Presidential Tour of Turkey - 2018

11th edition

General classification

9 October 2018 - 14 October 2018

Rider Team Time
1.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias 22h26'16"
2.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
3.
Nathan HAAS
Team Katusha Alpecin 04"
4.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
5.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 09"
6.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo 10"
7.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
8.
Matteo FABBRO
Team Katusha Alpecin
9.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM
10.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
11.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
12.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
13.
Mike TEUNISSEN
Team Sunweb 19"
14.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
15.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 22"
16.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team 24"
17.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise 25"
18.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
19.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin 33"
20.
James KNOX
Quick-Step Floors 36"
21.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA 39"
22.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic 41"
23.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
24.
Sergio PARDILLA BELLON
Caja Rural - Seguros RGA
25.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA 49"
26.
José João Pimenta da Costa MENDES
Burgos - BH 53"
27.
Tim DECLERCQ
Quick-Step Floors 01'10"
28.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
29.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team 01'23"
30.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice 01'28"
31.
Nikias ARNDT
Team Sunweb 01'42"
32.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates 01'43"
33.
Oscar CABEDO CARDA
Burgos - BH 01'45"
34.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana Postobon Team 01'52"
35.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic 01'55"
36.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
37.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 02'04"
38.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice 02'19"
39.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
40.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic 02'31"
41.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 02'43"
42.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM 02'44"
43.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Trek - Segafredo 03'04"
44.
Paweł CIEŚLIK
CCC Sprandi Polkowice 03'15"
45.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team 03'36"
46.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team 03'39"
47.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin 03'53"
48.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
49.
Mustafa SAYAR
04'06"
50.
Javier MORENO BAZAN
Delko Marseille Provence KTM 04'29"
51.
James MITRI
Burgos - BH 04'31"
52.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team 04'38"
53.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 05'08"
54.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors 05'14"
55.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise 05'15"
56.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic 05'21"
57.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA 05'30"
58.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 05'37"
59.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 05'41"
60.
Edward THEUNS
Team Sunweb 05'42"
61.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
62.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 05'55"
63.
Jetse BOL
Burgos - BH 06'02"
64.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor 06'29"
65.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb 06'35"
66.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo 07'04"
67.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb 07'31"
68.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo 07'40"
69.
Tom BOHLI
BMC Racing Team 07'50"
70.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Caja Rural - Seguros RGA 08'05"
71.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 08'09"
72.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors 08'15"
73.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 08'17"
74.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 08'36"
75.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise 08'51"
76.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias 09'05"
77.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 09'06"
78.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 09'16"
79.
Ahmet ORKEN
09'28"
80.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise 09'32"
81.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo 09'38"
82.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
83.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 09'52"
84.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH 09'55"
85.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 09'57"
86.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 10'18"
87.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic 10'21"
88.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice 10'32"
89.
Onur BALKAN
Torku Sekerspor 10'50"
90.
Enrique SANZ UNZUE
Euskadi Basque Country - Murias 11'08"
91.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 11'26"
92.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice 11'42"
93.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin 12'17"
94.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 12'19"
95.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe 12'32"
96.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA 12'45"
97.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic 12'55"
98.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 13'01"
99.
Diego RUBIO HERNANDEZ
Burgos - BH 13'06"
100.
Ramunas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida 13'14"
101.
Moreno MOSER
Astana Pro Team 13'28"
102.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick-Step Floors 13'43"
103.
Fernando BARCELO ARAGON
Euskadi Basque Country - Murias 13'53"
104.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 14'34"
105.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia 14'38"
106.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
107.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 15'11"
108.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors 15'21"
109.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 15'34"
110.
Grega BOLE
Bahrain - Merida 15'47"
111.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team 15'50"
112.
Przemyslaw KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM 15'54"
113.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia 15'59"
114.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia 16'41"
115.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 16'50"
116.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 17'10"
117.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia 17'35"
118.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe 17'49"
119.
David PER
Bahrain - Merida 18'08"
120.
Ahmet AKDILEK
Torku Sekerspor 19'36"
121.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe 20'06"
122.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias 20'07"
123.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team 20'19"
124.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin 20'27"
125.
Przemysław NIEMIEC
UAE Team Emirates 20'39"
126.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 21'26"
127.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 21'43"
128.
Simone BEVILACQUA
Wilier Triestina - Selle Italia 22'14"
129.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias 24'14"
130.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise 25'15"
131.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor 26'09"
132.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia 26'44"
133.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates 26'54"
134.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM 28'52"
135.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor 30'21"