2.1

Volta a Portugal 2018  |  General Classification    

17th edition

General Classification

1 August 2018 - 12 August 2018

Rider Team Time
1.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto 41h15'32"
2.
Jóni Silva BRANDÃO
Sporting - Tavira 01'03"
3.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano - Uli 01'14"
4.
Edgar Miguel Lemos PINTO
Vito - Feirense - Blackjack 02'20"
5.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Sporting - Tavira 04'09"
6.
João BENTA
Radio Popular - Boavista 04'19"
7.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 05'27"
8.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 06'35"
9.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Radio Popular - Boavista 06'36"
10.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 06'49"
11.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano - Uli 07'31"
12.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista 07'58"
13.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira 08'13"
14.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 08'43"
15.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 09'04"
16.
Xuban ERRAZKIN PEREZ
Vito - Feirense - Blackjack 09'53"
17.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel 10'00"
18.
Krister HAGEN
Team Coop 10'33"
19.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel 11'31"
20.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 12'19"
21.
Luis Filipe Correia AFONSO
Vito - Feirense - Blackjack 13'42"
22.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Efapel 16'18"
23.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Aviludo - Louletano - Uli 18'02"
24.
Gonçalo Henrique Matos CARVALHO
Miranda - Mortagua 20'38"
25.
Josh TEASDALE
Team Differdange - Losch 23'30"
26.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista 25'27"
27.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 28'00"
28.
Nuno Alexandre FERREIRA ALMEIDA
L.A. Aluminios 28'05"
29.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel 29'06"
30.
André Rodrigues CARVALHO
Liberty Seguros - Carglass 29'10"
31.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 31'19"
32.
Hugo Matos SANCHO
Vito - Feirense - Blackjack 31'28"
33.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador 31'53"
34.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic 38'59"
35.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 39'34"
36.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira 40'42"
37.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano - Uli 41'35"
38.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 42'00"
39.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto 42'32"
40.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias 43'37"
41.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Miranda - Mortagua 44'09"
42.
César FONTE
W52 - FC Porto 45'36"
43.
Rui Emanuel Castro RODRIGUES
Aviludo - Louletano - Uli 47'44"
44.
Larry VALVASORI
Team Differdange - Losch 48'08"
45.
Fredrik LUDVIGSSON
Team Coop 54'36"
46.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 57'35"
47.
Øivind LUKKEDAL
Team Coop 58'47"
48.
Venceslau Sousa FERNANDES
Liberty Seguros - Carglass 1h01'50"
49.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 1h02'34"
50.
Carlos COBOS MARQUEZ
Liberty Seguros - Carglass 1h03'11"
51.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA 1h03'16"
52.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano - Uli 1h03'37"
53.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy 1h04'14"
54.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Radio Popular - Boavista 1h04'20"
55.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling 1h09'11"
56.
Joao Manuel Ferreira FERNANDES
L.A. Aluminios 1h09'43"
57.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 1h11'24"
58.
Federico ZURLO
MsTina - Focus 1h11'26"
59.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling 1h12'17"
60.
Gaspar Filipe Cardoso GONÇALVES
Liberty Seguros - Carglass 1h12'32"
61.
Patrick Pimentel VIDEIRA
L.A. Aluminios 1h15'17"
62.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 1h15'20"
63.
João MATIAS
Vito - Feirense - Blackjack 1h19'09"
64.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling 1h19'12"
65.
Gonçalo Rafael LEACA
L.A. Aluminios 1h19'55"
66.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA 1h24'56"
67.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 1h27'33"
68.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch 1h28'07"
69.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 1h29'06"
70.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA 1h32'49"
71.
Soufiane HADDI
Vito - Feirense - Blackjack 1h34'29"
72.
David Barbosa RIBEIRO
L.A. Aluminios 1h34'36"
73.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Team Ecuador 1h36'14"
74.
Thomas DERUETTE
WB Aqua Protect Veranclassic 1h36'24"
75.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Radio Popular - Boavista 1h37'11"
76.
Mario VOGT
Team Sapura Cycling 1h37'57"
77.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 1h38'22"
78.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Miranda - Mortagua 1h38'56"
79.
Alexander GRIGORIEV
Sporting - Tavira 1h39'43"
80.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano - Uli 1h40'20"
81.
Muhsin Al Redha MISBAH
Team Sapura Cycling 1h40'35"
82.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 1h41'34"
83.
Rafael Neto LOURENÇO
Liberty Seguros - Carglass
84.
Mirko TROSINO
Amore & Vita - Prodir 1h42'04"
85.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 1h44'14"
86.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Vito - Feirense - Blackjack 1h45'05"
87.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias 1h45'48"
88.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 1h46'36"
89.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling 1h49'48"
90.
Jorge Daniel Silva MAGALHAES
Miranda - Mortagua 1h51'30"
91.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 1h54'31"
92.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Sporting - Tavira 1h56'33"
93.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 1h57'33"
94.
Fabio Marcelo Pinto OLIVEIRA
L.A. Aluminios 1h57'41"
95.
Laurin WINTER
Team Differdange - Losch 1h59'44"
96.
Akmal Hakim ZAKARIA
Team Sapura Cycling 2h02'39"
97.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus 2h06'02"
98.
Francisco Joaquim Brito CAMPOS
Miranda - Mortagua 2h06'38"
99.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel 2h09'06"
100.
Samuel MOBBERLEY
Team Differdange - Losch 2h09'18"
101.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 2h18'16"
102.
Anderson Timoteo PAREDES LOPEZ
Team Ecuador 2h19'32"
103.
Andrea RUSCETTA
MsTina - Focus 2h20'44"
104.
Alexis Benjamin QUINTEROS MOYA
Team Ecuador 2h29'07"
105.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus 2h51'30"
106.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus 2h53'25"
107.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic 2h56'10"
108.
Emil DIMA
MsTina - Focus 3h04'36"