1.1

G.P. de Wallonie 2018

9th edition

Blegny - Citadelle de Namur 205.9 km

12 September 2018

Rider Team Time
1.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 5h14'28"
2.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
3.
Warren BARGUIL
Team Fortuneo - Samsic
4.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
5.
Guillaume MARTIN
Wanty - Groupe Gobert
6.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan 00'05"
7.
Jonathan HIVERT
Direct Energie 00'07"
8.
Jeremy CABOT
Roubaix - Lille Métropole
9.
Kévin REZA
Vital Concept Cycling Club
10.
Sean BENNETT
Hagens Berman - Axeon 00'08"
11.
Julien ANTOMARCHI
Roubaix - Lille Métropole 00'12"
12.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
13.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon 00'14"
14.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij 00'16"
15.
Odd Christian EIKING
Wanty - Groupe Gobert 00'23"
16.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale 00'26"
17.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon 00'27"
18.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ 00'47"
19.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij
20.
Jérémy MAISON
Team Fortuneo - Samsic 00'51"
21.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ 00'54"
22.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise 00'59"
23.
Patrick MÜLLER
Vital Concept Cycling Club
24.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits
25.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 01'03"
26.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic 01'28"
27.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits 01'34"
28.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert 01'37"
29.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
30.
Adam LEWIS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
31.
Aurélien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale
32.
Mathias DE WITTE
Veranda's Willems - Crelan
33.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
34.
Tanguy TURGIS
Vital Concept Cycling Club
35.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole
36.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
37.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
38.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex
39.
Nicolas PRODHOMME
Ag2r La Mondiale
40.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
41.
Fabien DOUBEY
Wanty - Groupe Gobert
42.
Matteo BADILATTI
Team Vorarlberg - Santic
43.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
44.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
45.
Brian NAULEAU
Direct Energie 01'43"
46.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
47.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal 02'07"
48.
Abram STOCKMAN
Tarteletto - Isorex 02'24"
49.
Jimmy TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits 02'28"
50.
Michiel STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
51.
Tom VAN VUCHELEN
Ago - Aqua Service
52.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic 02'32"
53.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 02'34"
54.
Steven TRONET
Roubaix - Lille Métropole
55.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
56.
Anthony TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits 02'39"
57.
Yann PESTIAUX
Ago - Aqua Service 02'42"
58.
Floris GERTS
Roompot - Nederlandse Loterij
59.
Franck BONNAMOUR
Team Fortuneo - Samsic 02'59"
60.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept Cycling Club 03'06"
61.
Kevyn ISTA
WB Aqua Protect Veranclassic 03'13"
62.
Sylvain MONIQUET
Ago - Aqua Service 03'16"
63.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 03'19"
64.
Tom WIRTGEN
Ago - Aqua Service 03'21"
65.
Aimé DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise 03'26"
66.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic
67.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale 03'33"
68.
Kévin LEDANOIS
Team Fortuneo - Samsic 04'27"
69.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex 07'13"
70.
Antoine WARNIER
WB Aqua Protect Veranclassic 07'16"
71.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
72.
Jerome MAINARD
Roubaix - Lille Métropole
73.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy
74.
Ruben SCHEIRE
Tarteletto - Isorex
75.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
76.
Arthur PAGNAER
T.Palm - Pôle Continental Wallon
77.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
78.
Yorick SLAGMULDERS
T.Palm - Pôle Continental Wallon
79.
Felix DOPCHIE
Ago - Aqua Service
80.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits
81.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
82.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
83.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
84.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
85.
Simon SELLIER
Direct Energie 07'21"
86.
Arjen LIVYNS
Veranda's Willems - Crelan
87.
Thomas JOLY
Roubaix - Lille Métropole 07'39"
88.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij 07'48"
89.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept Cycling Club 09'56"
90.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 12'01"
91.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
92.
Michael GOGL
Trek - Segafredo
93.
David BOUCHER
Tarteletto - Isorex
94.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
95.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal
96.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal
97.
Julien MORICE
Vital Concept Cycling Club
98.
Andrew LEIGH
Tarteletto - Isorex
99.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
100.
Jeremy CORNU
Direct Energie
101.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
102.
Dries DE BONDT
Veranda's Willems - Crelan
103.
Tomas PETIT
T.Palm - Pôle Continental Wallon
104.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
105.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ
106.
Maxime FARAZIJN
Sport Vlaanderen - Baloise
107.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
108.
Max Emil Boholm KORNER
T.Palm - Pôle Continental Wallon
109.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon
110.
Yohann GÈNE
Direct Energie
111.
Johan LE BON
Vital Concept Cycling Club
112.
Romain LE ROUX
Team Fortuneo - Samsic
113.
Amaël MOINARD
Team Fortuneo - Samsic
114.
Senne LEYSEN
Veranda's Willems - Crelan
115.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
116.
Jonny BROWN
Hagens Berman - Axeon
117.
Maikel ZIJLAARD
Hagens Berman - Axeon
118.
Axel JOURNIAUX
Direct Energie
119.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
120.
Marvin TASSET
Ago - Aqua Service 12'10"
121.
Vincent DE SY
T.Palm - Pôle Continental Wallon 15'09"

Race information

Start, finish: Blegny - Citadelle de Namur

Distance: 205.9 km

Date: 12 September 2018