesfom Issak OKUBAMARIAM
Interpro - Stradalli Cycling
19.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
20.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH
21.
Petr FIALA
AC Sparta Praha
22.
Juan VILLEGAS
Manzana Postobon Team
23.
Seid LIZDE
Holdsworth Pro Racing
24.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
25.
Tomáš KALOJÍROS
AC Sparta Praha
26.
Pavel STÖHR
AC Sparta Praha
27.
Tomáš SCHÜHLER
AC Sparta Praha
28.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
29.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
30.
Carlos Alberto TORRES VILLARREAL
China Continental Team of Gansu Bank
31.
Arman KAMYSHEV
Vino - Astana Motors
32.
Artur FEDOSSEYEV
Beijing XDS - Innova Cycling Team
33.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
34.
Bohdan MUSIIENKO
Lviv Cycling Team
35.
Conn MCDUNPHY
Holdsworth Pro Racing
36.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling
37.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid
38.
Ivan Camilo MATEUS RUEDA
China Continental Team of Gansu Bank
39.
Oscar Mauricio PACHON MELO
China Continental Team of Gansu Bank
40.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
41.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team
42.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Vino - Astana Motors
43.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
44.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
45.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
46.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
47.
Alexis GUERIN
Delko Marseille Provence KTM
48.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Manzana Postobon Team
49.
Alexey VERMEULEN
Interpro - Stradalli Cycling
50.
Alexey VOLOSHIN
Vino - Astana Motors
51.
Kevin Sebastian SEPULVEDA HERNANDEZ
China Continental Team of Gansu Bank
52.
Antonio SANTORO
Monkey Town Continental Team
53.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town Continental Team
54.
Robert ORR
Memil - CCN Pro Cycling
55.
Cristian RAILEANU
Torku Sekerspor
56.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
57.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
58.
Juan José AMADOR CASTAÑO
Manzana Postobon Team
59.
Cameron SCOTT
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
60.
Florian HUDRY
Interpro - Stradalli Cycling
61.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
62.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
63.
Aaron KEARNEY
Holdsworth Pro Racing
64.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid
65.
Roman DESHKO
Lviv Cycling Team
66.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
67.
Nikolay SHUMOU
Minsk Cycling Club
68.
Pierre MONCORGÉ
Memil - CCN Pro Cycling
69.
Ben HETHERINGTON
Memil - CCN Pro Cycling
70.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
71.
Hannes BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling
72.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
73.
Oleksandr POLIVODA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
74.
Ilya DAVIDENOK
Beijing XDS - Innova Cycling Team
75.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
76.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
77.
James MITRI
Burgos - BH
78.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
79.
Alexandr OVSIANNIKOV
Vino - Astana Motors
80.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
81.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
82.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Qinghai Tianyoude Cycling Team
83.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM
84.
Sergii MOVCHAN
Lviv Cycling Team
85.
Michal SCHURAN
AC Sparta Praha
86.
Jordy BUSKERMOLEN
Monkey Town Continental Team
87.
Feng QIAO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
88.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
89.
Drew MOREY
Mitchelton - BikeExchange
90.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM
91.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
92.
Zisen LI
Qinghai Tianyoude Cycling Team
93.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
94.
Bo LI
China Continental Team of Gansu Bank
95.
Pedro Antonio GUTIERREZ DAZA
Qinghai Tianyoude Cycling Team
96.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM
97.
Timo SCHÄFER
Bike Aid
98.
Wenhui BI
Mitchelton - BikeExchange
99.
Volodymyr FREDYUK
Lviv Cycling Team
100.
Eduard VORGANOV
Minsk Cycling Club
101.
Ivan BALYKIN
Torku Sekerspor
102.
Jiancai WANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team
103.
Ralph Michael MONSALVE PERTSINIDIS
Qinghai Tianyoude Cycling Team
104.
Leon MAZZONE
Holdsworth Pro Racing
105.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club
106.
Mauricio ORTEGA RAMIREZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
107.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
108.
Michael POTTER
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
109.
Gatis SMUKULIS
Delko Marseille Provence KTM
110.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
111.
Onur BALKAN
Torku Sekerspor
112.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor
113.
Simone BEVILACQUA
Wilier Triestina - Selle Italia
114.
Toby ORCHARD
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
115.
Ashley MACKAY
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
116.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
117.
Jonathon NOBLE
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
118.
Matthew DOWNIE
Holdsworth Pro Racing
119.
Jonas HJORTH
Interpro - Stradalli Cycling
120.
Harrison SWEENY
Mitchelton - BikeExchange
121.
Wim KLEIMAN
Monkey Town Continental Team
122.
Andriy KULYK
Beijing XDS - Innova Cycling Team
123.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
124.
Leigh HOWARD
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
125.
Tim ARIESEN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
126.
Batuhan ÖZGÜR
Torku Sekerspor 00'30"

Stage information

Start, finish: Stage 11. Zhongwei - Zhongwei

Race Type: Sprint stage

Distance: 110 km