1.HC

Japan Cup 2018

27th edition

Utsunomiya - Utsunomiya 144.2 km

21 October 2018

Rider Team Time
1.
Robert POWER
Mitchelton - Scott 3h44'00"
2.
Antwan TOLHOEK
Team Lotto NL - Jumbo
3.
Matti BRESCHEL
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 00'40"
4.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
5.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00'42"
6.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 02'02"
7.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo 02'07"
8.
Robert STANNARD
Mitchelton - BikeExchange 02'26"
9.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
10.
Robbie HUCKER
Team Ukyo
11.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
12.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
13.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
14.
Benjami PRADES REVERTER
Team Ukyo
15.
Freddy OVETT
BMC Racing Team
16.
Takeaki AMEZAWA
Utsunomiya - Blitzen
17.
Masahiro ISHIGAMI
18.
Thomas LEBAS
Kinan Cycling Team
19.
Salvador GUARDIOLA TORA
Kinan Cycling Team
20.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo
21.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
22.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 02'31"
23.
Nariyuki MASUDA
Utsunomiya - Blitzen 02'34"
24.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott 02'43"
25.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo 04'50"
26.
Atsushi OKA
Utsunomiya - Blitzen 05'03"
27.
Ryu SUZUKI
Utsunomiya - Blitzen 05'09"
28.
Kazushige KUBOKI
Team Bridgestone Cycling
29.
Shoi MATSUDA
Japan
30.
Yusuke HATANAKA
Team Ukyo
31.
Shotaro IRIBE
Shimano Racing Team
32.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
33.
Metkel EYOB
Terengganu Cycling Team
34.
Ryo MINATO
Shimano Racing Team
35.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
36.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
37.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
38.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Matrix Powertag
39.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
40.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia
41.
Michael POTTER
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
42.
Sarawut SIRIRONNACHAI
Thailand Continental Cycling Team 05'15"
43.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo 05'23"
44.
Marco TIZZA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
45.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo
46.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
47.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
48.
Ayumu WATANABE
Japan 08'16"
49.
Keigo KUSABA
08'20"
50.
Takuya NAKATA
Shimano Racing Team 08'22"
51.
Daiki YASUHARA
Matrix Powertag 08'24"
52.
Alex Ariya PHOUNSAVATH DESTRIBOIS
Thailand Continental Cycling Team 08'42"
53.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
54.
Phuchong SAIUDOMSIN
Thailand Continental Cycling Team
55.
Cyrus MONK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
56.
Kosuke TAKEYAMA
Team Ukyo
57.
Maralerdene BATMUNKH
Terengganu Cycling Team
58.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
59.
Alberto BETTIOL
BMC Racing Team
60.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Kinan Cycling Team
61.
Yudai ARASHIRO
Kinan Cycling Team
62.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
63.
Masayuki SHIBATA
Nasu Blasen 09'08"
64.
Kota YOKOYAMA
Shimano Racing Team
65.
Artem OVECHKIN
Terengganu Cycling Team 11'54"
66.
Yuma KOISHI
Team Ukyo
67.
Keisuke KIMURA
Shimano Racing Team
68.
Toby ORCHARD
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
69.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia

Race information

Start, finish: Utsunomiya - Utsunomiya

Distance: 144.2 km

Date: 21 October 2018