2.1

Adriatica Ionica Race 2018  |  Stage 2. Lido di Jesolo - Maser   

1st edition

152.5 km, 21 June 2018

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Quick - Step Floors 3h49'09"
2.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
3.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
4.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
5.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
6.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
7.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
8.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
9.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
10.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega
11.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
12.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega
13.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
14.
Abderrahim ZAHIRI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
15.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates
16.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
17.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
18.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
19.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
20.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia
21.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
22.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
23.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
24.
Simone RAVANELLI
Biesse - Carrera - Gavardo
25.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
26.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
27.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
28.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
29.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
30.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
31.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
32.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
33.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
34.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
35.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
36.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
37.
Peter STETINA
Trek - Segafredo
38.
Enrico LOGICA
Biesse - Carrera - Gavardo
39.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
40.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
41.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
42.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
43.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
44.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
45.
Moreno MOSER
Astana Pro Team
46.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 00'10"
47.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 00'26"
48.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 01'09"
49.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
50.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 01'29"
51.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
52.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
53.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
54.
Filippo TAGLIANI
Italy
55.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
56.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera - Gavardo
57.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia
58.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
59.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
60.
Ben SWIFT
UAE Team Emirates
61.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
62.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
63.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
64.
Floris GERTS
Roompot - Nederlandse Loterij
65.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Antonio DI SANTE
Sangemini - MG. Kvis - Vega
67.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
68.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 00'00"
69.
Andrea ZANARDINI
Biesse - Carrera - Gavardo 02'41"
70.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick - Step Floors
71.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
72.
Andrea TONIATTI
303 Project 03'03"
73.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
74.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
75.
Jalel DURANTI
76.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
77.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
78.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
79.
Enrico SALVADOR
Biesse - Carrera - Gavardo
80.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 03'34"
81.
Lorenzo DELCO
Biesse - Carrera - Gavardo
82.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
83.
Marco TIZZA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
84.
Davide MARTINELLI
Quick - Step Floors 03'41"
85.
James KNOX
Quick - Step Floors
86.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
87.
Chun Kai FENG
Bahrain - Merida
88.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
89.
Meiyin WANG
Bahrain - Merida
90.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
91.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
92.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
93.
Francesco LAMON
Italy
94.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
95.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
96.
Stanimir CHOLAKOV
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 05'20"
97.
Giovanni PEDRETTI
Biesse - Carrera - Gavardo
98.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 06'23"
99.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 06'41"
100.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick - Step Floors
101.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 07'39"
102.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
103.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 08'05"
104.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 09'03"
105.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
106.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
107.
Manuel PENALVER ANIORTE
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
108.
Kasper ASGREEN
Quick - Step Floors 12'06"
109.
Mihail MIHAILOV
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 12'07"
110.
Matteo DRAPERI
Sangemini - MG. Kvis - Vega

Stage information

Start, finish: Stage 2. Lido di Jesolo - Maser

Race Type: Sprint stage

Distance: 152.5 km

Date: 21 June 2018