Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2018

64th edition

Stage 2. Otura - La Guardia de Jaén, 140 km    

15 February 2018

Rider Team Time
1.
Wout POELS
Team Sky 3h38'04"
2.
Luis Leon SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 00'02"
3.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
4.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team 00'04"
5.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
6.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 00'17"
7.
Christopher FROOME
Team Sky 00'27"
8.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 00'34"
9.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice 00'38"
10.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
11.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 00'40"
12.
Simon CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 00'46"
13.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 00'48"
14.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky
15.
Javier MORENO BAZAN
Delko Marseille Provence KTM 00'51"
16.
Sergio PARDILLA BELLON
Caja Rural - Seguros RGA 00'53"
17.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 00'56"
18.
Eduard PRADES REVERTER
Euskadi Basque Country - Murias 01'02"
19.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 01'04"
20.
Philip DEIGNAN
Team Sky 01'05"
21.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 01'08"
22.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 01'11"
23.
Floris DE TIER
Team Lotto NL - Jumbo 01'14"
24.
Jose Joao PIMENTA COSTA MENDES
Burgos - BH
25.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale 01'26"
26.
Cristian RODRIGUEZ MARTIN
Caja Rural - Seguros RGA
27.
Guillaume MARTIN
Wanty - Groupe Gobert 01'39"
28.
Marco MINNAARD
Wanty - Groupe Gobert 01'53"
29.
Thomas DEGAND
Wanty - Groupe Gobert
30.
Ibai AZURMENDI
Fundación Euskadi 02'08"
31.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy 02'13"
32.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij 02'16"
33.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 02'22"
34.
Stef CLEMENT
Team Lotto NL - Jumbo 02'24"
35.
Romain SICARD
Direct Energie 02'30"
36.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
37.
Jordi SIMON CASULLERAS
Burgos - BH
38.
Diego RUBIO HERNANDEZ
Burgos - BH 02'42"
39.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 02'43"
40.
Rob BRITTON
Rally Cycling
41.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 02'50"
42.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
43.
Rein TAARAMÄE
Direct Energie 03'01"
44.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo 03'11"
45.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
46.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 03'29"
47.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan
48.
Sep VANMARCKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 03'33"
49.
Ricardo GARCIA AMBROA
03'43"
50.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
51.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo 03'49"
52.
Hector SAEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias 04'00"
53.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team 04'14"
54.
Gonzalo SERRANO RODRIGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
55.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 04'26"
56.
James SHAW
Lotto - Soudal 04'36"
57.
Ryan ANDERSON
Rally Cycling
58.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
59.
Ruben PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
60.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 04'47"
61.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 04'53"
62.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 05'46"
63.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
64.
Jorge ARCAS PENA
Movistar Team 05'54"
65.
Pascal EENKHOORN
Team Lotto NL - Jumbo
66.
Matti BRESCHEL
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 06'11"
67.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 06'27"
68.
Jerome COUSIN
Direct Energie 06'29"
69.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 07'51"
70.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal 07'59"
71.
Txomin JUARISTI
Fundación Euskadi
72.
Jesus EZQUERRA MUELA
Burgos - BH
73.
Jorge CUBERO GALVEZ
Burgos - BH
74.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos - BH
75.
Oscar CABEDO CARDA
Burgos - BH
76.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo
77.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
78.
Dylan VAN BAARLE
Team Sky
79.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
80.
Przemyslaw KASPERKIEWICZ
Delko Marseille Provence KTM
81.
Sergei CHERNETSKI
Astana Pro Team
82.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale
83.
Clement VENTURINI
Ag2r La Mondiale 08'08"
84.
Moreno MOSER
Astana Pro Team 08'16"
85.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale 08'46"
86.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 09'32"
87.
Colin JOYCE
Rally Cycling 10'06"
88.
Sebastian LANGEVELD
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 11'46"
89.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice 12'16"
90.
Alvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 12'17"
91.
Michael VALGREN ANDERSEN
Astana Pro Team 13'46"
92.
Enrique SANZ UNZUE
Euskadi Basque Country - Murias 13'56"
93.
Gatis SMUKULIS
Delko Marseille Provence KTM 14'52"
94.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 15'54"
95.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal 16'02"
96.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise 16'37"
97.
Thomas BOUDAT
Direct Energie 17'07"
98.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 17'09"
99.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
100.
Oscar GATTO
Astana Pro Team 17'21"
101.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 17'25"
102.
Christian KNEES
Team Sky 17'29"
103.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
104.
Senne LEYSEN
Veranda's Willems - Crelan
105.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 17'33"
106.
Nigel ELLSAY
Rally Cycling
107.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
108.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
109.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
110.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 17'39"
111.
Andrea PASQUALON
Wanty - Groupe Gobert 17'59"
112.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo 18'08"
113.
Nelson Andres SOTO MARTINEZ
Caja Rural - Seguros RGA
114.
Luis Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
115.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
116.
Marino KOBAYASHI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
117.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 18'10"
118.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskadi Basque Country - Murias 18'11"
119.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice 18'13"
120.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Team Euskadi 18'14"
121.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 18'24"
122.
Matteo DAL CIN
Rally Cycling 18'30"
123.
Kyle MURPHY
Rally Cycling
124.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise 18'41"
125.
Michael GOOLAERTS
Veranda's Willems - Crelan
126.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
127.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 18'58"
128.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 18'59"
129.
Aidis KRUOPIS
Veranda's Willems - Crelan 19'00"
130.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM 19'07"
131.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM
132.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 19'09"
133.
Romain CARDIS
Direct Energie 19'35"
134.
Adrien PETIT
Direct Energie 19'36"
135.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
19'38"
136.
Damien GAUDIN
Direct Energie 19'48"
137.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij 19'50"
138.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 19'51"
139.
Sean DE BIE
Veranda's Willems - Crelan 19'53"
140.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
141.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo 19'55"
142.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 20'08"
143.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice 20'10"
144.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
145.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 20'11"
146.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 20'25"
147.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
148.
David TANNER
Veranda's Willems - Crelan 20'38"
149.
Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA
Team Euskadi 20'43"
150.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
151.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 22'00"