2.1

Tour du Haut-Var 2018  |  General Classification    

50th edition

General Classification

17 February 2018 - 18 February 2018

Rider Team Time
1.
Jonathan HIVERT
Direct Energie 9h28'51"
2.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale 00'01"
3.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
4.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 00'03"
5.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
6.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM 00'13"
7.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00'39"
8.
Quentin PACHER
Vital Concept Cycling Club
9.
Dorian GODON
Cofidis, Solutions Crédits
10.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
11.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie
12.
Rémy DI GREGORIO
Delko Marseille Provence KTM
13.
Maxime BOUET
Team Fortuneo - Samsic
14.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00'44"
15.
Hugo HOULE
Astana Pro Team
16.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic 00'46"
17.
Miguel Angel BALLESTEROS CANOVAS
Polartec - Kometa 00'51"
18.
Justin JULES
WB Aqua Protect Veranclassic 00'53"
19.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 01'00"
20.
Jeremy CABOT
Roubaix - Lille Métropole 01'01"
21.
Camille THOMINET
St. Michel - Auber 93 01'02"
22.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia 01'34"
23.
Julien EL FARES
Delko Marseille Provence KTM 01'39"
24.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic 01'49"
25.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept Cycling Club 02'01"
26.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias 02'04"
27.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 02'16"
28.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale 02'31"
29.
Patrick MÜLLER
Vital Concept Cycling Club
30.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia 02'37"
31.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic 02'41"
32.
Colin STÜSSI
Amore & Vita - Prodir 02'53"
33.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 03'19"
34.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93 03'31"
35.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 03'59"
36.
Amaël MOINARD
Team Fortuneo - Samsic 05'04"
37.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 07'09"
38.
Jimmy TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits 07'15"
39.
Wilson Estiben PEÑA MOLANO
Polartec - Kometa 07'16"
40.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia 08'48"
41.
Fabien GRELLIER
Direct Energie 08'52"
42.
Davide REBELLIN
Sovac - Natura4ever
43.
Guillaume LEVARLET
St. Michel - Auber 93 08'56"
44.
Kévin LEDANOIS
Team Fortuneo - Samsic
45.
Michel RIES
Polartec - Kometa 11'19"
46.
Marco TIZZA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 11'22"
47.
Franck BONNAMOUR
Team Fortuneo - Samsic 11'59"
48.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Polartec - Kometa 12'21"
49.
Georg PREIDLER
Groupama - FDJ 12'43"
50.
Davide GABBURO
Amore & Vita - Prodir 12'44"
51.
Isaac CANTON SERRANO
Polartec - Kometa 13'13"
52.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 13'27"
53.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia 13'42"
54.
Paul OURSELIN
Direct Energie 13'57"
55.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 16'43"
56.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 16'59"
57.
Jeremy CORNU
Direct Energie 17'09"
58.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias 17'17"
59.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 17'39"
60.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 18'07"
61.
Julien ANTOMARCHI
Roubaix - Lille Métropole 18'28"
62.
Jerome MAINARD
Roubaix - Lille Métropole 19'03"
63.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic 19'23"
64.
Lucas DE ROSSI
Delko Marseille Provence KTM 19'25"
65.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 20'04"
66.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 20'43"
67.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 21'12"
68.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 22'44"
69.
William BONNET
Groupama - FDJ 26'26"
70.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 28'30"
71.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Polartec - Kometa 28'38"
72.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 28'53"
73.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko Marseille Provence KTM 28'57"
74.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia 29'52"
75.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 30'29"