2.UWT

Presidential Tour of Turkey 2018  |  Stage 1. Konya - Konya   

11th edition

149.7 km, 9 October 2018

Rider Team Time
1.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick - Step Floors 3h29'14"
2.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe
3.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
4.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick - Step Floors
5.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
6.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
7.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
8.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
9.
Edward THEUNS
Team Sunweb
10.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
11.
Nathan HAAS
Team Katusha Alpecin
12.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
13.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida
14.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
15.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic
16.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM
17.
Iván GARCÍA CORTINA
Bahrain - Merida
18.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana Postobon Team
19.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
20.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias
21.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice
22.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
23.
Jetse BOL
Burgos - BH
24.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
25.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
26.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo
27.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
28.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
29.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
30.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
31.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
32.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
33.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
34.
Mike TEUNISSEN
Team Sunweb
35.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM
36.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
37.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
38.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
39.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
40.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
41.
Ahmet ÖRKEN
42.
Tim DECLERCQ
Quick - Step Floors
43.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
44.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team
45.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin
46.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
47.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
48.
Matteo FABBRO
Team Katusha Alpecin
49.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
50.
Paweł CIEŚLIK
CCC Sprandi Polkowice
51.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates
52.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
53.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
54.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
55.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
56.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM
57.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
58.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team
59.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic
60.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
61.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
62.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
63.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
64.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb
65.
José João Pimenta da Costa MENDES
Burgos - BH
66.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
67.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
68.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
69.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
70.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
71.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
72.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
73.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
74.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
75.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
76.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
77.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
78.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
79.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Trek - Segafredo
80.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
81.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
82.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic
83.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
84.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
85.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
86.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH
87.
James MITRI
Burgos - BH
88.
Zdeněk ŠTYBAR
Quick - Step Floors
89.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias
90.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
91.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team 26"
92.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
93.
Mustafa SAYAR
94.
James KNOX
Quick - Step Floors
95.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
96.
Przemysław NIEMIEC
UAE Team Emirates
97.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
98.
Javier MORENO BAZÁN
Delko Marseille Provence KTM
99.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
100.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb
101.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Caja Rural - Seguros RGA
102.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
103.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
104.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors
105.
Ahmet AKDİLEK
Torku Sekerspor
106.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
107.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team 38"
108.
David PER
Bahrain - Merida 42"
109.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo 49"
110.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
111.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor
112.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
113.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia 01'02"
114.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 01'06"
115.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
116.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
117.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin 01'16"
118.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia 01'20"
119.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 01'30"
120.
Moreno MOSER
Astana Pro Team
121.
Onur BALKAN
Torku Sekerspor
122.
Simone BEVILACQUA
Wilier Triestina - Selle Italia
123.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
124.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
125.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM
126.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
127.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
128.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
129.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor 01'36"
130.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 02'05"
131.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
132.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
133.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates
134.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
135.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia 02'40"
136.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe 03'05"
137.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 03'44"
138.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
Quick - Step Floors 04'55"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Konya - Konya

Distance: 149.7 km

Date: 9 October 2018