2.1

Okolo Slovenska 2018  |  General Classification    

2nd edition

General Classification

12 September 2018 - 16 September 2018

Rider Team Time
1.
Julian ALAPHILIPPE
Quick - Step Floors 16h33'08"
2.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 00'16"
3.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 00'22"
4.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 00'26"
5.
Josef ČERNÝ
Elkov - Author 00'28"
6.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team 00'31"
7.
Steff CRAS
Team Katusha Alpecin
8.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
9.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 00'34"
10.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 00'36"
11.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo 00'41"
12.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 00'42"
13.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 00'45"
14.
Attila VALTER
Pannon Cycling Team 00'46"
15.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice 00'52"
16.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF 00'57"
17.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team 01'00"
18.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Cofidis, Solutions Crédits 01'08"
19.
Hans Jörg LEOPOLD
WSA Pushbikers 01'09"
20.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium 01'10"
21.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa 01'13"
22.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
23.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil 01'15"
24.
Márton DINA
Pannon Cycling Team 01'19"
25.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 01'23"
26.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 01'25"
27.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team 01'51"
28.
Philipp WALSLEBEN
01'56"
29.
Piotr KONWA
Elkov - Author 02'06"
30.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team 02'13"
31.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors 02'19"
32.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus 02'21"
33.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team 02'49"
34.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo 02'56"
35.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 02'58"
36.
Matúš ŠTOCEK
03'08"
37.
Serge PAUWELS
Team Dimension Data 03'33"
38.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 03'35"
39.
Stefan PÖLL
WSA Pushbikers 04'56"
40.
Maxim VAN GILS
Belgium 05'27"
41.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 05'31"
42.
Zdeněk ŠTYBAR
Quick - Step Floors 05'44"
43.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak 05'49"
44.
Aljaz JARC
Adria Mobil 05'54"
45.
Andras SZATMARY
Pannon Cycling Team 05'57"
46.
Kamil ZIELIŃSKI
Team Hurom 06'18"
47.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal 07'34"
48.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 07'39"
49.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team 07'40"
50.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team 07'42"
51.
Jakub KACZMAREK
Team Hurom 08'08"
52.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 08'16"
53.
Nicolai TANOVITCHII
Team Novak 08'17"
54.
Alberto MARENGO
Kobanya Cycling Team 08'26"
55.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors 08'45"
56.
Florian STORK
Development Team Sunweb 08'49"
57.
Vitaliy BUTS
Team Hurom 09'00"
58.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 09'10"
59.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team 09'11"
60.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author 09'19"
61.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak 10'44"
62.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 11'11"
63.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 11'17"
64.
Oleksandr PREVAR
Team Novak 11'25"
65.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij 11'30"
66.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 11'47"
67.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg 11'53"
68.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 12'23"
69.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus 12'25"
70.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 12'26"
71.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 12'49"
72.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 13'18"
73.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 13'20"
74.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 13'37"
75.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 13'42"
76.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 13'52"
77.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom 14'28"
78.
Gorazd PER
Adria Mobil 15'43"
79.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF 15'47"
80.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij 15'48"
81.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 16'22"
82.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits 16'41"
83.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team 17'18"
84.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica 17'50"
85.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 18'01"
86.
Vojtěch HAČECKÝ
Elkov - Author 18'13"
87.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica 18'15"
88.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 18'18"
89.
Julian MERTENS
Belgium 18'24"
90.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author 18'35"
91.
Sebastian LANDER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 19'48"
92.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits 21'16"
93.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica 21'37"
94.
Juraj KARAS
Slovakia 22'02"
95.
Juraj MICHALICKA
Slovakia 22'06"
96.
Oleg ZEMLYAKOV
Apple Team 22'28"
97.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil 23'30"
98.
Adrián BABIC
Slovakia 23'35"
99.
Martin MAHĎAR
Dukla Banska Bystrica 23'43"
100.
Rotyslav ZHUKOVSKYI
Kobanya Cycling Team
101.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 24'07"
102.
Yuriy CHSHERBININ
Astana City 24'46"
103.
Martin MORTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 24'56"
104.
Jodok SALZMANN
WSA Pushbikers 25'07"
105.
Paul TAEBLING
LKT Team Brandenburg 25'10"
106.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe 25'22"
107.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice 25'38"
108.
Marco MARONESE
Bardiani CSF 25'43"
109.
Botond HOLLO
Pannon Cycling Team 25'54"
110.
Fabio JAKOBSEN
Quick - Step Floors 25'56"
111.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica 26'25"
112.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 26'31"
113.
Jesper MORKOV CHRISTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 28'30"
114.
Anton LAVRENTYEV
Apple Team 29'03"
115.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors 29'35"
116.
Róbert MÁLIK
29'45"
117.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica 29'50"
118.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team 30'21"
119.
Patrick CLAUSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 31'17"
120.
Stefan NOTA
Slovakia 31'23"
121.
Paul RUDYS
LKT Team Brandenburg 33'22"
122.
Juraj LAJCHA
33'41"
123.
Samuele OLIVETO
Kobánya Cycling Team 33'54"
124.
Daniel MORICZ
Kobanya Cycling Team 34'07"
125.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team 36'34"
126.
Ahmed Amine GALDOUNE
Kobanya Cycling Team 41'47"