2.1

Okolo Slovenska 2018  |  Stage 3. Dubnica nad Vahom - Nitra   

2nd edition

180.6 km, 15 September 2018

Rider Team Time
1.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe 4h22'11"
2.
Fabio JAKOBSEN
Quick - Step Floors
3.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors
4.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
5.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
6.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
7.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
8.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
9.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
10.
Ahmed Amine GALDOUNE
Kobanya Cycling Team
11.
Vojtech HAČECKÝ
Elkov - Author
12.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
13.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
14.
Patrick CLAUSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
15.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
16.
Julian MERTENS
Belgium
17.
Jakub KACZMAREK
Team Hurom
18.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
19.
Philipp WALSLEBEN
20.
Gorazd PER
Adria Mobil
21.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
22.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
23.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
24.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
25.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin
26.
Attila VALTER
Pannon Cycling Team
27.
Josef ČERNÝ
Elkov - Author
28.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
29.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
30.
Marek ČANECKY
Dukla Banska Bystrica
31.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
32.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team
33.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg
34.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
35.
Julian ALAPHILIPPE
Quick - Step Floors
36.
Oleksandr PREVAR
Team Novak
37.
Adrián BABIC
Slovakia
38.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
39.
Aljaz JARC
Adria Mobil
40.
Juraj MICHALICKA
Slovakia
41.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author
42.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
43.
Márton DINA
Pannon Cycling Team
44.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
45.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
46.
Botond HOLLO
Pannon Cycling Team
47.
Alberto MARENGO
Kobanya Cycling Team
48.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
49.
Zdenek ŠTYBAR
Quick - Step Floors
50.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
51.
Matej ZAHÁLKA
Elkov - Author
52.
Paul TAEBLING
LKT Team Brandenburg
53.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
54.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
55.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team
56.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
57.
Kamil ZIELIŃSKI
Team Hurom
58.
Matúš ŠTOCEK
59.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
60.
Nicolai TANOVITCHII
Team Novak
61.
Hans Jörg LEOPOLD
WSA Pushbikers
62.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
63.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
64.
Juraj KARAS
Slovakia
65.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cofidis, Solutions Crédits
66.
Andras SZATMARY
Pannon Cycling Team
67.
Maxim VAN GILS
Belgium
68.
Vitaliy BUTS
Team Hurom
69.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
70.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
71.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
72.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
73.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
74.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
75.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
76.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
77.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom
78.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
79.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team
80.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team
81.
Serge PAUWELS
Team Dimension Data
82.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium
83.
Martin MAHDAR
Dukla Banska Bystrica
84.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
85.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
86.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
87.
Michael KUKRLE
Elkov - Author
88.
Jan Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
89.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
90.
Oleg ZEMLYAKOV
Apple Team
91.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
92.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
93.
Piotr KONWA
Elkov - Author
94.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak
95.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
96.
Florian STORK
Development Team Sunweb
97.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
98.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus
99.
Stefan PÖLL
WSA Pushbikers
100.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
101.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
102.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
103.
Jodok SALZMANN
WSA Pushbikers
104.
Bob JUNGELS
Quick - Step Floors 00'24"
105.
Martin MORTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00'44"
106.
Jesper MORKOV CHRISTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00'45"
107.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
108.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
109.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
110.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors 00'50"
111.
Yuriy CHSHERBININ
Astana City 00'56"
112.
Rotyslav ZHUKOVSKYI
Kobanya Cycling Team
113.
Stefan KOLB
WSA Pushbikers 00'58"
114.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors 01'11"
115.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits 01'21"
116.
Sebastian LANDER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 01'33"
117.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica 03'48"
118.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
119.
Róbert MÁLIK
03'53"
120.
Stefan NOTA
Slovakia
121.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 04'48"
122.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team 05'05"
123.
Anton LAVRENTYEV
Apple Team
124.
Juraj LAJCHA
05'08"
125.
Paul RUDYS
LKT Team Brandenburg 07'38"
126.
Daniel MORICZ
Kobanya Cycling Team 08'03"
127.
Samuele OLIVETO
Kobánya Cycling Team
128.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij

Stage information

Start, finish: Stage 3. Dubnica nad Vahom - Nitra

Distance: 180.6 km

Date: 15 September 2018