2.1

Herald Sun Tour 2018  |  Stage 3. Mitchelton Winery - Lake Mountain   

9th edition

218 km, 3 February 2018

Rider Team Time
1.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott 5h53'55"
2.
Alexander EVANS
Mobius - BridgeLane 00'42"
3.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo 01'09"
4.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
5.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
6.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
7.
Freddy OVETT
BMC Racing Team
8.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
9.
James WHELAN
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
10.
Sam CROME
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
11.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
12.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 01'12"
13.
Niklas EG
Trek - Segafredo
14.
Lionel MAWDITT
Jelly Belly p/b Maxxis
15.
Chris HARPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 01'15"
16.
Robert POWER
Mitchelton - Scott 02'42"
17.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon - Eisberg 03'24"
18.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport
19.
Patrick LANE
20.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
21.
Cyrus MONK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
22.
Cameron BAYLY
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 03'36"
23.
Michael VINK
Brisbane Continental Cycling Team
24.
Calan WHITE
Brisbane Continental Cycling Team
25.
Daniel WHITEHOUSE
Interpro - Stradalli Cycling 03'51"
26.
Jesse FEATONBY
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 05'04"
27.
Ian BIBBY
JLT - Condor 05'44"
28.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 06'04"
29.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
30.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
31.
Nick MILLER
Team McDonalds - Downunder
32.
Thomas STEWART
JLT - Condor
33.
Michael POTTER
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
34.
Jokin ETXABE LETURIA
Interpro - Stradalli Cycling 06'43"
35.
Oliver MARTIN
Brisbane Continental Cycling Team 06'45"
36.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport 07'19"
37.
Alistair SLATER
JLT - Condor
38.
Angus LYONS
Mobius - BridgeLane 09'00"
39.
Ethan BERENDS
Mobius - BridgeLane 10'43"
40.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport 11'29"
41.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy 13'36"
42.
Mathew BICKEL
Team McDonalds - Downunder 14'34"
43.
Alistair DONOHOE
Mobius - BridgeLane 16'32"
44.
Oliver KENT SPARK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
45.
Nicholas WHITE
Oliver's Real Food Racing
46.
Mathew ROSS
47.
Reece TUCKNOTT
Australia
48.
Kane RICHARDS
Team McDonalds - Downunder
49.
Tom KAESLER
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
50.
Nicholas REDDISH
Oliver's Real Food Racing
51.
Benjamin ANDREWS
Oliver's Real Food Racing
52.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
53.
Thomas ROBINSON
Brisbane Continental Cycling Team
54.
Matthew GIBSON
JLT - Condor
55.
Robbert DE GREEF
Roompot - Nederlandse Loterij
56.
Joseph COOPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
57.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
58.
Aidan KAMPERS
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
59.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 19'40"
60.
Jack SUTTON
Oliver's Real Food Racing
61.
Steele VON HOFF
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 19'52"
62.
Stuart SHAW
63.
Theodore YATES
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
64.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott
65.
Liam WHITE
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
66.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
67.
Peter LIVINGSTONE
Mobius - BridgeLane
68.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon
69.
Yukinori HISHINUMA
Interpro - Stradalli Cycling
70.
Ryan THOMAS
Brisbane Continental Cycling Team
71.
Edmund BRADBURY
JLT - Condor
72.
Edward CLANCY
JLT - Condor
73.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
74.
Cameron LAYTON
Team McDonalds - Downunder
75.
Anthony GIACOPPO
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
76.
Liam MAGENNIS
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
77.
Amarni GATES
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
78.
Ken Levi EIKELAND
Interpro - Stradalli Cycling
79.
Toby ORCHARD
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
80.
Casper Phillip PEDERSEN
Aqua Blue Sport
81.
Alexander RAY
Team McDonalds - Downunder
82.
Brad EVANS
Mobius - BridgeLane
83.
Jesse COYLE
Mobius - BridgeLane
84.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 20'53"
85.
Tim ARIESEN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 28'31"
86.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
87.
Joel STRACHAN
Team McDonalds - Downunder
88.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
89.
Sean WHITFIELD
Oliver's Real Food Racing
90.
Graham BRIGGS
JLT - Condor 29'40"
91.
Alex FRAME
Trek - Segafredo
92.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott 32'41"
93.
Jonathon NOBLE
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast 32'55"
94.
Rien SCHUURHUIS
Oliver's Real Food Racing
95.
Yuan Tan PENG
Team McDonalds - Downunder
96.
Ashley MACKAY
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast 33'37"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Mitchelton Winery - Lake Mountain

Race Type: Mountain stage

Distance: 218 km

Date: 3 February 2018