2.HC

Tour of Utah 2018  |  General Classification    

2nd edition

General Classification

6 August 2018 - 7 August 2019

Rider Team Time
1.
Sepp KUSS
Team Lotto NL - Jumbo 21h41'12"
2.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 02'09"
3.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott 02'21"
4.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 02'39"
5.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 02'42"
6.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 02'58"
7.
Keegan SWIRBUL
Jelly Belly p/b Maxxis 03'39"
8.
Luis Ricardo VILLALOBOS HERNANDEZ
Aevolo 03'57"
9.
Michael WOODS
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 04'38"
10.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 05'50"
11.
Jack BURKE
Jelly Belly p/b Maxxis 07'52"
12.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 08'02"
13.
Neilson POWLESS
Team Lotto NL - Jumbo 08'25"
14.
Serghei ȚVETCOV
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 08'27"
15.
Rob BRITTON
Rally Cycling
16.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team 08'34"
17.
Alex HOEHN
Aevolo 13'29"
18.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team 13'54"
19.
Angus LYONS
Mobius - BridgeLane 13'58"
20.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 14'30"
21.
Sean BENNETT
Hagens Berman - Axeon 15'21"
22.
Nickolas ZUKOWSKY
Silber Pro Cycling 15'26"
23.
Kyle MURPHY
Rally Cycling 15'54"
24.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 17'13"
25.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon 17'20"
26.
Eder FRAYRE MOCTEZUMA
Elevate - KHS Pro Cycling 17'37"
27.
Griffin EASTER
303 Project 18'28"
28.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team 19'53"
29.
Michel RIES
Polartec - Kometa 21'04"
30.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 21'54"
31.
Gavin MANNION
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 22'26"
32.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 24'48"
33.
Niklas EG
Trek - Segafredo 27'36"
34.
Gage HECHT
Aevolo 28'35"
35.
Robert POWER
Mitchelton - Scott 33'05"
36.
Alexander EVANS
Mobius - BridgeLane 33'19"
37.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy 33'39"
38.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 33'45"
39.
Peter LIVINGSTONE
Mobius - BridgeLane 34'53"
40.
Flavio Alejandro DE LUNA DAVILA
303 Project 36'53"
41.
Connor BROWN
Mobius - BridgeLane 38'20"
42.
Cullen EASTER
303 Project 39'44"
43.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo 41'36"
44.
Evan HUFFMAN
Rally Cycling 42'30"
45.
Emerson ORONTE
Rally Cycling 43'55"
46.
Bernat FONT MAS
303 Project 46'33"
47.
Thomas REVARD
Hagens Berman - Axeon 46'39"
48.
Jordan CHEYNE
Elevate - KHS Pro Cycling 47'16"
49.
Antonio BACA SOTO
303 Project 52'03"
50.
Isaiah NEWKIRK
303 Project 54'09"
51.
Brendan CANTY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 54'17"
52.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 54'35"
53.
Travis MCCABE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 54'43"
54.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott 56'23"
55.
Ulises Alfredo CASTILLO SOTO
Jelly Belly p/b Maxxis 57'00"
56.
Charles-Étienne CHRÉTIEN
Silber Pro Cycling 57'21"
57.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 58'18"
58.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 58'57"
59.
Lionel MAWDITT
Jelly Belly p/b Maxxis 1h00'41"
60.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 1h01'02"
61.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 1h01'19"
62.
Nicolas MASBOURIAN
Silber Pro Cycling 1h01'34"
63.
Pascal EENKHOORN
Team Lotto NL - Jumbo 1h03'07"
64.
Nigel ELLSAY
Rally Cycling 1h03'20"
65.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 1h05'25"
66.
Jasper PHILIPSEN
Hagens Berman - Axeon 1h06'51"
67.
Brayan CHAVES RUBIO
Mitchelton - BikeExchange 1h06'57"
68.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 1h07'24"
69.
Ruben COMPANIONI
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 1h07'56"
70.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy 1h07'58"
71.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 1h09'09"
72.
Emile JEAN
Silber Pro Cycling 1h09'15"
73.
Jonny BROWN
Hagens Berman - Axeon 1h09'27"
74.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon 1h10'47"
75.
Lance HAIDET
Aevolo 1h11'30"
76.
Adam ROBERGE
Silber Pro Cycling 1h12'02"
77.
William CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 1h13'29"
78.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy 1h14'07"
79.
Andrei KRASILNIKAU
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 1h15'47"
80.
George SIMPSON
Elevate - KHS Pro Cycling 1h16'41"
81.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott 1h16'58"
82.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 1h18'22"
83.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 1h18'38"
84.
Jan MAAS
Team Lotto NL - Jumbo 1h18'42"
85.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo 1h18'52"
86.
Taylor SHELDEN
Jelly Belly p/b Maxxis 1h19'23"
87.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 1h20'12"
88.
Morgan SCHMITT
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 1h23'17"
89.
Brian MCCULLOCH
Elevate - KHS Pro Cycling 1h24'16"
90.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott 1h24'55"
91.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 1h25'49"
92.
Cormac MCGEOUGH
Jelly Belly p/b Maxxis 1h26'26"
93.
Maikel ZIJLAARD
Hagens Berman - Axeon 1h30'06"
94.
Jesse COYLE
Mobius - BridgeLane 1h37'49"