1.1

Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 2018

20th edition

Binche - Binche 197 km

2 October 2018

Rider Team Time
1.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo 4h33'02"
2.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors 00'03"
3.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale
4.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij
5.
Andrea PASQUALON
Wanty - Groupe Gobert
6.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
7.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept Cycling Club
8.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert 00'07"
9.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
10.
Cees BOL
SEG Racing Academy
11.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo
12.
Olivier PARDINI
Team Differdange - Losch
13.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
14.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
15.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors
16.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij
17.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
18.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale 00'10"
19.
Dennis COENEN
Cibel - Cebon
20.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ 00'14"
21.
Jan MAAS
Team Lotto NL - Jumbo 00'16"
22.
Laurenz REX
Ago - Aqua Service 00'22"
23.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
24.
Bram WELTEN
Team Fortuneo - Samsic 00'30"
25.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
26.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
27.
Dylan GROENEWEGEN
Team Lotto NL - Jumbo 00'34"
28.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic
29.
Gordon DE WINTER
Ago - Aqua Service
30.
Jürgen ROELANDTS
BMC Racing Team
31.
Zdenek ŠTYBAR
Quick - Step Floors 00'48"
32.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
33.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise 00'52"
34.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
35.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 00'54"
36.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
37.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 01'01"
38.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale 01'08"
39.
Nathan VAN HOOYDONCK
BMC Racing Team
40.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 01'12"
41.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Lotto NL - Jumbo 01'19"
42.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo 01'25"
43.
Alexandre PICHOT
Direct Energie 01'29"
44.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
45.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij 01'46"
46.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 01'52"
47.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 01'56"
48.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
49.
Fabio JAKOBSEN
Quick - Step Floors
50.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
51.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij
52.
Brecht RUYTERS
Cibel - Cebon 02'02"
53.
Pierre GOUAULT
Roubaix - Lille Métropole 02'11"
54.
Polychronis TZORTZAKIS
Tarteletto - Isorex 03'22"
55.
Tom VERMEER
Team Differdange - Losch 03'26"
56.
Sergio TORRES JORRO
Tarteletto - Isorex 04'08"
57.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
58.
Lukas SPENGLER
WB Aqua Protect Veranclassic
59.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
60.
Gil D'HEYGERE
Veranda's Willems - Crelan
61.
Maxime FARAZIJN
Sport Vlaanderen - Baloise
62.
Luuc BUGTER
Delta Cycling Rotterdam
63.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ 04'13"
64.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ 04'16"
65.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 04'27"
66.
Kevyn ISTA
WB Aqua Protect Veranclassic 04'30"
67.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits 04'33"
68.
Jérémy FREHEN
Ago - Aqua Service 05'32"
69.
Andreas ANDERSSON
T.Palm - Pôle Continental Wallon
70.
Ross LAMB
T.Palm - Pôle Continental Wallon
71.
Cedric RAYMACKERS
Cibel - Cebon
72.
Tom VAN VUCHELEN
Ago - Aqua Service
73.
Anthony DEBUY
Ago - Aqua Service
74.
Laurent EVRARD
Sovac - Natura4ever
75.
Davide REBELLIN
Sovac - Natura4ever
76.
Romain CARDIS
Direct Energie
77.
Julien MORICE
Vital Concept Cycling Club
78.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
79.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal
80.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
81.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
82.
Felix DOPCHIE
Ago - Aqua Service
83.
Adam LEWIS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
84.
Laurent PICHON
Team Fortuneo - Samsic
85.
Adrien PETIT
Direct Energie
86.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert
87.
Bert DE BACKER
Vital Concept Cycling Club
88.
Tom DERNIES
Roubaix - Lille Métropole
89.
Lander SEYNAEVE
Roubaix - Lille Métropole
90.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
91.
Simon SELLIER
Direct Energie
92.
Yorick SLAGMULDERS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
93.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan
94.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic
95.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits
96.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
97.
Lars BOOM
Team Lotto NL - Jumbo
98.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
99.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
100.
Stijn STEELS
Veranda's Willems - Crelan
101.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
102.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 05'52"
103.
Angelo TULIK
Direct Energie 06'00"
104.
Thomas JOLY
Roubaix - Lille Métropole
105.
Miles SCOTSON
BMC Racing Team 06'02"
106.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy 06'06"
107.
Lionel TAMINIAUX
Ago - Aqua Service 06'08"
108.
Adrien GAREL
Vital Concept Cycling Club 06'18"
109.
Dries DEVENYNS
Quick - Step Floors 07'06"

Race information

Start, finish: Binche - Binche

Distance: 197 km

Date: 2 October 2018