1.HC

Handzame Classic 2018

8th edition

Bredene - Handzame 204.1 km

16 March 2018

Rider Team Time
1.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick - Step Floors 4h34'35"
2.
Kristoffer HALVORSEN
Team Sky
3.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
4.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
5.
Adam BLYTHE
Aqua Blue Sport
6.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
7.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
8.
Tanguy TURGIS
Vital Concept Cycling Club
9.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal
10.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
11.
Roy JANS
Cibel - Cebon
12.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert
13.
Fabio JAKOBSEN
Quick - Step Floors
14.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
15.
Simon SELLIER
Direct Energie
16.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij
17.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
18.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex
19.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
20.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
21.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
22.
Travis MCCABE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
23.
Dion SMITH
Wanty - Groupe Gobert
24.
Miles SCOTSON
BMC Racing Team
25.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
26.
Niklas MÄRKL
Development Team Sunweb
27.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
28.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice
29.
Jérémy LEVEAU
Delko Marseille Provence KTM
30.
Jarno MOBACH
Development Team Sunweb
31.
Julien TRARIEUX
Delko Marseille Provence KTM
32.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
33.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin
34.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
35.
Wim REYNAERTS
Cibel - Cebon
36.
Dieter BOUVRY
Cibel - Cebon
37.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
38.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
39.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
40.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
41.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
42.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic
43.
Markus HOELGAARD
Joker - Icopal
44.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal
45.
Michal KOLÁŘ
Bora - Hansgrohe
46.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
47.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
48.
James SHAW
Lotto - Soudal
49.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex
50.
Polychronis TZORTZAKIS
Tarteletto - Isorex 00'06"
51.
Max KANTER
Development Team Sunweb
52.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept Cycling Club
53.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
54.
Sergio TORRES JORRO
Tarteletto - Isorex
55.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
56.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
57.
Alexander CATAFORD
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
58.
Rémi CAVAGNA
Quick - Step Floors
59.
Matthew BRAMMEIER
Aqua Blue Sport
60.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
61.
Jimmy DUQUENNOY
WB Aqua Protect Veranclassic 00'10"
62.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
63.
Kévin REZA
Vital Concept Cycling Club
64.
Kristoffer SKJERPING
Joker - Icopal 00'12"
65.
Jan REYNAERTS
Cibel - Cebon
66.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors
67.
Timothy STEVENS
Cibel - Cebon
68.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
69.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
70.
Andrew LEIGH
Tarteletto - Isorex
71.
Jasper PHILIPSEN
Hagens Berman - Axeon
72.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
73.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
74.
Stijn DE BOCK
Cibel - Cebon
75.
Perrig QUÉMÉNEUR
Direct Energie
76.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
77.
Martin SALMON
Development Team Sunweb
78.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
79.
Paul OURSELIN
Direct Energie
80.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
81.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
82.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
83.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport
84.
Daniel EATON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
85.
Andrea PASQUALON
Wanty - Groupe Gobert
86.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe 00'17"
87.
Michał GOŁAŚ
Team Sky
88.
Leonardo BASSO
Team Sky
89.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
90.
Lukas SPENGLER
WB Aqua Protect Veranclassic
91.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 00'21"
92.
Jeremy CORNU
Direct Energie
93.
Eric MARCOTTE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'23"
94.
Marco MATHIS
Team Katusha Alpecin 00'27"
95.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept Cycling Club
96.
Tanner PUTT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'29"
97.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
98.
Ole FORFANG
Joker - Icopal
99.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij 00'31"
100.
Yannick MARTINEZ
Delko Marseille Provence KTM 00'35"
101.
Quentin PACHER
Vital Concept Cycling Club
102.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert 00'41"
103.
Nathan VAN HOOYDONCK
BMC Racing Team
104.
Pieter SERRY
Quick - Step Floors
105.
Christian KNEES
Team Sky
106.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij 00'49"
107.
Herman DAHL
Joker - Icopal
108.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 00'50"
109.
Christopher LAWLESS
Team Sky 00'52"
110.
Felix GALL
Development Team Sunweb
111.
Davide MARTINELLI
Quick - Step Floors 00'58"
112.
Maxime FARAZIJN
Sport Vlaanderen - Baloise
113.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha Alpecin 01'07"
114.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Groupe Gobert
115.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 01'10"
116.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert 01'45"
117.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha Alpecin
118.
Jonathan DIBBEN
Team Sky 01'48"
119.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice 01'54"
120.
Axel JOURNIAUX
Direct Energie 02'08"
121.
Damien GAUDIN
Direct Energie 02'32"
122.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij
123.
Dennis COENEN
Cibel - Cebon 03'51"
124.
David BOUCHER
Tarteletto - Isorex
125.
Gatis SMUKULIS
Delko Marseille Provence KTM
126.
Brian NAULEAU
Direct Energie
127.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
128.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 05'49"
129.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
130.
Florian SÉNÉCHAL
Quick - Step Floors 07'00"
131.
Iuri FILOSI
Delko Marseille Provence KTM

Race information

Start, finish: Bredene - Handzame

Distance: 204.1 km

Date: 16 March 2018