Adriatica Ionica Race 2018  |  Stage 4. San Vito di Cadore - Grado   

1st edition

229.2 km, 23 June 2018

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Quick-Step Floors 5h14'56"
2.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
3.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors
4.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
5.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
6.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
7.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
8.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
9.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
10.
Jalel DURANTI
11.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
12.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
13.
Ben SWIFT
UAE Team Emirates
14.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
15.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
16.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
17.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega
18.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
19.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
20.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 00'06"
21.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
22.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
23.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
24.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
25.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
26.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
27.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
28.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
29.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
30.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
31.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
32.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 00'10"
33.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
34.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 00'13"
35.
Andrea TONIATTI
36.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data 00'16"
37.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
38.
Niki TERPSTRA
Quick-Step Floors 00'37"
39.
Kasper ASGREEN
Quick-Step Floors 00'40"
40.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo 00'46"
41.
Floris GERTS
Roompot - Nederlandse Loterij 00'00"
42.
Marco TIZZA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 01'11"
43.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data 01'23"
44.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 01'32"
45.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia
46.
Manuel PENALVER ANIORTE
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
47.
Peter STETINA
Trek - Segafredo
48.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
49.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
50.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
51.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
52.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates
53.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
54.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega
55.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
56.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
57.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
58.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
59.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
60.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
61.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
62.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
63.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
64.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
65.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
66.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
67.
Enrico SALVADOR
Biesse - Carrera - Gavardo
68.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
69.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
70.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick-Step Floors
71.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
72.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
73.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
74.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
75.
Filippo TAGLIANI
Italy
76.
Matteo DRAPERI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
77.
Antonio DI SANTE
Sangemini - MG. Kvis - Vega
78.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
79.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia
80.
Stanimir CHOLAKOV
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
81.
Meiyin WANG
Bahrain - Merida
82.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
83.
Moreno MOSER
Astana Pro Team
84.
Abderrahim ZAHIRI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
85.
Andrea ZANARDINI
Biesse - Carrera - Gavardo
86.
Francesco LAMON
Italy
87.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
88.
Enrico LOGICA
Biesse - Carrera - Gavardo 01'46"
89.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 01'57"
90.
Simone RAVANELLI
Biesse - Carrera - Gavardo 02'58"
91.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera - Gavardo 03'04"
92.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 03'06"
93.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
94.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
95.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 06'56"
96.
Davide MARTINELLI
Quick-Step Floors
97.
Chun Kai FENG
Bahrain - Merida
98.
James KNOX
Quick-Step Floors
99.
Lorenzo DELCO
Biesse - Carrera - Gavardo
100.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
101.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
102.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
103.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
104.
Giovanni PEDRETTI
Biesse - Carrera - Gavardo
105.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 10'49"
106.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
107.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 10'50"

Stage information

Start, finish: Stage 4. San Vito di Cadore - Grado

Distance: 229.2 km

Date: 23 June 2018