Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2018

Stage 3. Mancha Real - Herrera (165.1 km) - 16/02

Rider Team Country Time
1. Sacha MODOLO Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
ITA
3h48'17"
2. Carlos BARBERO CUESTA Movistar Team
ESP
3. Nelson Andres SOTO MARTINEZ Caja Rural - Seguros RGA
COL
4. Oscar GATTO Astana Pro Team
ITA
5. Moreno HOFLAND Lotto Soudal
NED
6. Jon ABERASTURI IZAGA Euskadi Basque Country - Murias
ESP
7. Eduard Michael GROSU Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ROU
8. Coen VERMELTFOORT Roompot - Nederlandse Loterij
NED
9. Andrea PASQUALON Wanty - Groupe Gobert
ITA
10. Colin JOYCE Rally Cycling
USA
11. Thomas BOUDAT Direct Energie
FRA
12. Aidis KRUOPIS Veranda's Willems - Crelan
LTU
13. Eduard PRADES REVERTER Euskadi Basque Country - Murias
ESP
14. Michael GOOLAERTS Veranda's Willems - Crelan
BEL
15. Wout POELS Team Sky
NED
16. Jonas KOCH CCC Sprandi Polkowice
GER
17. Luis León SANCHEZ GIL Astana Pro Team
ESP
18. Edward PLANCKAERT Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
19. Luis MAS BONET Caja Rural - Seguros RGA
ESP
20. Martijn BUDDING Roompot - Nederlandse Loterij
NED
21. Dries VAN GESTEL Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
22. Simon CLARKE Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
AUS
23. Roman MAIKIN Gazprom - Rusvelo
RUS
24. Marc SOLER Movistar Team
ESP
25. Kristian SBARAGLI Israel Cycling Academy
ITA
26. Enrico BATTAGLIN Team Lotto NL - Jumbo
ITA
27. Tim WELLENS Lotto Soudal
BEL
28. Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale
LTU
29. Guillaume MARTIN Wanty - Groupe Gobert
FRA
30. Jorge CUBERO GALVEZ Burgos - BH
ESP
31. Koen BOUWMAN Team LottoNL-Jumbo
NED
32. Tosh VAN DER SANDE Lotto Soudal
BEL
33. Jakob FUGLSANG Astana Pro Team
DEN
34. Garikoitz BRAVO OIARBIDE Euskadi Basque Country - Murias
ESP
35. Javier MORENO BAZAN Delko Marseille Provence KTM
ESP
36. Imanol ERVITI OLLO Movistar Team
ESP
37. Filippo ZACCANTI Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ITA
38. Jordi SIMON CASULLERAS Burgos - BH
ESP
39. Jesus EZQUERRA MUELA Burgos - BH
ESP
40. Jelle VANENDERT Lotto Soudal
BEL
41. José Manuel DÍAZ Israel Cycling Academy
ESP
42. Gotzon MARTIN Fundación Euskadi
ESP
43. Przemyslaw KASPERKIEWICZ Delko Marseille Provence KTM
POL
44. Romain CARDIS Direct Energie
FRA
45. Lars Ytting BAK Lotto Soudal
DEN
46. Ibai AZURMENDI Fundación Euskadi
ESP
47. Gatis SMUKULIS Delko Marseille Provence KTM
LAT
48. Stef CLEMENT Team Lotto NL - Jumbo
NED
49. Mikel LANDA MEANA Movistar Team
ESP
50. Steven KRUIJSWIJK Team Lotto NL - Jumbo
NED
51. Floris DE TIER Team Lotto NL - Jumbo
BEL
52. Ben HERMANS Israel Cycling Academy
BEL
53. Enrique SANZ UNZUE Euskadi Basque Country - Murias
ESP
54. Nikolai CHERKASOV Gazprom - Rusvelo
RUS
55. David DE LA CRUZ MELGAREJO Team Sky
ESP
56. Thomas SPRENGERS Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
57. Christopher FROOME Team Sky
GBR
58. Mikel BIZKARRA Euskadi Basque Country - Murias
ESP
59. Gonzalo SERRANO RODRIGUEZ Caja Rural - Seguros RGA
ESP
60. Patryk STOSZ CCC Sprandi Polkowice
POL
61. Jonas RICKAERT Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
62. Pascal EENKHOORN Team Lotto NL - Jumbo
NED
63. Matti BRESCHEL Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
DEN
64. Daniel TUREK Israel Cycling Academy
CZE
65. Jose Joao PIMENTA COSTA MENDES Burgos - BH
POR
66. Philip DEIGNAN Team Sky
IRL
67. Thomas DEGAND Wanty - Groupe Gobert
BEL
68. Cristian RODRIGUEZ MARTIN Caja Rural - Seguros RGA
ESP
69. Kamil GRADEK CCC Sprandi Polkowice
POL
70. Nick VAN DER LIJKE Roompot - Nederlandse Loterij
NED
71. Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy
NED
72. Pablo TORRES MUIÑO Burgos - BH
ESP
73. Ryan ANDERSON Rally Cycling
CAN
74. Nans PETERS AG2R La Mondiale
FRA
75. Jorge ARCAS PENA Movistar Team
