2.HC

Tour de l'Avenir 2018  |  Stage 2. Drefféac - Châteaubriant   

56th edition

137.6 km, 18 August 2018

Rider Team Time
1.
Alain RIOU
Elite without contract 3h11'43"
2.
Magnus BAK KLARIS
BHS - Almeborg Bornholm 00'01"
3.
Håkon Lunder AALRUST
Team Coop
4.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy 02'16"
5.
Max KANTER
Development Team Sunweb
6.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
7.
Robert STANNARD
Mitchelton - BikeExchange
8.
Gerben THIJSSEN
303 Project
9.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
10.
Theo MENANT
Vendee U Pays De La Loire
11.
Simon GUGLIELMI
303 Project
12.
David GONZALEZ LOPEZ
303 Project
13.
Jake STEWART
Elite without contract
14.
Kévin GENIETS
Elite without contract
15.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
16.
Daniel TULETT
Elite without contract
17.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
18.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
19.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling
20.
Samuele BATTISTELLA
303 Project
21.
Joab SCHNEITER
303 Project
22.
Luc WIRTGEN
Leopard Pro Cycling
23.
Barnabás PEÁK
Quick Step Floors
24.
Romain GUILLOT
Auvergne Rhone Alpes
25.
Masahiro ISHIGAMI
303 Project
26.
Matthew TEGGART
Team Wiggins
27.
Brandon MCNULTY
Rally Cycling
28.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
29.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
30.
Mark DOWNEY
Team Wiggins
31.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team
32.
Marc HIRSCHI
Development Team Sunweb
33.
Mark DONOVAN
Team Wiggins
34.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon
35.
Jaka PRIMOŽIC
Slovenia
36.
Emilien JEANNIERE
Vendee U Pays De La Loire
37.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam
38.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
39.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
40.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
41.
Andrea BAGIOLI
UAE Team Emirates
42.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
GW - Shimano
43.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi
44.
Antonio BARAC
303 Project
45.
Julian MERTENS
303 Project
46.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
47.
Dylan SUNDERLAND
Bennelong - SwissWellness Cycling Team
48.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon
49.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
50.
Sven BURGER
Tirol Cycling Team
51.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
EPM
52.
Clément CHAMPOUSSIN
303 Project
53.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - Merida
54.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
55.
Edoardo AFFINI
SEG Racing Academy
56.
Eddie DUNBAR
Team Sky
57.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium
58.
Daire FEELEY
303 Project
59.
Tegshbayar BATSAIKHAN
RTS Racing Team
60.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93
61.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
62.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates
63.
Samuel JENNER
Mitchelton - BikeExchange
64.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
65.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
66.
Felix GALL
Development Team Sunweb
67.
Marcelo Raimundo SALVADOR
303 Project
68.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa
69.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
70.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole
71.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
72.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo
73.
Piotr PĘKAŁA
303 Project
74.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
75.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team
76.
Florian STORK
Development Team Sunweb
77.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
78.
Zeke MOSTOV
Hagens Berman - Axeon
79.
Gordian BANZER
Akros - Renfer SA
80.
Jarno MOBACH
Development Team Sunweb
81.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
82.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
83.
Gino MÄDER
303 Project
84.
Jonas GREGAARD WILSLY
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
85.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon
86.
Franklin ARCHIBOLD
UCI WCC Mens team
87.
Thomas VEREECKEN
Belgium
88.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy
89.
Dimitri BUSSARD
303 Project
90.
Dmitrii MARKOV
Russia
91.
Marlon GAILLARD
Direct Energie
92.
Adam HARTLEY
303 Project
93.
Rémy ROCHAS
Delko Marseille Provence KTM
94.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
303 Project
95.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
96.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador
97.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal
98.
Szymon TRACZ
One Pro Cycling
99.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Polartec - Kometa
100.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
101.
Hafetab Weldegebreal WELDU
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
102.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team ColoQuick
103.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
104.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM
105.
Florian DUFOUR
Auvergne Rhone Alpes
106.
Abderrahim ZAHIRI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
107.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team
108.
Alessandro MONACO
303 Project
109.
Anton POPOV
Russia
110.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins
111.
Michel RIES
Polartec - Kometa
112.
Conor SCHUNK
CCB Foundation - Sicieri
113.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team
114.
Markus WILDAUER
Tirol Cycling Team
115.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange
116.
Valentin BRICAUD
Vendee U Pays De La Loire
117.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum
118.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
119.
Cameron BEARD
Destil - Parkhotel Valkenburg
120.
Daragh O'MAHONY
Ireland
121.
Antoine DEBONS
303 Project
122.
Thomas CHAMPION
Vendee U Pays De La Loire
123.
Thymen ARENSMAN
SEG Racing Academy
124.
James WHELAN
Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
125.
Matthew GIBSON
JLT - Condor
126.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
Team Ecuador 02'30"
127.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Team Ecuador 02'31"
128.
Ayumu WATANABE
Japan
129.
Emile BRENANS
Auvergne Rhone Alpes 02'40"
130.
Alexis Benjamin QUINTEROS MOYA
Team Ecuador
131.
Leo BOILEAU
Auvergne Rhone Alpes 02'43"
132.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team 02'48"
133.
Kakeru OMAE
Elite without contract 03'28"
134.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 03'44"
135.
Nik CEMAŽAR
Slovenia 06'01"
136.
Joris VINCENT
Vendee U Pays De La Loire 07'05"
137.
Jan Drago PETELIN
Team Differdange - Losch
138.
Jordan CARDENAS
Ecuador 07'20"
139.
Tyler STITES
Aevolo
140.
Clément DIDIER
Auvergne Rhone Alpes 08'11"
141.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
303 Project
142.
Shoi MATSUDA
Japan
143.
Didier Mbappé MUNYANEZA
303 Project
144.
Kento OMACHI
Japan
145.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
EPM
146.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice
147.
Thomas DENIS
Vendee U Pays De La Loire 12'02"
148.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice 16'13"
149.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R 17'05"
150.
Christian KOCH
LKT Team Brandenburg
151.
Colin HEIDERSCHEID
Team Dauner D&DQ - Akkon
152.
Samuel HAKIRUWIZEYE
Rwanda 17'20"
153.
Eric MANIZABAYO
303 Project 18'11"
154.
Samuel MUGISHA
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
155.
Jean Paul Rene UKINIWABO
Rwanda 19'39"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Drefféac - Châteaubriant

Race Type: Sprint stage

Distance: 137.6 km

Date: 18 August 2018