Tour of the Alps - 2018

2nd edition

General classification

16 April 2018 - 20 April 2018

Rider Team Time
1.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 18h28'48"
2.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida 00'15"
3.
Miguel Angel LOPEZ MORENO
Astana Pro Team
4.
Christopher FROOME
Team Sky 00'16"
5.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo 01'00"
6.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 01'19"
7.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data 01'33"
8.
Luis Leon SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 01'35"
9.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 01'42"
10.
Jan HIRT
Astana Pro Team 01'48"
11.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 03'11"
12.
Mark PADUN
Bahrain - Merida 03'14"
13.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 04'34"
14.
Peio BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team 04'51"
15.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice 04'52"
16.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon Wels 05'18"
17.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 05'42"
18.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 06'54"
19.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 07'40"
20.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data 09'36"
21.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 10'00"
22.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 10'43"
23.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data 10'46"
24.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 11'09"
25.
Kenny ELISSONDE
Team Sky 11'29"
26.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 13'50"
27.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates 15'11"
28.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale 15'35"
29.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 15'50"
30.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida 16'03"
31.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 22'58"
32.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 25'24"
33.
Georg PREIDLER
Groupama - FDJ 25'39"
34.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 26'16"
35.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 26'43"
36.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia 28'25"
37.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo 30'00"
38.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec 32'04"
39.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 32'35"
40.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky 33'51"
41.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia 34'11"
42.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky 36'01"
43.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 36'38"
44.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 37'29"
45.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 37'37"
46.
Miguel Eduardo FLOREZ LOPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia
47.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team 38'01"
48.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 38'13"
49.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF 38'42"
50.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 38'48"
51.
Markus EIBEGGER
Team Felbermayr - Simplon Wels 39'48"
52.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates 40'12"
53.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 40'45"
54.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia 41'42"
55.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia 43'59"
56.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 44'36"
57.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 45'21"
58.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera - Gavardo 48'09"
59.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 48'22"
60.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida 49'23"
61.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 50'15"
62.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 50'41"
63.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo 51'01"
64.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ 51'13"
65.
Alessandro MONACO
Italy 54'42"
66.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels 54'47"
67.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates 55'04"
68.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data 56'17"
69.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 56'46"
70.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 57'51"
71.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 58'59"
72.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 59'51"
73.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy 1h01'35"
74.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team 1h02'10"
75.
Matteo SOBRERO
Dimension Data for Qhubeka Continental Team 1h02'58"
76.
Oscar RODRIGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 1h04'28"
77.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 1h07'11"
78.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo 1h07'32"
79.
Michel PICCOT
Biesse - Carrera - Gavardo 1h08'56"
80.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice 1h08'59"
81.
Leszek PLUCINSKI
CCC Sprandi Polkowice 1h09'32"
82.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team 1h11'00"
83.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia 1h11'08"
84.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo 1h11'32"
85.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice 1h11'42"
86.
Fernando BARCELO ARAGON
Euskadi Basque Country - Murias 1h13'37"
87.
Pascal EENKHOORN
Team Lotto NL - Jumbo 1h16'17"
88.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 1h16'22"
89.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 1h26'37"
90.
Marco FRIEDRICH
Tirol Cycling Team 1h34'33"