Presidential Tour of Turkey 2018  |  Stage 6. Bursa - Istanbul   

11th edition

166 km, 14 October 2018

Rider Team Time
1.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 3h36'28"
2.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias 05"
3.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
4.
Mike TEUNISSEN
Team Sunweb
5.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
6.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
7.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
8.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
9.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
10.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors
11.
Nathan HAAS
Team Katusha Alpecin
12.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
13.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
14.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
15.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
16.
Edward THEUNS
Team Sunweb
17.
Matteo FABBRO
Team Katusha Alpecin
18.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
19.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
20.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
21.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
22.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM
23.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
24.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
25.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM
26.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
27.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
28.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
29.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
30.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
31.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
32.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors
33.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
34.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
35.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo
36.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
37.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
38.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
39.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
40.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
41.
José João Pimenta da Costa MENDES
Burgos - BH
42.
Ahmet ÖRKEN
43.
Jetse BOL
Burgos - BH
44.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH
45.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic
46.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
47.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
48.
James KNOX
Quick-Step Floors
49.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice
50.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
51.
Christophe MASSON
WB Aqua Protect Veranclassic
52.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team
53.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida
54.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
55.
Tim DECLERCQ
Quick-Step Floors
56.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH
57.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
58.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
59.
James MITRI
Burgos - BH
60.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
61.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
62.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
63.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team
64.
Mustafa SAYAR
65.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
66.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
67.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo 37"
68.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
69.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
70.
Nikias ARNDT
Team Sunweb 50"
71.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
72.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team
73.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
74.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates 56"
75.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
76.
Paweł CIEŚLIK
CCC Sprandi Polkowice 01'01"
77.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
78.
Massimo ROSA
Wilier Triestina - Selle Italia
79.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
80.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic 01'10"
81.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana Postobon Team
82.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
83.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 01'18"
84.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
85.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
86.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick-Step Floors
87.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
88.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
89.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
90.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 01'36"
91.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
92.
David PER
Bahrain - Merida
93.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias 01'44"
94.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 01'58"
95.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors
96.
Simone BEVILACQUA
Wilier Triestina - Selle Italia
97.
Onur BALKAN
Torku Sekerspor
98.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia 02'07"
99.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
100.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
101.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias
102.
Ahmet AKDİLEK
Torku Sekerspor
103.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
104.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
105.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
106.
Javier MORENO BAZÁN
Delko Marseille Provence KTM
107.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
108.
Przemysław NIEMIEC
UAE Team Emirates 02'14"
109.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
110.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
111.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
112.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
113.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates
114.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
115.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Trek - Segafredo
116.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Caja Rural - Seguros RGA
117.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
118.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
119.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
120.
Moreno MOSER
Astana Pro Team
121.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor
122.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
123.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
124.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb
125.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin 02'23"
126.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
127.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise 02'35"
128.
Mark PADUN
Bahrain - Merida 03'17"
129.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
130.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb 03'36"
131.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM 04'11"
132.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM
133.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
134.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia 04'39"
135.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor 08'19"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Bursa - Istanbul

Distance: 166 km

Date: 14 October 2018