Adriatica Ionica Race 2018  |  Stage 5. Grado - Trieste   

1st edition

124.6 km, 24 June 2018

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Quick-Step Floors 2h27'48"
2.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
3.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
4.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors
5.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
6.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
7.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
9.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
10.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
11.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
12.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
13.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
14.
Manuel PENALVER ANIORTE
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
15.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
16.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
17.
Jalel DURANTI
18.
Andrea ZANARDINI
Biesse - Carrera - Gavardo
19.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega
20.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
21.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
22.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
23.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
24.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates
25.
Floris GERTS
Roompot - Nederlandse Loterij 00'04"
26.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
27.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
28.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
29.
Abderrahim ZAHIRI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
30.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
31.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
32.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
33.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
34.
Ben SWIFT
UAE Team Emirates
35.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij
36.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
37.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
38.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia
39.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
40.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
41.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
42.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
43.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
44.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
45.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
46.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
47.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
48.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
49.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
50.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
51.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 00'09"
52.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
53.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega
54.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
55.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
56.
Antonio DI SANTE
Sangemini - MG. Kvis - Vega
57.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
58.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
59.
Simone RAVANELLI
Biesse - Carrera - Gavardo
60.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
61.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
62.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
63.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
64.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
65.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
66.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
67.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera - Gavardo
68.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
69.
Enrico SALVADOR
Biesse - Carrera - Gavardo
70.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
71.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
72.
Enrico LOGICA
Biesse - Carrera - Gavardo
73.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
74.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
75.
Meiyin WANG
Bahrain - Merida
76.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data 00'16"
77.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
78.
Moreno MOSER
Astana Pro Team
79.
Stanimir CHOLAKOV
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 00'18"
80.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
81.
Lorenzo DELCO
Biesse - Carrera - Gavardo
82.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
83.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
84.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick-Step Floors
85.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
86.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 00'30"
87.
Marco TIZZA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00'32"
88.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
89.
Andrea TONIATTI
00'35"
90.
Kasper ASGREEN
Quick-Step Floors 00'44"
91.
Matteo DRAPERI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 00'45"
92.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
93.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 01'03"
94.
Davide MARTINELLI
Quick-Step Floors
95.
Niki TERPSTRA
Quick-Step Floors
96.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data 01'04"
97.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia 01'09"
98.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo 01'19"
99.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 02'15"
100.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 02'37"
101.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
102.
Giovanni PEDRETTI
Biesse - Carrera - Gavardo
103.
Chun Kai FENG
Bahrain - Merida
104.
Filippo TAGLIANI
Italy
105.
Francesco LAMON
Italy
106.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
107.
James KNOX
Quick-Step Floors

Stage information

Start, finish: Stage 5. Grado - Trieste

Race Type: Sprint stage

Distance: 124.6 km

Date: 24 June 2018