2.1

Okolo Slovenska 2018  |  Prologue. Poprad - Poprad   

2nd edition

1.9 km, 12 September 2018

Rider Team Time
1.
Bob JUNGELS
Quick - Step Floors 02'02"
2.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors
3.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
4.
Julian ALAPHILIPPE
Quick - Step Floors 00'01"
5.
Fabio JAKOBSEN
Quick - Step Floors 00'02"
6.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
7.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
8.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
9.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil 00'03"
10.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
11.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
12.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
13.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
14.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
15.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice 00'04"
16.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
17.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
18.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
19.
Zdeněk ŠTYBAR
Quick - Step Floors
20.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors
21.
Josef ČERNÝ
Elkov - Author 00'05"
22.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
23.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
24.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team 00'06"
25.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
26.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
27.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
28.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin
29.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
30.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
31.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
32.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
33.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 00'07"
34.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
35.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
36.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
37.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
38.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
39.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team 00'08"
40.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
41.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
42.
Martin MORTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
43.
Jodok SALZMANN
WSA Pushbikers
44.
Adrián BABIC
Slovakia
45.
Vitaliy BUTS
Team Hurom
46.
Aljaz JARC
Adria Mobil
47.
Victor LAFAY
Cofidis, Solutions Crédits
48.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cofidis, Solutions Crédits
49.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
50.
Nicolai TANOVITCHII
Team Novak
51.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
52.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 00'09"
53.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
54.
Matúš ŠTOCEK
55.
Julian MERTENS
Belgium
56.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
57.
Piotr KONWA
Elkov - Author
58.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
59.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
60.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
61.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica
62.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
63.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 00'10"
64.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
65.
Kamil ZIELIŃSKI
Team Hurom
66.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica
67.
Attila VALTER
Pannon Cycling Team
68.
Maxim VAN GILS
Belgium
69.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium
70.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom
71.
Felix RITZINGER
WSA Pushbikers
72.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
73.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
74.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo 00'11"
75.
Vojtěch HAČECKÝ
Elkov - Author
76.
Márton DINA
Pannon Cycling Team
77.
Anton LAVRENTYEV
Apple Team
78.
Patrick CLAUSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
79.
Stefan KOLB
WSA Pushbikers
80.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
81.
Serge PAUWELS
Team Dimension Data
82.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus
83.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
84.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
85.
Hans Jörg LEOPOLD
WSA Pushbikers
86.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
87.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
88.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
89.
Florian STORK
Development Team Sunweb 00'12"
90.
Gorazd PER
Adria Mobil
91.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author
92.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team
93.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author
94.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
95.
Róbert MÁLIK
96.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
97.
Oleksandr PREVAR
Team Novak
98.
Juraj MICHALICKA
Slovakia
99.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
100.
Philipp WALSLEBEN
00'13"
101.
Juraj KARAS
Slovakia
102.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
103.
Jakub KACZMAREK
Team Hurom
104.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
105.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
106.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
107.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
108.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij 00'14"
109.
Stefan NOTA
Slovakia
110.
Andras SZATMARY
Pannon Cycling Team
111.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg
112.
Botond HOLLO
Pannon Cycling Team
113.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team
114.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
115.
Peter SIMON
Pannon Cycling Team
116.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa 00'15"
117.
Vadim GALEYEV
Apple Team
118.
Daniel MORICZ
Kobanya Cycling Team
119.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team
120.
Martin MAHĎAR
Dukla Banska Bystrica
121.
Nurgali TUREBEKOV
Apple Team
122.
Sebastian LANDER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
123.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
124.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak
125.
Juraj LAJCHA
00'16"
126.
Stanisław ANIOŁKOWSKI
Team Hurom
127.
Zsolt ISTLSTEKKER
Kobanya Cycling Team 00'17"
128.
Jesper MORKOV CHRISTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
129.
Samuele OLIVETO
Kobánya Cycling Team
130.
Yuriy CHSHERBININ
Astana City
131.
Stefan PÖLL
WSA Pushbikers
132.
Alberto MARENGO
Kobanya Cycling Team
133.
Paul TAEBLING
LKT Team Brandenburg
134.
Maxat AYAZBAYEV
Apple Team 00'18"
135.
Lorant BALAZSI
Team Novak
136.
Ahmed Amine GALDOUNE
Kobanya Cycling Team
137.
Mateusz MANOWSKI
Team Hurom
138.
Péter LASZLO
Team Novak 00'19"
139.
Sultan KHALEL
Apple Team 00'21"
140.
Oleg ZEMLYAKOV
Apple Team
141.
Rotyslav ZHUKOVSKYI
Kobanya Cycling Team 00'27"
142.
Paul RUDYS
LKT Team Brandenburg 00'28"

Stage information

Start, finish: Prologue. Poprad - Poprad

Race Type: Prologue

Distance: 1.9 km

Date: 12 September 2018