2.1

Herald Sun Tour 2018  |  Stage 1. Colac - Warrnambool   

9th edition

161.6 km, 1 February 2018

Rider Team Time
1.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport 3h36'57"
2.
Steele VON HOFF
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
3.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
4.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
5.
Thomas STEWART
JLT - Condor
6.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
7.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
8.
Cameron BAYLY
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
9.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo 00'03"
10.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 00'23"
11.
Tim ARIESEN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
12.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
13.
Ryan THOMAS
Brisbane Continental Cycling Team
14.
Patrick LANE
15.
Kane RICHARDS
Team McDonalds - Downunder
16.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport
17.
Chris HARPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
18.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
19.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
20.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
21.
Alex FRAME
Trek - Segafredo
22.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott
23.
Michael VINK
Brisbane Continental Cycling Team
24.
Daniel WHITEHOUSE
Interpro - Stradalli Cycling
25.
Mathew ROSS
26.
Liam MAGENNIS
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
27.
Brad EVANS
Mobius - BridgeLane
28.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
29.
Oliver MARTIN
Brisbane Continental Cycling Team 00'32"
30.
Casper Phillip PEDERSEN
Aqua Blue Sport 01'20"
31.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon - Eisberg 01'21"
32.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
33.
Lionel MAWDITT
Jelly Belly p/b Maxxis
34.
Anthony GIACOPPO
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
35.
Sean WHITFIELD
Oliver's Real Food Racing
36.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
37.
Freddy OVETT
BMC Racing Team
38.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport
39.
Michael POTTER
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
40.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
41.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
42.
Sam CROME
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
43.
Robert POWER
Mitchelton - Scott
44.
Peter LIVINGSTONE
Mobius - BridgeLane
45.
Matthew GIBSON
JLT - Condor
46.
Edward CLANCY
JLT - Condor
47.
Joseph COOPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
48.
Ashley MACKAY
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
49.
Niklas EG
Trek - Segafredo
50.
Stuart SHAW
51.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 01'31"
52.
Theodore YATES
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 01'34"
53.
James WHELAN
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
54.
Ken Levi EIKELAND
Interpro - Stradalli Cycling
55.
Alistair DONOHOE
Mobius - BridgeLane
56.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
57.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
58.
Jesse COYLE
Mobius - BridgeLane
59.
Cyrus MONK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
60.
Thomas ROBINSON
Brisbane Continental Cycling Team
61.
Calan WHITE
Brisbane Continental Cycling Team
62.
Jonathon NOBLE
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
63.
Liam WHITE
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
64.
Nick MILLER
Team McDonalds - Downunder
65.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
66.
Cameron LAYTON
Team McDonalds - Downunder
67.
Alexander EVANS
Mobius - BridgeLane
68.
Amarni GATES
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
69.
Ian BIBBY
JLT - Condor
70.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
71.
Nicholas WHITE
Oliver's Real Food Racing
72.
Ethan BERENDS
Mobius - BridgeLane 01'41"
73.
Toby ORCHARD
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
74.
Oliver KENT SPARK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 01'44"
75.
Alexander RAY
Team McDonalds - Downunder 01'48"
76.
Yuan Tan PENG
Team McDonalds - Downunder
77.
Reece TUCKNOTT
Australia 01'49"
78.
Angus LYONS
Mobius - BridgeLane 01'51"
79.
Edmund BRADBURY
JLT - Condor
80.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon 01'53"
81.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
82.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy 02'03"
83.
Alistair SLATER
JLT - Condor 02'18"
84.
Aidan KAMPERS
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast 04'53"
85.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 04'59"
86.
Nicholas REDDISH
Oliver's Real Food Racing 08'56"
87.
Graham BRIGGS
JLT - Condor
88.
Rien SCHUURHUIS
Oliver's Real Food Racing
89.
Benjamin ANDREWS
Oliver's Real Food Racing 09'02"
90.
Jack SUTTON
Oliver's Real Food Racing
91.
Joel STRACHAN
Team McDonalds - Downunder 09'45"
92.
Yukinori HISHINUMA
Interpro - Stradalli Cycling
93.
Mathew BICKEL
Team McDonalds - Downunder 12'01"
94.
Jokin ETXABE LETURIA
Interpro - Stradalli Cycling
95.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 15'15"
96.
Jesse FEATONBY
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 24'08"
97.
Tom KAESLER
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 24'10"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Colac - Warrnambool

Distance: 161.6 km

Date: 1 February 2018