2.1

Herald Sun Tour 2018  |  Stage 4. Kinglake - Kinglake   

9th edition

152.1 km, 4 February 2018

Rider Team Time
1.
Sam CROME
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 3h37'34"
2.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
3.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
4.
Thomas STEWART
JLT - Condor
5.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
6.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport
7.
Oliver MARTIN
Brisbane Continental Cycling Team
8.
Freddy OVETT
BMC Racing Team
9.
Casper Phillip PEDERSEN
Aqua Blue Sport
10.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
11.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
12.
Chris HARPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
13.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
14.
Lionel MAWDITT
Jelly Belly p/b Maxxis
15.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
16.
Alexander EVANS
Mobius - BridgeLane
17.
Niklas EG
Trek - Segafredo
18.
Daniel WHITEHOUSE
Interpro - Stradalli Cycling 00'19"
19.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
20.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 00'42"
21.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij 00'43"
22.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 00'46"
23.
Liam MAGENNIS
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 00'56"
24.
Reece TUCKNOTT
Australia
25.
Michael VINK
Brisbane Continental Cycling Team 01'14"
26.
Mathew BICKEL
Team McDonalds - Downunder 01'27"
27.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij 01'31"
28.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy 01'41"
29.
James WHELAN
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 01'43"
30.
Patrick LANE
01'45"
31.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon - Eisberg
32.
Calan WHITE
Brisbane Continental Cycling Team
33.
Jokin ETXABE LETURIA
Interpro - Stradalli Cycling
34.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 01'51"
35.
Nick MILLER
Team McDonalds - Downunder 02'16"
36.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 02'49"
37.
Edmund BRADBURY
JLT - Condor
38.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport
39.
Theodore YATES
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
40.
Cyrus MONK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
41.
Michael POTTER
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
42.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
43.
Robert POWER
Mitchelton - Scott 02'56"
44.
Oliver KENT SPARK
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 03'28"
45.
Thomas ROBINSON
Brisbane Continental Cycling Team
46.
Ryan THOMAS
Brisbane Continental Cycling Team 05'35"
47.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon 05'47"
48.
Anthony GIACOPPO
Bennelong - SwissWellness Cycling Team 05'57"
49.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
50.
Alistair DONOHOE
Mobius - BridgeLane
51.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
52.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
53.
Joseph COOPER
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
54.
Cameron BAYLY
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
55.
Edward CLANCY
JLT - Condor
56.
Alistair SLATER
JLT - Condor
57.
Jesse FEATONBY
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
58.
Mathew ROSS
59.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 08'32"
60.
Steele VON HOFF
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
61.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
62.
Brad EVANS
Mobius - BridgeLane 09'56"
63.
Angus LYONS
Mobius - BridgeLane
64.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 10'47"
65.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport 11'40"
66.
Jesse COYLE
Mobius - BridgeLane 15'37"
67.
Alexander RAY
Team McDonalds - Downunder 15'56"
68.
Kane RICHARDS
Team McDonalds - Downunder 16'20"
69.
Benjamin ANDREWS
Oliver's Real Food Racing
70.
Nicholas REDDISH
Oliver's Real Food Racing
71.
Stuart SHAW
72.
Liam WHITE
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
73.
Tom KAESLER
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
74.
Jack SUTTON
Oliver's Real Food Racing 17'12"
75.
Tim ARIESEN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 18'48"
76.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy

Stage information

Start, finish: Stage 4. Kinglake - Kinglake

Distance: 152.1 km

Date: 4 February 2018