ESP
76. Lukasz OWSIAN CCC Sprandi Polkowice
POL
77. Guy NIV Israel Cycling Academy
ISR
78. Silvan DILLIER AG2R La Mondiale
SUI
79. Kevin VAN MELSEN Wanty - Groupe Gobert
BEL
80. Sergio PARDILLA BELLON Caja Rural - Seguros RGA
ESP
81. Antonio MOLINA Caja Rural - Seguros RGA
ESP
82. Maxime MONFORT Lotto Soudal
BEL
83. Sergey LAGUTIN Gazprom - Rusvelo
RUS
84. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
85. Salvatore PUCCIO Team Sky
ITA
86. Kyle MURPHY Rally Cycling
USA
87. Robbert DE GREEF Roompot - Nederlandse Loterij
NED
88. Preben VAN HECKE Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
89. Héctor CARRETERO Movistar Team
ESP
90. Ricardo GARCIA AMBROA
ESP
91. Juan Antonio LOPEZ COZAR Fundación Euskadi
ESP
92. Julien TRARIEUX Delko Marseille Provence KTM
FRA
93. Sergei CHERNETSKI Astana Pro Team
RUS
94. Marino KOBAYASHI Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
JPN
95. Alexander FOLIFOROV Gazprom - Rusvelo
RUS
96. Diego RUBIO Burgos - BH
ESP
97. Ruben PLAZA MOLINA Israel Cycling Academy
ESP
98. James SHAW Lotto Soudal
GBR
99. Maarten WYNANTS Team Lotto NL - Jumbo
BEL
100. Txomin JUARISTI Fundación Euskadi
ESP
101. Rob BRITTON Rally Cycling
CAN
102. Jan TRATNIK CCC Sprandi Polkowice
SLO
103. Nigel ELLSAY Rally Cycling
CAN
104. Senne LEYSEN Veranda's Willems - Crelan
BEL
105. Delio FERNANDEZ CRUZ Delko Marseille Provence KTM
ESP
106. Stijn DEVOLDER Veranda's Willems - Crelan
BEL
107. Julien DUVAL AG2R La Mondiale
FRA
108. Marko KUMP CCC Sprandi Polkowice
SLO
109. Alexis GOUGEARD AG2R La Mondiale
FRA
110. Sean DE BIE Veranda's Willems - Crelan
BEL
111. Damiano CIMA Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ITA
112. Adrien PETIT Direct Energie
FRA
113. Sep VANMARCKE Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
BEL
114. Oliver NAESEN AG2R La Mondiale
BEL
115. Matteo DAL CIN Rally Cycling
CAN
116. Christophe NOPPE Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
117. Michael VALGREN ANDERSEN Astana Pro Team
DEN
00'42"
118. Huub DUYN Veranda's Willems - Crelan
NED
119. Christian KNEES Team Sky
GER
00'51"
120. Oscar RIESEBEEK Roompot - Nederlandse Loterij
NED
00'56"
121. Brenton JONES Delko Marseille Provence KTM
AUS
00'00"
122. Moreno MOSER Astana Pro Team
ITA
00'56"
123. Dylan VAN BAARLE Team Sky
NED
01'07"
124. Clement VENTURINI AG2R La Mondiale
FRA
125. Dmitriy KOZONTCHUK Gazprom - Rusvelo
RUS
01'27"
126. Damien GAUDIN Direct Energie
FRA
01'30"
127. Marco MINNAARD Wanty - Groupe Gobert
NED
01'36"
128. Jerome COUSIN Direct Energie
FRA
01'51"
129. Romain SICARD Direct Energie
FRA
02'43"
130. Jeroen MEIJERS Roompot - Nederlandse Loterij
NED
02'48"
131. Evgeny KOBERNYAK Gazprom - Rusvelo
RUS
02'58"
132. Sebastian LANGEVELD Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
NED
03'08"
133. David TANNER Veranda's Willems - Crelan
AUS
134. Sho HATSUYAMA Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
JPN
03'47"
135. Nikolay MIHAYLOV Delko Marseille Provence KTM
BUL
136. Aleksey RYBALKIN Gazprom - Rusvelo
RUS
137. Hector SAEZ BENITO Euskadi Basque Country - Murias
ESP
138. Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
ESP
139. Kohei UCHIMA Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
JPN
140. Aaron VERWILST Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
05'04"
141. Bakhtiyar KOZHATAYEV Astana Pro Team
KAZ
05'05"
142. Sergio SAMITIER SAMITIER Euskadi Basque Country - Murias
ESP
143. Jérôme BAUGNIES Wanty - Groupe Gobert
BEL
05'07"
144. Alvaro CUADROS MORATA Caja Rural - Seguros RGA
ESP
08'23"
145. Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
USA
146. Rein TAARAMÄE Direct Energie
EST
147. Oscar CABEDO CARDA Burgos - BH
ESP
148. Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA Team Euskadi
ESP
149. Joan BOU COMPANY Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
ESP