Milano - Torino - 2018

98th edition

Magenta - Torino (Superga) 200 km

10 October 2018

Rider Team Time
1.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 4h43'36"
2.
Miguel Angel LOPEZ MORENO
Astana Pro Team 10"
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 28"
4.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 36"
5.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 38"
6.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb
7.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida 41"
8.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
9.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 43"
10.
Egan Arley BERNAL GOMEZ
Team Sky 45"
11.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
12.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
13.
Rafal MAJKA
Bora - Hansgrohe 59"
14.
Adam YATES
Mitchelton - Scott 01'02"
15.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
16.
Daniel MARTIN
UAE Team Emirates 01'13"
17.
Tim WELLENS
Lotto Soudal 01'15"
18.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
19.
Warren BARGUIL
Team Fortuneo - Samsic 01'27"
20.
David GAUDU
Groupama - FDJ 01'38"
21.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 01'41"
22.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 02'00"
23.
Marco TIZZA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 02'25"
24.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 02'33"
25.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 02'37"
26.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy
27.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
28.
Chris HAMILTON
Team Sunweb
29.
Pieter SERRY
Quick-Step Floors 02'49"
30.
Niklas EG
Trek - Segafredo
31.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 02'53"
32.
Bjorg LAMBRECHT
Lotto Soudal 03'01"
33.
Ivan Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
34.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott
35.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 03'13"
36.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia 03'16"
37.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal 03'19"
38.
Miguel Eduardo FLOREZ LOPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia 03'23"
39.
Kenny ELISSONDE
Team Sky 03'29"
40.
Anthony DELAPLACE
Team Fortuneo - Samsic 03'35"
41.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 03'37"
42.
Frederik DOMBROWSKI
Team Dauner D&DQ - Akkon 03'49"
43.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team 04'03"
44.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
45.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
46.
Jan HIRT
Astana Pro Team 04'05"
47.
Winner ANACONA GOMEZ
Movistar Team 04'28"
48.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates 04'30"
49.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
50.
Jérémy MAISON
Team Fortuneo - Samsic 04'38"
51.
Jose Carlos Prates Neves FERNANDES
W52 - FC Porto 04'45"
52.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 04'59"
53.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia 05'01"
54.
Mikkel Frølich HONORE
Team Waoo 05'03"
55.
Jose Isidro MACIEL GONCALVES
Team Katusha Alpecin
56.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky 05'06"
57.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 05'08"
58.
Tiesj BENOOT
Lotto Soudal 05'58"
59.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 06'15"
60.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 06'24"
61.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida
62.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Bahrain - Merida
63.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin
64.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin 06'39"
65.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky 07'09"
66.
Enric MAS NICOLAU
Quick-Step Floors
67.
Freddy OVETT
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast 07'12"
68.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 08'48"
69.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 08'50"
70.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team 09'35"
71.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia 09'41"
72.
Jai HINDLEY
Team Sunweb 10'00"
73.
Gianni MOSCON
Team Sky
74.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
75.
Jhonatan Manuel NARVAEZ PRADO
Quick-Step Floors
76.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
77.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team
78.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
79.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
80.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky
81.
Peter KENNAUGH
Bora - Hansgrohe
82.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
83.
Maurits LAMMERTINK
Team Katusha Alpecin
84.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
85.
Elie GESBERT
Team Fortuneo - Samsic
86.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
87.
Brice FEILLU
Team Fortuneo - Samsic
88.
Willie SMIT
Team Katusha Alpecin 11'22"
89.
Ruben PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy 11'49"
90.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 15'45"
91.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
92.
Diego ROSA
Team Sky
93.
Eros CAPECCHI
Quick-Step Floors
94.
Kim MAGNUSSON
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
95.
Andrea BAGIOLI
UAE Team Emirates
96.
Franck BONNAMOUR
Team Fortuneo - Samsic
97.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
98.
Andrea GAROSIO
D'Amico - Utensilnord
99.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
100.
James SHAW
Lotto Soudal
101.
Michael STORER
Team Sunweb
102.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
103.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
104.
Filippo GANNA
UAE Team Emirates
105.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ
106.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
107.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
108.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 16'13"
109.
Alexander EVANS
Mobius - BridgeLane 16'23"