2.1

Colombia - Oro y Paz 2018  |  Stage 2. Palmira - Palmira   

1st edition

183.4 km, 7 February 2018

Rider Team Time
1.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
Quick - Step Floors 3h49'30"
2.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Manzana Postobon Team
3.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
4.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
5.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
6.
Davide VIGANO
7.
Martin LAAS
Team Illuminate
8.
John MURPHY
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
9.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM
10.
Manuel PENALVER ANIORTE
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
11.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
12.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
13.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH
14.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick - Step Floors
15.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Sky
16.
Christian Leandro TAMAYO SAAVEDRA
GW - Shimano
17.
Nicolas Javier NARANJO SANCHEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
18.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
19.
Julian ALAPHILIPPE
Quick - Step Floors
20.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
21.
Victor LANGELLOTTI
Burgos - BH
22.
Alex HOWES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
23.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
24.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
25.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
26.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
27.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
28.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
29.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
30.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
31.
Cristofer Robin JURADO LOPEZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
32.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
33.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
34.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
35.
Gavin MANNION
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
36.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
37.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
38.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
39.
Alessandro FEDELI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
40.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
41.
Simon PELLAUD
Team Illuminate
42.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky
43.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
44.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
45.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
46.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Medellin
47.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM
48.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
49.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin
50.
Jetse BOL
Burgos - BH
51.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
52.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
53.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
54.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
55.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano
56.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Medellin
57.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
58.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
59.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
60.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa
61.
Alejandro SERNA TORO
Equipo Continental Orgullo Paisa
62.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
63.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
64.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
65.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia
66.
Serghei ȚVETCOV
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
67.
Connor BROWN
Team Illuminate
68.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
69.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec
70.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
71.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
72.
Cristhian Camilo TALERO REYES
GW - Shimano
73.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
74.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
75.
Juan Martin MESA PÉREZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
76.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky
77.
Bryan Steven GOMEZ PEÑALOZA
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
78.
Anton VOROBYEV
79.
Alonso Miguel GAMERO ZUNIGA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
80.
Alexey KURBATOV
81.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM
82.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
83.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
84.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
85.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias
86.
Davide PLEBANI
87.
John Anderson RODRIGUEZ SALAZAR
Delko Marseille Provence KTM
88.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky
89.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
90.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
EPM
91.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
92.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
93.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Medellin
94.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
95.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick - Step Floors
96.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Quick - Step Floors
97.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana Postobon Team
98.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
99.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
GW - Shimano
100.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
101.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
102.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
103.
Raffaello BONUSI
Androni Giocattoli - Sidermec
104.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH
105.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa
106.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
107.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate
108.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
109.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
110.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
111.
Cameron PIPER
Team Illuminate
112.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
113.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
114.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
115.
Floryan ARNOULT
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
116.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
117.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
118.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
119.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
120.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
121.
Daniel Eduardo ZAMORA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
122.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
123.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
124.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
125.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM
126.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
127.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team
128.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
129.
Evgeny KOVALEV
130.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates
131.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy
132.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy
133.
Julian CARDONA TABARES
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
134.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
135.
Andrey SAZANOV
136.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
137.
Francesco LAMON
Italy 00'35"
138.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors 00'38"
139.
Rubén COMPANIONI
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
140.
Leonardo Javier VELARDEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 00'00"
141.
Kirill BOCHKOV
00'47"
142.
Carloalberto GIORDANI
Italy 00'00"
143.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
144.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 01'49"
145.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
00'00"
146.
Juan Pablo RENDON JAIMES
GW - Shimano
147.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 02'02"
148.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 00'00"
149.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Equipo Continental Orgullo Paisa 04'51"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Palmira - Palmira

Race Type: Sprint stage

Distance: 183.4 km

Date: 7 February 2018