Presidential Tour of Turkey 2018  |  Stage 2. Alanya - Antalya   

11th edition

154.1 km, 10 October 2018

Rider Team Time
1.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 3h24'37"
2.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors
3.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
4.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
5.
Iván GARCÍA CORTINA
Bahrain - Merida
6.
Edward THEUNS
Team Sunweb
7.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo
8.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
9.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
10.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
11.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
12.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic
13.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
14.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
15.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
16.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
17.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
18.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
19.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice
20.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
21.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias
22.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
23.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
24.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
25.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
26.
Ahmet ÖRKEN
27.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
28.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
29.
Mike TEUNISSEN
Team Sunweb
30.
Nathan HAAS
Team Katusha Alpecin
31.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic
32.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM
33.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM
34.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick-Step Floors
35.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
36.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
37.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
38.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH
39.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin
40.
Paweł CIEŚLIK
CCC Sprandi Polkowice
41.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
42.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
43.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
44.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
45.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
46.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
47.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
48.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb
49.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team
50.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic
51.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
52.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
53.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
54.
Matteo FABBRO
Team Katusha Alpecin
55.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team
56.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida
57.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
58.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
59.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates
60.
Jetse BOL
Burgos - BH
61.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH
62.
José João Pimenta da Costa MENDES
Burgos - BH
63.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
64.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
65.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
66.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
67.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors
68.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
69.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
70.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
71.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
72.
Mustafa SAYAR
73.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
74.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
75.
James MITRI
Burgos - BH
76.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
77.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
78.
David PER
Bahrain - Merida
79.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM
80.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
81.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
82.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
83.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
84.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
85.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
86.
Ahmet AKDİLEK
Torku Sekerspor
87.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana Postobon Team
88.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
89.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
90.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
91.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
92.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias
93.
James KNOX
Quick-Step Floors
94.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
95.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
96.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
97.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Trek - Segafredo
98.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
99.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team
100.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
101.
Tim DECLERCQ
Quick-Step Floors
102.
Przemysław NIEMIEC
UAE Team Emirates
103.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
104.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
105.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
106.
Simone BEVILACQUA
Wilier Triestina - Selle Italia
107.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
108.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia
109.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Caja Rural - Seguros RGA
110.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
111.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb
112.
Javier MORENO BAZÁN
Delko Marseille Provence KTM
113.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo
114.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor
115.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
116.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
117.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
118.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors
119.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
120.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor
121.
Onur BALKAN
Torku Sekerspor
122.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
123.
Moreno MOSER
Astana Pro Team
124.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia
125.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
126.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 37"
127.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
128.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates 48"
129.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM
130.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe 01'01"
131.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
132.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 01'04"
133.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 01'11"
134.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe 01'20"
135.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
136.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 01'36"
137.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias 02'30"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Alanya - Antalya

Distance: 154.1 km

Date: 10 October 2018