Gran Piemonte - 2018

103rd edition

Racconigi - Stupinigi 191 km

11 October 2018

Rider Team Time
1.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida 4h20'50"
2.
Florian SENECHAL
Quick-Step Floors
3.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec
4.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha Alpecin
5.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
6.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
7.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
8.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
9.
Barnabas PEAK
Quick-Step Floors 02"
10.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
11.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
12.
Jens KEUKELEIRE
Lotto Soudal
13.
Diego ROSA
Team Sky
14.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
15.
Alexandr KULIKOVSKIY
GAZ
16.
Willie SMIT
Team Katusha Alpecin
17.
Filippo GANNA
UAE Team Emirates
18.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
19.
Cyrus MONK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
20.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data
21.
Mikkel Frølich HONORE
Team Waoo
22.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
23.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
24.
Sebastian SCHÖNBERGER
Wilier Triestina - Selle Italia
25.
Matteo SOBRERO
Dimension Data for Qhubeka
26.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo
27.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
28.
Maurits LAMMERTINK
Team Katusha Alpecin
29.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
30.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
31.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 12"
32.
Kristijan KOREN
Bahrain - Merida 14"
33.
James SHAW
Lotto Soudal 16"
34.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team 17"
35.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Movistar Team
36.
Michal GOLAS
Team Sky
37.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 27"
38.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data 32"
39.
Freddy OVETT
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
40.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
41.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
42.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
43.
Enrico GASPAROTTO
Bahrain - Merida
44.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
45.
Alexander EVANS
Mobius - BridgeLane
46.
Alberto BETTIOL
BMC Racing Team
47.
Vladislav KULIKOV
GAZ
48.
Christian KNEES
Team Sky
49.
Andrea GAROSIO
D'Amico - Utensilnord
50.
Matti BRESCHEL
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
51.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
52.
Ian STANNARD
Team Sky
53.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
54.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky
55.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
56.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
57.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 37"
58.
Pieter SERRY
Quick-Step Floors 39"
59.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
60.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
61.
Jose Isidro MACIEL GONCALVES
Team Katusha Alpecin
62.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
63.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Bahrain - Merida
64.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team
65.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
67.
Winner ANACONA GOMEZ
Movistar Team
68.
Matteo BADILATTI
Team Vorarlberg - Santic
69.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
70.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 44"
71.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
72.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
73.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
74.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team
75.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
76.
Manuele MORI
UAE Team Emirates 48"
77.
Jan HIRT
Astana Pro Team
78.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
79.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates 01'03"
80.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 01'35"
81.
Eros CAPECCHI
Quick-Step Floors 01'45"
82.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
83.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 01'50"
84.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 02'06"
85.
Maxim PIRARD
TBM 03'11"