2.1

Czech Cycling Tour 2018  |  Stage 2. Olomouc - Frýdek-Místek   

6th edition

197.7 km, 10 August 2018

Rider Team Time
1.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon Wels 5h00'59"
2.
Filippo FORTIN
Team Felbermayr - Simplon Wels 02'01"
3.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice
4.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R
5.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega
6.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
7.
Kamil MAŁECKI
CCC Sprandi Polkowice
8.
Luca PACIONI
Wilier Triestina - Selle Italia
9.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice
10.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
11.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
12.
Andi BAJC
MyBike Stevens
13.
Kacper KISTOWSKI
Wibatech - Merx 7R
14.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
15.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
16.
Daniel AUER
WSA Pushbikers
17.
Grigoriy SHTEIN
Astana City
18.
Luca COLNAGHI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
19.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
20.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom
21.
Piotr KONWA
Elkov - Author
22.
Jirí POLNICKÝ
Elkov - Author
23.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
24.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team
25.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
26.
Péter KUSZTOR
MyBike Stevens
27.
Lars VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
28.
Tomáš BUCHÁČEK
Elkov - Author
29.
Dominik HRINKOW
Hrinkow Advarics Cycleang
30.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team
31.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
32.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
33.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
34.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
35.
Matvey NIKITIN
Astana City
36.
Stef KRUL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
37.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
38.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author
39.
Shotaro IRIBE
Shimano Racing Team
40.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
41.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
42.
Maximilian KUEN
MyBike Stevens
43.
Jan RAJCHART
Elkov - Author
44.
Patrick BOSMAN
Hrinkow Advarics Cycleang
45.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
46.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team
47.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
48.
Takeaki AMEZAWA
Utsunomiya - Blitzen
49.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
50.
Markus FREIBERGER
Hrinkow Advarics Cycleang
51.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang
52.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia
53.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang
54.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
55.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
56.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
57.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
58.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega
59.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
60.
Janos PELIKÁN
MyBike Stevens
61.
Vitaliy BUTS
Team Hurom
62.
Andriy VASYLYUK
Team Hurom
63.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
64.
Stefan KOLB
WSA Pushbikers
65.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
66.
Thijs DE LANGE
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
67.
Masahiro ISHIGAMI
Japan
68.
Adrian HONKISZ
Wibatech - Merx 7R
69.
Vladimir TSOY
Astana City
70.
Iver SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
71.
Aljaz JARC
Adria Mobil
72.
Bartosz WARCHOŁ
Wibatech - Merx 7R
73.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
74.
Lukas SCHLEMMER
Team Felbermayr - Simplon Wels
75.
Emanuel KISERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
76.
Jarno GMELICH MEIJLING
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
77.
Dario PUCCIONI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
78.
Michael KUKRLE
Elkov - Author
79.
Alessandro MARINOZZI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
80.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
81.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
82.
Anton KUZMIN
Astana City
83.
Galym AKHMETOV
Astana City
84.
Igor CHZHAN
Astana City
85.
Yuma KOISHI
Team Ukyo
86.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
87.
Danny VAN DER TUUK
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
88.
Jarosław MARYCZ
Wibatech - Merx 7R
89.
Wojciech SYKAŁA
Wibatech - Merx 7R
90.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
91.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia 02'29"
92.
Stefan PÖLL
WSA Pushbikers 02'30"
93.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang 02'32"
94.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team 02'35"
95.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team 02'37"
96.
Markus EIBEGGER
Team Felbermayr - Simplon Wels 02'47"
97.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon Wels
98.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy 02'51"
99.
Markus KOPFAUF
WSA Pushbikers 02'56"
100.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 02'01"
101.
Felix RITZINGER
WSA Pushbikers 03'25"
102.
Matthias MANGERTSEDER
Team Felbermayr - Simplon Wels 03'30"
103.
Jodok SALZMANN
WSA Pushbikers
104.
Sébastian BALDAUF
WSA Pushbikers
105.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF 03'38"
106.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 04'23"
107.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 06'14"
108.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia 10'17"
109.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe 17'54"
110.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
111.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team
112.
Itmar EINHORN
Israel Cycling Academy
113.
Matej ZAHÁLKA
Elkov - Author
114.
Eryk LATOŃ
Team Hurom
115.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
116.
Mikolaj KONIECZNY
Team Hurom
117.
Jasper HAMELINK
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
118.
Stefan MASTALLER
MyBike Stevens
119.
Gerd FIDLER
MyBike Stevens
120.
Stanisław ANIOŁKOWSKI
Team Hurom
121.
Ivan ZAITSEV
Astana City
122.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
123.
Shoi MATSUDA
Japan 17'58"
124.
Thomas UMHALLER
MyBike Stevens 42'35"
125.
Kristijan BUDIMIR
Meridiana - Kamen Team

Stage information

Start, finish: Stage 2. Olomouc - Frýdek-Místek

Race Type: Mountain stage

Distance: 197.7 km

Date: 10 August 2018