2.1

Okolo Slovenska 2018  |  Stage 2. Ruzomberok - Dubnica nad Vahom   

2nd edition

191.7 km, 14 September 2018

Rider Team Time
1.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 4h32'32"
2.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors
3.
Zdeněk ŠTYBAR
Quick - Step Floors
4.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 00'02"
5.
Julian ALAPHILIPPE
Quick - Step Floors
6.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 00'10"
7.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
8.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
9.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
10.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
11.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
12.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
13.
Philipp WALSLEBEN
14.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
15.
Josef ČERNÝ
Elkov - Author
16.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
17.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team
18.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
19.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
20.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
21.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
22.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
23.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin
24.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
25.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author
26.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
27.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
28.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
29.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
30.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium
31.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
32.
Nicolai TANOVITCHII
Team Novak
33.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team
34.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
35.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
36.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cofidis, Solutions Crédits
37.
Oleksandr PREVAR
Team Novak
38.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
39.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
40.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
41.
Alberto MARENGO
Kobanya Cycling Team
42.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
43.
Márton DINA
Pannon Cycling Team
44.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
45.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
46.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
47.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
48.
Aljaz JARC
Adria Mobil
49.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 00'22"
50.
Piotr KONWA
Elkov - Author 00'23"
51.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 00'26"
52.
Bob JUNGELS
Quick - Step Floors 00'30"
53.
Matúš ŠTOCEK
54.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
55.
Hans Jörg LEOPOLD
WSA Pushbikers
56.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg
57.
Andras SZATMARY
Pannon Cycling Team
58.
Attila VALTER
Pannon Cycling Team
59.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 00'42"
60.
Kamil ZIELIŃSKI
Team Hurom 00'44"
61.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
62.
Vitaliy BUTS
Team Hurom 00'53"
63.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 00'58"
64.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom
65.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
66.
Maxim VAN GILS
Belgium
67.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
68.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 01'05"
69.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus
70.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
71.
Jakub KACZMAREK
Team Hurom 01'41"
72.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team 02'03"
73.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
74.
Florian STORK
Development Team Sunweb
75.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
76.
Stefan PÖLL
WSA Pushbikers
77.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
78.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
79.
Serge PAUWELS
Team Dimension Data
80.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
81.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
82.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak
83.
Vojtěch HAČECKÝ
Elkov - Author 02'35"
84.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits 00'10"
85.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits 04'05"
86.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team 05'22"
87.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 10'02"
88.
Juraj KARAS
Slovakia
89.
Martin MAHĎAR
Dukla Banska Bystrica
90.
Stefan NOTA
Slovakia 10'07"
91.
Rotyslav ZHUKOVSKYI
Kobanya Cycling Team
92.
Samuele OLIVETO
Kobánya Cycling Team
93.
Juraj LAJCHA
94.
Róbert MÁLIK
95.
Yuriy CHSHERBININ
Astana City
96.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author
97.
Stefan KOLB
WSA Pushbikers
98.
Adrián BABIC
Slovakia
99.
Patrick CLAUSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
100.
Jesper MORKOV CHRISTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
101.
Paul TAEBLING
LKT Team Brandenburg
102.
Victor LAFAY
Cofidis, Solutions Crédits
103.
Felix RITZINGER
WSA Pushbikers
104.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
105.
Juraj MICHALICKA
Slovakia
106.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
107.
Mateusz MANOWSKI
Team Hurom
108.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
109.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
110.
Botond HOLLO
Pannon Cycling Team
111.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
112.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica
113.
Sebastian LANDER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
114.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
115.
Gorazd PER
Adria Mobil
116.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
117.
Anton LAVRENTYEV
Apple Team
118.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
119.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team 10'16"
120.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
121.
Oleg ZEMLYAKOV
Apple Team
122.
Julian MERTENS
Belgium
123.
Martin MORTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
124.
Paul RUDYS
LKT Team Brandenburg 10'30"
125.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors 10'31"
126.
Fabio JAKOBSEN
Quick - Step Floors 10'43"
127.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica 10'16"
128.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica 10'43"
129.
Nurgali TUREBEKOV
Apple Team 10'55"
130.
Jodok SALZMANN
WSA Pushbikers 10'57"
131.
Daniel MORICZ
Kobanya Cycling Team 10'16"
132.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team 14'14"
133.
Peter SIMON
Pannon Cycling Team 10'16"
134.
Ahmed Amine GALDOUNE
Kobanya Cycling Team 21'37"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Ruzomberok - Dubnica nad Vahom

Distance: 191.7 km

Date: 14 September 2018