2.1

Volta a Portugal 2018  |  Stage 10. Fafe - Fafe   

17th edition

17.3 km, 12 August 2018

Rider Team Time
1.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano - Uli 25'17"
2.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 00'21"
3.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto 00'34"
4.
Jóni Silva BRANDÃO
Sporting - Tavira 00'36"
5.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 00'50"
6.
Edgar Miguel Lemos PINTO
Vito - Feirense - Blackjack 00'51"
7.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto 00'53"
8.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Radio Popular - Boavista 00'57"
9.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 01'06"
10.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 01'23"
11.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira
12.
Krister HAGEN
Team Coop 01'33"
13.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel 01'34"
14.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA 01'41"
15.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Sporting - Tavira 01'42"
16.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 01'47"
17.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano - Uli 01'50"
18.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 01'52"
19.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel 01'54"
20.
João BENTA
Radio Popular - Boavista 01'55"
21.
Alexander GRIGORIEV
Sporting - Tavira 02'02"
22.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista 02'06"
23.
Josh TEASDALE
Team Differdange - Losch
24.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 02'07"
25.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano - Uli 02'08"
26.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista 02'09"
27.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
28.
João MATIAS
Vito - Feirense - Blackjack 02'18"
29.
Nuno Alexandre FERREIRA ALMEIDA
L.A. Aluminios 02'20"
30.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 02'21"
31.
Jorge Daniel Silva MAGALHAES
Miranda - Mortagua 02'22"
32.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira 02'27"
33.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
34.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 02'29"
35.
Emil DIMA
MsTina - Focus 02'30"
36.
Xuban ERRAZKIN PEREZ
Vito - Feirense - Blackjack 02'32"
37.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Aviludo - Louletano - Uli 02'33"
38.
Thomas DERUETTE
WB Aqua Protect Veranclassic
39.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel 02'35"
40.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Efapel 02'39"
41.
Mirko TROSINO
Amore & Vita - Prodir
42.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA 02'40"
43.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
44.
Soufiane HADDI
Vito - Feirense - Blackjack 02'43"
45.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Sporting - Tavira
46.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 02'44"
47.
Mario VOGT
Team Sapura Cycling 02'45"
48.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 02'47"
49.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano - Uli 02'49"
50.
Luis Filipe Correia AFONSO
Vito - Feirense - Blackjack
51.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 02'50"
52.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch 02'56"
53.
Gaspar Filipe Cardoso GONÇALVES
Liberty Seguros - Carglass 03'01"
54.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Vito - Feirense - Blackjack 03'02"
55.
André Rodrigues CARVALHO
Liberty Seguros - Carglass 03'05"
56.
Federico ZURLO
MsTina - Focus 03'11"
57.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 03'13"
58.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
59.
Patrick Pimentel VIDEIRA
L.A. Aluminios 03'14"
60.
Fredrik LUDVIGSSON
Team Coop 03'19"
61.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 03'22"
62.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA 03'24"
63.
Carlos COBOS MARQUEZ
Liberty Seguros - Carglass 03'26"
64.
Francisco Joaquim Brito CAMPOS
Miranda - Mortagua 03'29"
65.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 03'31"
66.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 03'35"
67.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 03'39"
68.
Joao Manuel Ferreira FERNANDES
L.A. Aluminios 03'40"
69.
Rui Emanuel Castro RODRIGUES
Aviludo - Louletano - Uli 03'42"
70.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias 03'43"
71.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic
72.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus 03'45"
73.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Radio Popular - Boavista 03'46"
74.
Øivind LUKKEDAL
Team Coop 03'47"
75.
Gonçalo Rafael LEACA
L.A. Aluminios
76.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 03'48"
77.
César FONTE
W52 - FC Porto
78.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling 03'51"
79.
Hugo Matos SANCHO
Vito - Feirense - Blackjack 03'53"
80.
Gonçalo Henrique Matos CARVALHO
Miranda - Mortagua 03'55"
81.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel 03'56"
82.
Rafael Neto LOURENÇO
Liberty Seguros - Carglass 04'01"
83.
Venceslau Sousa FERNANDES
Liberty Seguros - Carglass 04'03"
84.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic 04'07"
85.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano - Uli
86.
Samuel MOBBERLEY
Team Differdange - Losch 04'16"
87.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 04'18"
88.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus 04'19"
89.
Larry VALVASORI
Team Differdange - Losch
90.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Miranda - Mortagua 04'22"
91.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador
92.
Muhsin Al Redha MISBAH
Team Sapura Cycling 04'23"
93.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Radio Popular - Boavista 04'24"
94.
Alexis Benjamin QUINTEROS MOYA
Team Ecuador 04'25"
95.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling
96.
David Barbosa RIBEIRO
L.A. Aluminios 04'26"
97.
Laurin WINTER
Team Differdange - Losch 04'27"
98.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Miranda - Mortagua 04'29"
99.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling 04'31"
100.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 04'38"
101.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Team Ecuador 04'41"
102.
Anderson Timoteo PAREDES LOPEZ
Team Ecuador 04'43"
103.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus 04'45"
104.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy 05'17"
105.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling 05'22"
106.
Akmal Hakim ZAKARIA
Team Sapura Cycling 05'49"
107.
Fabio Marcelo Pinto OLIVEIRA
L.A. Aluminios 05'53"
108.
Andrea RUSCETTA
MsTina - Focus 06'13"

Stage information

Start, finish: Stage 10. Fafe - Fafe

Race Type: Time Trial

Distance: 17.3 km

Date: 12 August 2018