2.1

Österreich-Rundfahrt 2018  |  Stage 5. Matrei - Großglockner   

23rd edition

92.9 km, 11 July 2018

Rider Team Time
1.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij 2h50'32"
2.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo 00'49"
3.
Simone STERBINI
Bardiani CSF 01'11"
4.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 01'26"
5.
Javier MORENO BAZÁN
Delko Marseille Provence KTM 01'36"
6.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
7.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 01'40"
8.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Merida
9.
Mark PADUN
Bahrain - Merida 01'51"
10.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic 01'53"
11.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 01'56"
12.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 02'02"
13.
Lachlan MORTON
Team Dimension Data 02'08"
14.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo 02'15"
15.
Ángel MADRAZO RUIZ
Delko Marseille Provence KTM 02'18"
16.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 02'20"
17.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang 02'38"
18.
Paweł CIEŚLIK
CCC Sprandi Polkowice
19.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy 02'49"
20.
Matteo BADILATTI
Team Vorarlberg - Santic 03'02"
21.
Odd Christian EIKING
Wanty - Groupe Gobert 03'17"
22.
Nikolay MIHAYLOV
Delko Marseille Provence KTM 03'20"
23.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
24.
Fabien DOUBEY
Wanty - Groupe Gobert
25.
Julian CARDONA TABARES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 03'30"
26.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 03'52"
27.
Mark CHRISTIAN
Aqua Blue Sport 03'57"
28.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 04'13"
29.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice 04'15"
30.
Davide ORRICO
Team Vorarlberg - Santic 04'18"
31.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels 04'28"
32.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 04'51"
33.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic 05'35"
34.
Daniel GEISMAYR
Team Vorarlberg - Santic
35.
Sébastian BALDAUF
WSA Pushbikers 05'38"
36.
Péter KUSZTOR
MyBike Stevens
37.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij 06'43"
38.
Dominik HRINKOW
Hrinkow Advarics Cycleang 06'57"
39.
Yannick MARTINEZ
Delko Marseille Provence KTM 07'07"
40.
Benjamin KING
Team Dimension Data 07'31"
41.
Floris GERTS
Roompot - Nederlandse Loterij 07'38"
42.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team 07'47"
43.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert 08'24"
44.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 08'35"
45.
Senne LEYSEN
Veranda's Willems - Crelan 09'27"
46.
Mathias DE WITTE
Veranda's Willems - Crelan
47.
Marco FRIEDRICH
Tirol Cycling Team 09'39"
48.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice 09'53"
49.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 10'58"
50.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
51.
Andi BAJC
MyBike Stevens
52.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
53.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
54.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo
55.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
56.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 11'34"
57.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice 11'40"
58.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
59.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo 11'45"
60.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data 12'12"
61.
Helmut TRETTWER
WSA Pushbikers 12'28"
62.
Maximilian KUEN
MyBike Stevens 13'15"
63.
Gian FRIESECKE
Team Vorarlberg - Santic 13'43"
64.
Enrico GASPAROTTO
Bahrain - Merida 15'01"
65.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida 15'38"
66.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 15'44"
67.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
68.
Jure GOLČER
Adria Mobil 15'51"
69.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
70.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
71.
Julien EL FARES
Delko Marseille Provence KTM
72.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice 15'57"
73.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
74.
Marco MARONESE
Bardiani CSF 16'29"
75.
Wout VAN AERT
Veranda's Willems - Crelan 16'47"
76.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan 16'59"
77.
Stefan PÖLL
WSA Pushbikers 17'34"
78.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 17'38"
79.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
80.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 17'50"
81.
Jannik STEIMLE
Team Vorarlberg - Santic 17'58"
82.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
83.
Filippo FORTIN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
84.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 18'00"
85.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
86.
Daniel KNAPP
Tirol Cycling Team
87.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
88.
Mitchell DOCKER
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
89.
Kim MAGNUSSON
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
90.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang
91.
Zico WAEYTENS
Veranda's Willems - Crelan 18'06"
92.
Scott THWAITES
Team Dimension Data 18'07"
93.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
94.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport 18'08"
95.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
96.
Jodok SALZMANN
WSA Pushbikers 18'14"
97.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 18'17"
98.
Aljaz JARC
Adria Mobil
99.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang
100.
Iuri FILOSI
Delko Marseille Provence KTM 18'21"
101.
Sven BURGER
Tirol Cycling Team 18'51"
102.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
103.
Sebastian LANGEVELD
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
104.
Otto VERGAERDE
WSA Pushbikers 19'11"
105.
Arjen LIVYNS
Veranda's Willems - Crelan
106.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
107.
Lukas SCHLEMMER
Team Felbermayr - Simplon - Wels 19'16"
108.
Andreas GRAF
Hrinkow Advarics Cycleang
109.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 19'21"
110.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport 19'31"
111.
William CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 19'44"
112.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
113.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport 19'46"
114.
Logan OWEN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
115.
Brendan CANTY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
116.
Markus FREIBERGER
Hrinkow Advarics Cycleang 20'49"
117.
Patrick BOSMAN
Hrinkow Advarics Cycleang
118.
Matthias MANGERTSEDER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
119.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF 21'08"
120.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF 22'08"
121.
Rok KOROŠEC
MyBike Stevens
122.
Gerd FIDLER
MyBike Stevens
123.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 22'23"
124.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
125.
Manuel PORZNER
Tirol Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 5. Matrei - Großglockner

Race Type: Mountain stage

Distance: 92.9 km

Date: 11 July 2018