2.HC

Deutschland Tour 2018  |  Stage 1. Koblenz - Bonn   

33rd edition

157 km, 23 August 2018

Rider Team Time
1.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick - Step Floors 3h35'08"
2.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
3.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida
4.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
5.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
6.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
7.
Aaron GROSSER
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
8.
Colin JOYCE
Rally Cycling
9.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
10.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
11.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
12.
Christian KNEES
Team Sky
13.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin
14.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
15.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
16.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
17.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
18.
John MANDRYSCH
Team Dauner D&DQ - Akkon
19.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
20.
Nils EEKHOFF
Development Team Sunweb
21.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
22.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale
23.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
24.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
25.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
26.
Marco MINNAARD
Wanty - Groupe Gobert
27.
Cees BOL
SEG Racing Academy
28.
Warren BARGUIL
Team Fortuneo - Samsic
29.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
30.
Philipp MAMOS
Team Dauner D&DQ - Akkon
31.
Joshua HUPPERTZ
Team Lotto - Kern Haus
32.
Guillaume MARTIN
Wanty - Groupe Gobert
33.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
34.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin
35.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
36.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
37.
Jürgen ROELANDTS
BMC Racing Team
38.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
39.
Christopher HEIDER
Team Dauner D&DQ - Akkon
40.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
41.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
42.
Simon LAIB
Team Dauner D&DQ - Akkon
43.
Odd Christian EIKING
Wanty - Groupe Gobert
44.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx
45.
Romain LE ROUX
Team Fortuneo - Samsic
46.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
47.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
48.
Maximilian SCHACHMANN
Quick - Step Floors
49.
Brice FEILLU
Team Fortuneo - Samsic
50.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Movistar Team
51.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
52.
Rémi CAVAGNA
Quick - Step Floors
53.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
54.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
55.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
56.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
57.
Jérémy MAISON
Team Fortuneo - Samsic
58.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
59.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
60.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
61.
Freddy OVETT
BMC Racing Team
62.
Fabian SCHORMAIR
Team Lotto - Kern Haus
63.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus
64.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
65.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
66.
Jens REYNDERS
Leopard Pro Cycling
67.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
68.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale
69.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
70.
Emerson ORONTE
Rally Cycling
71.
Michał GOŁAŚ
Team Sky
72.
Geraint THOMAS
Team Sky
73.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
74.
Tobias KNAUP
Team Lotto - Kern Haus
75.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
76.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
77.
James KNOX
Quick - Step Floors
78.
Patrick HALLER
Heizomat - Rad-Net.de
79.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
80.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha Alpecin
81.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
82.
Mario SPENGLER
Leopard Pro Cycling
83.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
84.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
85.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
86.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
87.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
88.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo
89.
Luke ROWE
Team Sky
90.
Jan BROCKHOFF
Leopard Pro Cycling
91.
Matteo DAL CIN
Rally Cycling
92.
Louis LEINAU
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
93.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
94.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
95.
Frederik DOMBROWSKI
Team Dauner D&DQ - Akkon
96.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
97.
Florian NOWAK
Team Lotto - Kern Haus
98.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
99.
Felix INTRA
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
100.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
101.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
102.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
103.
Juri HOLLMANN
Heizomat - Rad-Net.de
104.
Robin CARPENTER
Rally Cycling
105.
Adam DE VOS
Rally Cycling
106.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
107.
Joann LEINAU
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
108.
Peter KENNAUGH
Bora - Hansgrohe
109.
Marcel KITTEL
Team Katusha Alpecin
110.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors 00'24"
111.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 00'26"
112.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal 00'29"
113.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 00'32"
114.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data 01'13"
115.
Pascal TREUBEL
Heizomat - Rad-Net.de 01'18"
116.
Tom STAMSNIJDER
Team Sunweb 03'19"
117.
Julian BRAUN
Team Dauner D&DQ - Akkon 03'20"
118.
Sven REUTTER
Heizomat - Rad-Net.de
119.
Benoît JARRIER
Team Fortuneo - Samsic
120.
Amaël MOINARD
Team Fortuneo - Samsic
121.
Johannes HODAPP
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 04'09"
122.
Leon ROHDE
Heizomat - Rad-Net.de
123.
James SHAW
Lotto - Soudal 05'27"
124.
Maxim PIRARD
Bahrain - Merida
125.
Meiyin WANG
Bahrain - Merida
126.
Charles Bradley HUFF
Rally Cycling 05'39"
127.
Per MÜNSTERMANN
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 05'54"
128.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick - Step Floors
129.
Dorian LÜBBERS
Team Lotto - Kern Haus
130.
Tobias NOLDE
Heizomat - Rad-Net.de 15'42"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Koblenz - Bonn

Race Type: Sprint stage

Distance: 157 km

Date: 23 August 2018