1.1

G.P. Pino Cerami 2018

52nd edition

Saint-Ghislain - Frameries 202.3 km

26 July 2018

Rider Team Time
1.
Peter KENNAUGH
Bora - Hansgrohe 4h46'36"
2.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
3.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
4.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe 00'02"
5.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
6.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale
7.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin
8.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
9.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
10.
Xandro MEURISSE
Wanty - Groupe Gobert
11.
Romain CARDIS
Direct Energie
12.
Floris GERTS
Roompot - Nederlandse Loterij
13.
Jürgen ROELANDTS
BMC Racing Team
14.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
15.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
16.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic
17.
Michael VANTHOURENHOUT
Marlux - Bingoal
18.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
19.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
20.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole
21.
Fabian SCHORMAIR
Team Lotto - Kern Haus
22.
Maxime FARAZIJN
Sport Vlaanderen - Baloise
23.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
24.
Jasper DE LAAT
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
25.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
26.
Jarno GMELICH MEIJLING
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
27.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
28.
Wim REYNAERTS
Cibel - Cebon
29.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
30.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
31.
Davide REBELLIN
Sovac - Natura4ever
32.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
33.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
34.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits
35.
Lars VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
36.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
37.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
38.
Christopher HEIDER
Team Dauner D&DQ - Akkon
39.
Timothy STEVENS
Cibel - Cebon
40.
Sven THURAU
Team Dauner D&DQ - Akkon
41.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
42.
Alberto BETTIOL
BMC Racing Team
43.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
44.
Tiago MACHADO
Team Katusha Alpecin
45.
Tom WIRTGEN
Ago - Aqua Service
46.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
47.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
48.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha Alpecin
49.
Youcef REGUIGUI
Sovac - Natura4ever
50.
Marvin TASSET
Ago - Aqua Service
51.
Edward WALSH
T.Palm - Pôle Continental Wallon
52.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
53.
Cyrus MONK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
54.
Nathan VAN HOOYDONCK
BMC Racing Team
55.
Jan REYNAERTS
Cibel - Cebon
56.
Luca HENN
Team Lotto - Kern Haus
57.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
58.
Yorick SLAGMULDERS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
59.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
60.
Brecht RUYTERS
Cibel - Cebon
61.
Arthur BAUDE
Ago - Aqua Service
62.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
63.
Dennis VAN DER HORST
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
64.
Steven TRONET
Roubaix - Lille Métropole
65.
Laurent EVRARD
Sovac - Natura4ever
66.
Max Emil Boholm KORNER
T.Palm - Pôle Continental Wallon
67.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
68.
Tom DERNIES
Roubaix - Lille Métropole
69.
Marco MATHIS
Team Katusha Alpecin
70.
Angelo TULIK
Direct Energie 00'27"
71.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
72.
Tobias KNAUP
Team Lotto - Kern Haus 00'33"
73.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 00'36"
74.
Stijn DE BOCK
Cibel - Cebon
75.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
76.
Scott THWAITES
Team Dimension Data 00'45"
77.
Dominik BAUER
Team Dauner D&DQ - Akkon
78.
Lander SEYNAEVE
Roubaix - Lille Métropole
79.
Benoît COSNEFROY
Ag2r La Mondiale
80.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
81.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 00'51"
82.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 00'53"
83.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
BMC Racing Team
84.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport 00'59"
85.
Ross LAMB
T.Palm - Pôle Continental Wallon 01'06"
86.
Simon SELLIER
Direct Energie
87.
Matthias LEGLEY
Sovac - Natura4ever 01'08"
88.
Brian NAULEAU
Direct Energie 01'13"
89.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
90.
Robin STENUIT
Sovac - Natura4ever
91.
Kenny MOLLY
Ago - Aqua Service
92.
Mario SPENGLER
Leopard Pro Cycling
93.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits
94.
Kevin PAUWELS
Marlux - Bingoal
95.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic 01'34"
96.
Joshua HUPPERTZ
Team Lotto - Kern Haus
97.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 01'40"
98.
Wesley KREDER
Wanty - Groupe Gobert 01'45"
99.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
100.
Mekseb DEBESAY ABRHA
Team Dimension Data
101.
John MANDRYSCH
Team Dauner D&DQ - Akkon 01'57"
102.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 02'07"
103.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic 02'15"
104.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits 02'20"
105.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport 02'24"
106.
Jens REYNDERS
Leopard Pro Cycling 03'32"
107.
Rudy BARBIER
Ag2r La Mondiale
108.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus 03'40"
109.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic 04'35"
110.
Emiel VERMEULEN
Roubaix - Lille Métropole
111.
Louis DEGUIDE
Sovac - Natura4ever 05'42"
112.
Jonathan HIVERT
Direct Energie 05'57"
113.
Lachlan MORTON
Team Dimension Data
114.
Thomas JOSEPH
Marlux - Bingoal 07'52"
115.
Kevyn ISTA
WB Aqua Protect Veranclassic
116.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo 09'16"
117.
Lukas SPENGLER
WB Aqua Protect Veranclassic
118.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
119.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data

Race information

Start, finish: Saint-Ghislain - Frameries

Distance: 202.3 km

Date: 26 July 2018