2.1

Sibiu Cycling Tour 2018  |  Stage 1. Sibiu - Bâlea Lac   

6th edition

91.2 km, 6 July 2018

Rider Team Time
1.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec 2h34'11"
2.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 00'38"
3.
Antonio SANTORO
Monkey Town Continental Team 00'55"
4.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 00'56"
5.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice
6.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch 01'39"
7.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega
8.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - Utensilnord 01'41"
9.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 01'52"
10.
Colin STÜSSI
Amore & Vita - Prodir 02'01"
11.
Nicolai TANOVITCHII
Team Novak 02'11"
12.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'16"
13.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 02'18"
14.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
15.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 02'25"
16.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 02'44"
17.
Yannis VOISARD
Akros - Renfer SA 02'45"
18.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega 03'04"
19.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord
20.
Wim KLEIMAN
Monkey Town Continental Team 03'40"
21.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Massi - Kuwait Team 04'13"
22.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 04'22"
23.
Sjoerd BAX
Delta Cycling Rotterdam 04'24"
24.
Chris HORNER
Team Illuminate
25.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 04'35"
26.
Tomáš BUCHÁČEK
Elkov - Author 04'47"
27.
Peter SCHULTING
Monkey Town Continental Team 05'35"
28.
Emil DIMA
MsTina - Focus 05'39"
29.
Justin PAROZ
Akros - Renfer SA 06'33"
30.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
31.
Andrea RUSCETTA
MsTina - Focus 07'33"
32.
Adriaan JANSSEN
Delta Cycling Rotterdam
33.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica 07'44"
34.
Joël SUTER
Akros - Renfer SA 07'46"
35.
Dario PUCCIONI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 07'53"
36.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec 08'01"
37.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team 08'04"
38.
Geoffrey Kiprotich LANGAT
Bike Aid 08'26"
39.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida 08'27"
40.
Jason VAN DALEN
Delta Cycling Rotterdam 08'34"
41.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus
42.
Luuc BUGTER
Delta Cycling Rotterdam
43.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author
44.
Charles KAGIMU
Bike Aid 08'35"
45.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
46.
Bartosz WARCHOŁ
Wibatech - Merx 7R
47.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice 08'43"
48.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak 09'15"
49.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam 09'49"
50.
Oleksandr PREVAR
Team Novak 10'13"
51.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid 10'27"
52.
Cameron PIPER
Team Illuminate 10'35"
53.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 10'47"
54.
Adrian HONKISZ
Wibatech - Merx 7R 11'03"
55.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author 11'16"
56.
Josef ČERNÝ
Elkov - Author
57.
Marijn VAN DEN BERG
Delta Cycling Rotterdam 11'23"
58.
Wojciech SYKAŁA
Wibatech - Merx 7R 11'33"
59.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 12'10"
60.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 12'51"
61.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec 13'02"
62.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus 14'29"
63.
Veaceslav RUSNAC
Moldova
64.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team 14'31"
65.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 15'45"
66.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
67.
Davide GABBURO
Amore & Vita - Prodir
68.
Simon PELLAUD
Team Illuminate
69.
Mirko TROSINO
Amore & Vita - Prodir
70.
Antonio DI SANTE
Sangemini - MG. Kvis - Vega
71.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
72.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - Utensilnord
73.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica
74.
Jan RAJCHART
Elkov - Author
75.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Renfer SA
76.
Stefan BISSEGGER
Akros - Renfer SA
77.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
78.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
79.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica
80.
František SISR
CCC Sprandi Polkowice
81.
Kacper KISTOWSKI
Wibatech - Merx 7R
82.
Martin MAHĎAR
Dukla Banska Bystrica 17'20"
83.
Jorge FERRER BUENO
Massi - Kuwait Team 18'09"
84.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica 18'29"
85.
Valentin PLESEA
Romania 19'21"
86.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 20'15"
87.
Loïs DUFAUX
Akros - Renfer SA 21'55"
88.
Emanuele ONESTI
D'Amico - Utensilnord 22'48"
89.
Lorant BALAZSI
Team Novak
90.
Francesco BETTINI
D'Amico - Utensilnord 22'59"
91.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus 24'18"
92.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus
93.
Carol Eduard NOVAK
Team Novak 24'25"
94.
Norbert BANASZEK
Wibatech - Merx 7R 25'30"
95.
Ruben CASENY CATALA
Massi - Kuwait Team 25'32"
96.
Oskar MALATSETXEBARRIA IBAIBARRIAGA
Massi - Kuwait Team
97.
Marius PETRACHE
Romania 25'47"
98.
Martin LAAS
Team Illuminate 26'29"
99.
Andrei VRABII
Moldova 27'03"
100.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
101.
Dan-mihai BABAITA
Romania
102.
Daniel CRISTA
28'53"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sibiu - Bâlea Lac

Race Type: Mountain stage

Distance: 91.2 km

Date: 6 July 2018